Czytanie na dziś

Zielony Ring Przemszy

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz SedlakUroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Wspomnienie: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Władysław, książe opolski, wybudował na Jasnej Górze klasztor dla paulinów i oddał im pod opiekę obraz Matki Bożej, czczony na jego zamku. Wkrótce obraz zasłynął cudami. Cześć jego wzrosła od czasów obrony Jasnej Góry przed Szwedami. W roku 1717 obraz został uroczyście ukoronowany i Jasna Góra stała się głównym ośrodkiem kultu Matki Bożej w Polsce. Teksty mszalne wysławiają opiekę Matki Bożej nad Polską i porównują twierdzę jasnogórską z Syjonem, siedzibą arki przymierza w Starym Testamencie.

źródło: http://liturgia.niedziela.pl/?data=2016-08-26

Redakcja | 26/08/2016 | Komentarze [0]
Czesław Ryszka: OBRONA ŁACIŃSKIEJ EUROPY

Podczas posiedzenia Senatu, 4 sierpnia br., podjęliśmy uchwałę dla uczczenia gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, dowódcy Powstania Warszawskiego, z okazji 50. rocznicy jego śmierci. Wspominam o tym, ponieważ wspaniała biografia tego niezłomnego żołnierza, dowódcy i polityka przywodzi pytanie o sprawę najważniejszą: czy słusznie podjął decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego? Przecież to on sam spoglądając po Powstaniu na ruiny Starego Miasta, miał powiedzieć z nutką żalu: „Sześćset lat historii Polski legło w gruzach”. Ale też tłumaczył się: „Gdybyśmy się zachowali biernie, Warszawa nie uniknęłaby zniszczeń i strat. Musieliśmy się liczyć z tym, że jeśli stolica stanie się polem bitwy i walk ulicznych między Niemcami a Sowietami, może ją czekać los Stalingradu”.

Redakcja | 26/08/2016 | Komentarze [0]
Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka"

Patrz Program Uroczystości

Redakcja | 25/08/2016 | Komentarze [0]
Co nowego w Kinie Helios?

REPERTUAR PRASOWY KINA HELIOS SOSNOWIEC 26.08-01.09.2016r.

MARATON DO WYBORU: WYŁĄCZNIE W PIĄTEK

MARATON HORRORÓW: GODZ. 23:00
„KIEDY GASNĄ ŚWIATŁA”
„SUMMER CAMP”
„DARK WAS THE NIGHT”
„QUEEN OF SPADES: THE DARK RITE”
Horror, od 15lat, USA, 358min, napisy

MARATON KOMEDII: GODZ. 23:00
„REKINY WOJNY”
„NICE GUYS: RÓWNI GOŚCIE”
„KAC VEGAS”
„W NOWYM ZWIERCIADLE: WAKACJE”
Komedia, od 15lat, USA, 429min, napisy

Redakcja | 23/08/2016 | Komentarze [0]
To było 10 lat temu!

23 sierpnia 2006 r. nastąpiło odsłonięcie tablicy na ścianie sosnowieckiego kina "Helios" poświęcona pomordowanym w tym miejscu w czasie II wojny światowej Żydów. W uroczystości odsłonięcia tablicy brał udział Przewodniczący Światowego Związku Żydów Grahamm Green. Mnie na tą uroczystość nikt nie zaprosił, choć kultura by tego wymagała, ponieważ byłem pomysłodawcą odsłonięcia tej tablicy. Telefon niestety milczał!. Przypominam artykuł pt. "Cześć ich pamięci!" opublikowany w serwisie sosnowiec.info w dniu 4 października 2005 r.

Piotr Dudała

Redakcja | 23/08/2016 | Komentarze [1]
Zmarła Profesor Anna Nawrat

Śmierci tak trzeba uczyć się jak życia.
Leopold Staff

Z żalem informujemy o śmierci Pani Profesor Anny Nawrat. Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę, 20 sierpnia o godzinie 10.00 na Cmentarzu przy ulicy Będzińskiej w Sosnowcu.
Pani Profesor Anna Nawrat była absolwentką historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczycielską karierę rozpoczęła w 1961 roku we Wrocławiu, ucząc historii w szkołach podstawowych. W 1964 roku przeprowadziła się do Sosnowca. Przez cztery lata była nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 7. Od roku 1968 przez 25 lat pracowała w IV LO im. St. Staszica.

Ps. Otrzymałem własnie informację, że zmarła prof. A Nawrat ze Staszica. Niestety z powodu pobytu w sanatorium nie mogę być obecny. Dużo jej zawdzięczam, to ona doprowadziła mnie do Finału Wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w 3 klasie i do Finału Centralnego tej Olimpiady w klasie czwartej, Nie zdawałem matury (również z geografii), miałem wstęp na studia bez egzaminu. Potem były studia na UJ na kierunku nauki polityczne na Wydziale Prawa i Administracji. To właśnie jej.zawdzięczam!

Piotr Dudała
Redaktor Naczelny Serwisu sosnowiecfakty.pl

Redakcja | 19/08/2016 | Komentarze [0]
Kino Helios Sosnowiec zaprasza Państwa 25 sierpnia w ramach projektu ,,Kultura Dostępna", na polski dramat w reżyserii Anne Fontaine pt. "Niewinne"

Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Mathilda Beaulieu (Lou de Laage). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic. Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu, dokonanego przez czerwonoarmistów. Mathilda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Mathilda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru.

Serdecznie zapraszamy!

Redakcja | 19/08/2016 | Komentarze [0]
Galeria Wybitnych Zagłębiaków wciąż nie powstała!

Od kilku lat staram się popularyzować na łamach serwisu www.sosnowiecfakty.pl sylwetki wybitnych postaci pochodzących z Zagłębia Dąbrowskiego. Jedną z ciekawszych koncepcji, która pojawiła się już w 2009 roku jest powstanie Galerii Wybitnych Zagłębiaków. Rozważałem różne lokalizacje, ale ostatecznie uważam, że najlepszą lokalizacją dla tej Galerii byłaby aleja, jeden z głównych ciągów spacerowych, w Parku Sieleckim w Sosnowcu, na przedłużeniu ul. Legionów. Powstanie jej świetnie korespondowałoby z powstaniem nowej Sali Koncertowej przy Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury i jednocześnie byłoby jedną z form obchodów 110 lecia urodzin jej patrona, który oczywiście kwalifikuję się by być jedną z głównych postaci Galerii. Z takim wnioskiem zwróciłem się 20 marca 2011r. do Przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusza Chęcińskiego oraz Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego.

Redakcja | 16/08/2016 | Komentarze [0]
Co nowego w Kinie Helios?

REPERTUAR PRASOWY KINA HELIOS SOSNOWIEC 19-25.08.2016r.

FILMOWE PORANKI: WYŁĄCZNIE W NIEDZIELĘ
„WAKACJE Z BOBEM BUDOWNICZYM CZ. 5” GODZ. 10:30, 14:00
Animacja, b/o, USA, 60min, DUBBING

KINO KONESERA WYŁĄCZNIE W PONIEDZIAŁEK
„PIKNIK Z NIEDŹWIEDZIAMI” GODZ. 19:30
Komedia, od 15lat, USA, 104min, napisy

KULTURA DOSTĘPNA: WYŁĄCZNIE W CZWARTEK
„NIEWINNE” GODZ. 18:00
Dramat, od 15lat, Polska/Francja, 115min

Redakcja | 16/08/2016 | Komentarze [0]
Kino Kobiet w Heliosie

Drogie Panie,
Czekamy na Panie w czwartek 25 sierpnia. W sierpniu będzie "bosko"! W planie pierwszorzędna komedia „Boska Florence”, odjazdowe konkursy, a przede wszystkim towarzystwo wyjątkowych kobiet!

Uwaga!
Sierpień to miesiąc, w którym powoli żegnamy lato i sezon działkowicza. Dlatego też będzie nam niezmiernie miło widzieć Was w ogrodniczkach wraz z atrybutami ogrodnika typu: rękawiczki, wiaderka, konewki, kalosze itp. Pokażcie nam swoje ogrodnicze kreacje!

W sierpniu również będzie słodko, a to dzięki degustacji pyszności, którymi częstować będzie sosnowiecka CAFFETEDRA.

A w Sali kinowej...
Wakacje wciąż trwają, dlatego odwiedzi nas ekipa Patrolu Eska Summer City, która ma dla Pań nagrody. Zapraszamy również na energetyczny pokaz Zumby.

Redakcja | 16/08/2016 | Komentarze [0]
Ksiądz Ignacy Skorupka przyjął święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Jana Cieplaka

Warto pamiętać o tym, że ks. Ignacy Jan Skorupka, polski bohater narodowy, urodzony 31 lipca 1893r. w Warszawie, a zmarły 14 sierpnia 1920r. pod Ossowem w czasie Bitwy Warszawskiej, został wyświęcony na księdza, przez pochodzącego z Dąbrowy Górniczej, Sługę Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka.

W 1914 r. po pięciu latach studiów w seminarium duchownym w Warszawie 21-letni Ignacy Skorupka otrzymuje święcenia subdiakonatu i rozpoczyna studia w Akademii Duchownej w Petersburgu, której wcześniej Arcybiskup Cieplak był absolwentem, a następnie długoletnim profesorem. Rozmiłowany w literaturze polskiej, zaraz po przyjeździe do Akademii, zainicjował powstanie kółka literackiego „Polonia" i wygłaszał w nim odczyty, m.in. o Warszawie w poezji Artura Oppmana (Or- Ota) oraz pisał wiersze o wydźwięku patriotyczno-religijnym.

Redakcja | 13/08/2016 | Komentarze [1]Przenajświętsze Oblicze

Znajdź nas na Facebooku

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney