Czytanie na dziś

Pomoc dla Pawła

Święty Ojciec Pio

Gloria TV


WikiZagłębie


SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na Google

SosnowiecFakty na twitterze


Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy prawica w Polsce się zjednoczy?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Św. Jakub Apostoł

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Ks. Michael McGivneyPożegnanie Polskich Dzieci z Ukrainy 2015

Pożegnanie Polskich Dzieci z Ukrainy, z Kołomyi i Starego Skałatu, 30 lipca 2015r., Sosnowiec, autor filmu: Piotr Dudała

Redakcja | 31/07/2015 | Komentarze [0]
W trosce o rodzinę

Stowarzyszenie Aktywnego Społeczeństwa Nasza Rodzina, którego prezesem jest Paweł Szopa, próbuje na miarę swoich możliwości podejmować działania na rzecz poprawy warunków życia.

W ostatnim miesiącu władze stowarzyszenia wystosowały protest do parlamentarzystów w sprawie ustawy o in vitro. Kolejnym krokiem jest społeczna kampania prowadzona w Sosnowcu w sprawie obniżenia opłat za wywóz śmieci. Mając na celu dobro wspólne przy coraz bardziej ubożejącym społeczeństwie i pogarszającym się rynku pracy, stowarzyszenie sprzeciwia się drastycznym opłatom za wywóz śmieci. „Jesteśmy świadomi tego, że ustawodawca nałożył na gminy obowiązek organizacji odbioru odpadów na swoim terenie, pozbawiając obywateli prawa wyboru, wprowadził monopol na wywóz śmieci co grozi w przyszłości możliwością narzucania cen oraz warunków przez monopolistę.

Redakcja | 29/07/2015 | Komentarze [0]
Co nowego w kinie Helios?

REPERTUAR PRASOWY KINA HELIOS SOSNOWIEC 31.07.-06.08.2015r.

MARATON GROZY WYŁĄCZNIE W PIĄTEK
„TAŚMY WATYKANU” GODZ. 22:00
„SZUBIENICA”
„EGZORCYZMY”
„WILKOŁACZE SNY”

FILMOWE PORANKI ZE SCOOBY-DOO WYŁĄCZNIE W NIEDZIELĘ
„SCOOBY-DOO: ALOHA!” GODZ. 10:30
Animacja, od 4 lat, USA, 70 min


Redakcja | 29/07/2015 | Komentarze [0]
To już jutro!

W meczu będą uczestniczyć polskie dzieci z Kołomyi na Ukrainie, które przyjechały do Sosnowca wraz ze swym duszpasterzem ks. Rafałem Chajdugą na zaproszenie władz miasta oraz Rycerzy Kolumba z Rady Sosnowieckiej.

Redakcja | 28/07/2015 | Komentarze [0]
Czesław Ryszka: PŁEĆ NA ŻYCZENIE

Najnowszą ustawę sejmową o „uzgodnieniu płci” skomentowano w internecie słowami: „teraz dwumetrowego mężczyznę z czarnym zarostem, na którego kiedyś wołano Jacek, trzeba będzie całować w rękę, mówiąc, jak się masz, Iwona!” To wszystko będzie możliwe dzięki najnowszej ustawie, mocą samego prawa, czyli bez zbędnych zabiegów medycznych, a więc też całkowicie odwracalnie, zgodnie z chwilowym kaprysem.
Kiedy do Sejmu 2 lata temu wpłynął projekt ustawy o „uzgodnieniu płci”, za którym stała m.in. poseł Anna Grodzka, przekonywano, że problem dotyczy niewielkiej liczby osób cierpiących na zaburzenia tożsamości płciowej, którym należało stworzyć podstawy prawne dla ułatwienia zmian wpisu o płci w metryce urodzenia, krótko mówiąc, dla godnego życia.

Redakcja | 28/07/2015 | Komentarze [0]
Spotkanie Pawła Szopy Prezesa SAS NASZA RODZINA z polskimi dziećmi z Kołomyi (Ukraina)

Redakcja | 27/07/2015 | Komentarze [0]
Rycerze Kolumba z Sosnowca modlą się z polskimi dziećmi z Ukrainy o pokój w ich ojczyźnie

W niedzielę 26 lipca 2015r. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli została odprawiona Msza św., w czasie której. rycerzy Kolumba z Rady Sosnowieckiej Zakonu Rycerzy Kolumba nr 15249 oraz polskie dzieci z Kołomyi na Ukrainie, modlili się wspólnie o pokój na Ukrainie. Dzieci przyjechały do Sosnowca wraz ze swym duszpasterzem ks. Rafałem Chajdugą.

We Mszy św. uczestniczył Piotr Kiełtyka Wielki Rycerz Rady Sosnowieckiej, Jan Musiał - Kustosz Delegata Rejonowego oraz Paweł Szopa Prezes Stowarzyszenia Aktywnego Społeczeństwa "Nasza Rodzina" z Sosnowca. Paweł Szopa w imieniu członków stowarzyszenia "Nasza Rodzina" wręczył dzieciom pamiątkowe T-shirty. Na koniec nie mogło też zabraknąć wspólnego, pamiątkowego, rodzinnego zdjęcia.

Piotr Dudała
Rzecznik Prasowy Rady Sosnowieckiej

Redakcja | 26/07/2015 | Komentarze [0]
WIZYTA REKTORA KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO W SANKT PETERSBURGU (ROSJA)

W dniach od 16 do 20 lipca 2015 roku w Sankt Petersburgu przebywał z wizytą ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego wizyta związana była ze zbliżającym się 100. Jubileuszem powstania tegoż uniwersytetu, który będzie bardzo uroczyście obchodzony. Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 8 grudnia 1918 r. w gmachu seminarium duchownego w Lublinie, jako tymczasowej siedziby.
Katolicki Uniwersytet Lubelski jest kontynuatorem Rzymsko-Katolickiej Akademii Duchownej w Sankt Petersburgu (1842-1918), w której przeszło tysiąc księży z obszarów dawnego Cesarstwa Rosyjskiego mogło otrzymywać wyższe wykształcenie teologiczne. Wśród nich 56 absolwentów otrzymało później godność biskupią lub arcybiskupią. Powstała ona w Petersburgu w 1842 roku po przeniesieniu decyzją rosyjskiego rządu z Wilna tamtejszej Akademii Duchownej, która była z kolei utworzona na bazie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Wileńskiego, zlikwidowanego przez władze carskie w 1832 roku. Uniwersytet Wileński powołany zaś został uchwałą króla Stefana Batorego z 7 lipca 1578 roku i rok później uznany przez Stolicę Apostolską.

Redakcja | 22/07/2015 | Komentarze [2]
Stawać w chwale Boga, czyli Jezus na Stadionie 2015

Redakcja | 22/07/2015 | Komentarze [0]
Wciąż bez odpowiedzi...

Arkadiusz Chęciński
Przewodniczący Rady Miejskiej
w Sosnowcu

Wnoszę o zmianę nazwy Stadionu Lekkoatletycznego Miejskiego Osrodka Sportu przy ul. Mireckiego z obecnej nazwy na stadion im. Witolda Dobrowolskiego, Sosnowiczanina, wybitnego komentatora sportowego. Uważam, że jest to odpowiedniejsza nazwa, po prostu lepszy patron, dla jednego z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych w mieście, niż obecny. Uważam załączone stanowisko Zarządu PO za bardzo rozsądne i trafne. Zawody sportowe jego imienia, a nawet sala gimnastyczna w szkole, gdzie uczył, dodam nawet korty Tenisowe Stefena Płatka, ale na Stadionie Witolda Dobrowolskiego. Trzeba zachować właściwe proporcje. Nie może największy lekkoatletyczny obiekt w mieście nosić imienia kogoś, kto tak naprawdę w sporcie niczym się nie wyróżnił, ani specjalnego, wyjątkowego dla tego sportu nie zrobił. Wykonywał dobrze swoją pracę, pracę urzędnika. Takiego go pamiętają ludzie i nie ma najmniejszej potrzeby, żeby robić z tego szczególny powód do chwały. Czy poza Sosnowcem, ktoś słyszał o Stefanie Płatku w związku ze sportem? Wątpię! Proszę o rozważenie mojej propozycji. Jako uzasadnienie mojej propozycji załączam artykuł, który od 5 lat ukazuje się w tej sprawie w serwisie sosnowiecfakty.pl. Pozdrawiam.

Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
www.sosnowiecfakty
23 maja 2011r.

Redakcja | 21/07/2015 | Komentarze [0]
Długo oczekiwana odpowiedź przyszła ponad dwa lata temu, ale tablicy wciąż nie ma!

Długo oczekiwana, wydawałoby się, że pozytywna odpowiedz na wniosek sprzed kilku lat w sprawie uczczenia miejsca pamięci narodowej przy ulicy 1 Maja w Sosnowcu w miejscu byłego obozu przejściowego, przyszła w końcu 6 maja 2013r. Myślałem, że będzie to już koniec sprawy, ale myliłem się. Od tego czasu jednak nic się nie wydarzyło. Tablicy, jak nie było, tak nie ma! Dowiedziałem się od jednego z urzędników, że powód jest tylko jeden: nie ma pieniędzy. W obecnym roku raczej też ich nie będzie, bo urząd ma inne plany, zdradzono mi, że uroczyście obchodzić będzie 100-lecie wydarzeń Rewolucji 1905r. pod Hutą Katarzyna.

Redakcja | 21/07/2015 | Komentarze [0]
Co nowego w Kinie Helios?

REPERTUAR PRASOWY KINA HELIOS SOSNOWIEC 24-30.07.2015r.

KINO KONESERA WYŁĄCZNIE W PONIEDZIAŁEK
„JAK ZATRZYMAĆ ŚLUB” GODZ. 17.30
Dramat/Romans, od 15 lat, Szwecja, 72 min, Napisy

KULTURA DOSTĘPNA: WYŁĄCZNIE W CZWARTEK
„MIASTO 44” GODZ. 18:00
Dramat/Wojenny, od 15 lat, Polska, 130 min

PREMIERY:
„PIKSELE’’ 10.00, 18.30, 21.00
Komedia/Science-Fiction, od 12 lat, USA, 105 min, NAPISY

„3D PIKSELE” 16.00
Komedia/Science-Fiction, od 12 lat, USA, 105 min, NAPISY

„TAŚMY WATYKANU” 12.15, 19.30, 21.30
Thriller/Horror, od 15lat, USA, 91 min, NAPISY

„KOKO SMOKO” 10.00, 12.00, 14.00, 15.30, 17.30
Animacja, b/o, Niemcy, 83 min, DUBBING

Redakcja | 21/07/2015 | Komentarze [0]
List Pawła Szopy Prezesa SAS Nasza Rodzina do Prezydenta Komorowskiego o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o tzw. "leczeniu niepłodności" lub o ewentualne przekazanie Sejmowi RP do ponownego rozpoznania.

Sosnowiec, 20 lipca 2015 roku

Pan Bronisław Komorowski
Prezydent RP

Szanowny Panie Prezydencie,
jako Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aktywnego Społeczeństwa „Nasza Rodzina” w Sosnowcu w imieniu jego członków oraz swoim własnym zwracam się do Pana z gorącą prośbą o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o tzw. „leczeniu niepłodności” lub o ewentualne przekazanie jej Sejmowi RP do ponownego rozpoznania.

Redakcja | 20/07/2015 | Komentarze [0]
LIPCOWE KINO KOBIET W HELIOS SOSNOWIEC

W czwartek 23 lipca o godz. 18.30 zapraszamy wszystkie Panie na kolejną odsłonę Kina Kobiet. Fantastyczna, luźna atmosfera seansu ma już swoje stałe fanki! Drogie Panie, jeśli potrzebujecie gorącego, letniego uniesienia, to najbliższa odsłona Kina Kobiet jest właśnie dla Was! Lato w mieście nie musi być nudne, dlatego wszystkie Panie spragnione wrażeń zapraszamy na film ,,Magic Mike XXL''.
Na ekranie piękni i młodzi striptizerzy, członkowie grupy Kings of Tampa chcą w wielkim stylu zakończyć swą karierę i wystąpić w Myrtle Beach. Ich ostatni występ ma uświetnić legendarna gwiazda — Magic Mike. W drodze na ostatnie przedstawienie z kilkoma postojami w Jacksonville i Savannah, które mają służyć odbudowaniu starych przyjaźni i nawiązaniu nowych, Mike i jego koledzy opanowują nowe ruchy i na różne sposoby rozprawiają się z przeszłością.Redakcja | 20/07/2015 | Komentarze [0]
List Rycerzy Kolumba wciąż bez odpowiedzi

Sosnowiec, 1 maja 2015r.

Jego Ekselencja
Ks. Arcybiskup
dr Gintaras Gruszas
Metropolita Wileński

Rada Sosnowiecka Rycerzy Kolumba w ramach działalności na rzecz kościoła od kilku realizuje projekt długofalowy, wieloletni "Arcybiskup Jan Cieplak postać kapłana, polskiego patrioty po wielu latach zapomnienia. Współpraca z Biskupem Grzegorzem Kaszakiem". Biskup Sosnowiecki ks. dr Grzegorz Kaszak przyjął sierpniu 2012r. w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Krzysztofa Pożarskiego, proboszcza parafii św. Stanisława BM w Sankt Petersburgu, wielkiego czciciela Arcybiskupa, który zachęcał naszego pasterza do podjęcia trudu wznowienia procesu beatyfikacyjnego.

Redakcja | 19/07/2015 | Komentarze [1]
Piotr Dudała: kiedy powstanie w Sosnowcu Galeria Wybitnych Zagłębiaków "Filary Pamięci" ?

Od kilku lat staram się popularyzować na łamach serwisu www.sosnowiecfakty.pl sylwetki wybitnych postaci pochodzących z Zagłębia Dąbrowskiego. Jedną z ciekawszych koncepcji, która pojawiła się już w 2009 roku jest powstanie Galerii Wybitnych Zagłębiaków. Rozważałem różne lokalizacje, ale ostatecznie uważam, że najlepszą lokalizacją dla tej Galerii byłaby aleja, jeden z głównych ciągów spacerowych, w Parku Sieleckim w Sosnowcu, na przedłużeniu ul. Legionów. Powstanie jej świetnie korespondowałoby z powstaniem nowej Sali Koncertowej przy Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury i jednocześnie byłoby jedną z form obchodów 110 lecia urodzin jej patrona, który oczywiście kwalifikuję się by być jedną z głównych postaci Galerii. Z takim wnioskiem zwróciłem się 20 marca 2011r. do Przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusza Chęcińskiego oraz Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego. Na początku 2013 roku dowiedziałem się bezpośrednio od Prezydenta Chęcińskiego, że taka Galeria jeszcze w tym roku powstanie w naszym mieście w sąsiedztwie nowej sali koncertowej Szkoły Muzycznej im. Jana Kiepury. Napisałem wtedy, że problemem zajmie się już ktoś inny, bo Prezydent Chęciński (wtedy Z-ca Prezydenta Miasta), odszedł z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu (został członkiem zarządu województwa śląskiego). Ja będę co jakiś czas przypominał o sprawie i cierpliwie czekać! W listopadzie 2014r. Prezydentem Sosnowca został Arkadiusz Chęciński, który w swoim programie umieścił powstanie Galerii Sławnych Zagłębiaków.

Redakcja | 19/07/2015 | Komentarze [0]
W kościele św. Jakuba w Sączowie o Światowych Dniach Młodzieży

Redakcja | 18/07/2015 | Komentarze [0]
Kiedy Sosnowiec uczci pamięć Nadkomisarza Konstantego Leona Strzeleckiego?

Na tzw. liście białoruskiej znajduje się sosnowiczanin Konstanty Leon Strzelecki, nadkomisarz policji państwowej, w czasie okupacji hitlerowskiej dowódca obrony cywilnej Sosnowca. Po aresztowaniu w 1940r. przez Rosjan w Białymstoku, zostaje zamordowany w Mińsku na Białorusi (Kuropaty). Od ponad trzech lat walczę o to, żeby nowa ulica obok b. KWK "Sosnowiec" nosiła jego imię. Rodzina Strzeleckich przed wojną mieszkała w pobliżu, na ul. św. Barbary na Sielcu. Mój wniosek popiera Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939. Wniosek w tej sprawie przesłałem 6 kwietnia 2010r. mailem na adres Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Daniela Miklasińskiego. Kilka miesięcy temu dowiedziałem się od Przewodniczącego RM Arkadiusza Chęcińskiego (obecnie Prezydenta Miasta Sosnowca), że wniosek został negatywnie zaopiniowany przez Kolegium Kierownictwa sosnowieckiego Urzędu, ponieważ Konstanty Leon Strzelecki został uznany za... antysemitę. Uważam, że całkowicie niesłusznie. Najwyższy czas wrócić do sprawy i spojrzeć na nią bardziej wnikliwie jeszcze jeden raz, tym bardziej, że w tej sprawie... nie otrzymałem jeszcze oficjalnej odpowiedzi?

Redakcja | 18/07/2015 | Komentarze [0]
Biesiada Jakubowa w Lubszy

Redakcja | 17/07/2015 | Komentarze [0]


Przenajświętsze Oblicze

Znajdź nas na Facebooku

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec