Czytanie na dziś

Pomoc dla Pawła

Święty Ojciec Pio

Gloria TV


WikiZagłębie


SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na Google

SosnowiecFakty na twitterze


Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy prawica w Polsce się zjednoczy?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Św. Jakub Apostoł

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Ks. Michael McGivneyPrzystanek do poprawki, cz. XXXXVII

Sprawa się "ciągnie się" od 10 marca 2007r., kiedy po raz pierwszy w serwisie sosnowiecfakty.pl ukazał się mój artykuł pt. "Przystanek do poprawki". Sądzę, że nadszedł już czas, żeby władze Sosnowca pochyliły się głębiej nad zagadnieniami w nim poruszanymi, przede wszystkim dostępnością komunikacyjną Wydziału Neofilologii i Osiedla Rudna 1 w Sosnowcu. Jestem głęboko przekonany o potrzebie stworzenia przystanka autobusowego, tym bardziej, że odległość pomiędzy przystankami na ul. Grota Roweckiego, a przystankami w Centrum Sosnowca to prawie dwa kilometry (chodzi o przebieg tras autobusów m.in 91, 150, 622, 723). Po drodze przydałby się dodatkowy przystanek, własnie przy Neofilologii. Proponuję na początek, żeby był to PRZYSTANEK NA ŻĄDANIE! Tekst artykułu zamieszczamy po raz 47. Liczy na reakcję władz Sosnowca.

Piotr Dudała
Red. Naczelny
Serwisu SosnowiecFakty.pl

Redakcja | 11/02/2016 | Komentarze [0]
Wiosna 2016

Dąbrowa Górnicza, autor zdjęcia: Piotr Dudała

Redakcja | 11/02/2016 | Komentarze [0]
71. rocznica zamordowania rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka

UROCZYSTOŚCI ROZPOCZNĄ SIĘ MSZĄ ŚWIĘTĄ W KOŚCIELE MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY w Sosnowcu -Ostrowach Górniczych.
Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach 71. rocznicy zamordowania rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka, które odbędą się w Sosnowcu 12 lutego (piątek). Poniżej program uroczystości.

Uroczystość jest zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Sosnowiec oraz Rycerzy Kolumba z Rady Sosnowieckiej tego Zakonu.

Redakcja | 10/02/2016 | Komentarze [0]
Co nowego w kinie Helios?

REPERTUAR PRASOWY KINA HELIOS SOSNOWIEC 12-18.02.2016r.

MARATON WALENTYNKOWY WYŁĄCZNIE W PIĄTEK
„PLANETA SINGLI” GODZ. 23:30
„JAK TO ROBIĄ SINGLE”
„DEMON”
„LOFT”

FILMOWE PORANKI ZE SCOOBY-DOO WYŁĄCZNIE W NIEDZIELĘ
„SCOOBY-DOO! BRYGADA DETEKTYWÓW BEST OF3” GODZ. 10:30
Animacja, od 4lat, USA, 70min, DUBBING

KULTURA DOSTĘPNA WYŁĄCZNIE W CZWARTEK
„ZIEMIA OBIECANA” REKONSTRUKCJA FILMOWA GODZ. 18:00

Redakcja | 10/02/2016 | Komentarze [0]
Zagłębiowskie Warsztaty Wokalne Chorału Gregoriańskiego

Chorał gregoriański... dziś? Dla wielu brzmi to zapewne dosyć egzotycznie. Czy w erze gitary solowej lub perkusji można jeszcze skłaniać się ku tak odległej tradycji muzycznej? Chyba tak. Coraz więcej osób, zmęczonych hałasem i bałaganem codzienności, odkrywa wartość harmonii, prostoty i głębi. Liturgia, traktowana czasem jak poligon doświadczalny, z nadzieją zwraca się ponownie do swoich źródeł. Chorał gregoriański to główna tradycja muzyczno-liturgiczna, która towarzyszy Kościołowi Rzymskokatolickiemu od jego początków. Zmieniali się królowie i papieże. Zwoływano sobory i synody. A chorał po dziś dzień rozbrzmiewa w murach katolickich świątyń, jako głos zjednoczonego Kościoła, który przemawia stale w jednym języku. Chciałbyś dołączyć tu swój głos? Może martwisz się, że nie umiesz?

Redakcja | 08/02/2016 | Komentarze [0]
Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego: Zbigniew Teper - Sosnowce

<>Tekst: Władysław Ludwik Anczyc (wiersz „Sosnowce”), Opracowanie literackie, warstwa muzyczna: Zbigniew Teper,Dźwięk, aranżacja, mastering: Grzegorz P.Woś, Grafika Odznaki Na Powstańczym Szlaku Zagłę

Redakcja | 07/02/2016 | Komentarze [0]
Sługa Boży w hibernacji

Dlaczego proces beatyfikacyjny abp. Jana Cieplaka, symbolu obrony wolności religii w bolszewickiej Rosji, nie jest kontynuowany?

Arcybiskup Jan Cieplak został skazany w pokazowym procesie w Moskwie w 1923 roku na karę śmierci w okolicznościach, które budziły grozę na całym świecie. Towarzyszyły temu orgie nienawiści na ulicach Moskwy, które zachodnim korespondentom przypominały czasy prześladowania pierwszych chrześcijan. Protesty Stolicy Apostolskiej oraz międzynarodowej opinii publicznej uratowały mu życie. Został deportowany ze Związku Sowieckiego i wkrótce umarł. Ostatnio katolicy z Rosji podjęli starania, aby przypomnieć heroicznego pasterza i doprowadzić do wznowienia jego procesu beatyfikacyjnego.

Redakcja | 06/02/2016 | Komentarze [1]
1% na Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła

Redakcja | 06/02/2016 | Komentarze [0]
Arcybiskup - sierota?

Arcybiskup – sierota?
czyli jaka diecezja czy też instytucja kościelna mogłaby wznowić proces beatyfikacyjny Sługi Bożego abp. Jana Cieplaka zapoczątkowany w Rzymie w 1952 roku?

W dniu 17 lutego 2016 roku przypada 90. rocznica śmierci abp. Jana Cieplaka. W związku z tym w Sankt Petersburgu (Rosja) została zorganizowana międzynarodowa konferencja „Znaczenie życia i działalności abp. Jana Cieplaka dla Kościoła katolickiego w Rosji i w Polsce. 1882 – 1926”. Sankt Petersburg, 13-15.11.2015. Zapewne też pod patronatem rektora uda się zorganizować podobną konferencję na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 2016 roku.
W zamyśle autorów konferencji w Sankt Petersburgu ma ona pomóc w wydobyciu z zapomnienia postaci arcybiskupa i poskutkować wznowieniem jego procesu beatyfikacyjnego. W ten sposób naród polski otrzymałby jeszcze jednego świętego z okresu bolszewickiej tyrani. W związku z tym rodzi się pytanie, jaka instytucja kościelna mogłaby tę sprawę rozpocząć.

Redakcja | 06/02/2016 | Komentarze [1]
"Król Życia" w Heliosie

Kino Helios Sosnowiec zaprasza Państwa 11 lutego w ramach projektu ,,Kultura Dostępna’’ polską komedię w reżyserii Jerzego Zielińskiego pt. „Król Życia”.


Edward jest najeżony, zaimpregnowany na otaczający go świat. Wszystko go denerwuje. Jakby chodził ciągle w za ciasnych butach. Złośliwy dla żony, niecierpliwy dla córki, prawie nie ma czasu dla swego starego ojca.
Któregoś dnia ulega groźnemu wypadkowi. W wyniku niespodziewanych zdarzeń porzuca swoje dotychczasowe życie, by na nowo odkryć żonę, córkę i otaczający go świat. Zaczyna być szczęśliwy i dostrzegać ludzi i rzeczy, które przecież ciągle go otaczały. Podobno szczęście jest zaraźliwe na odległość 800 metrów. Na to wygląda, bo główny bohater roztacza taką pozytywną aurę.

Redakcja | 05/02/2016 | Komentarze [0]
O grobie Sługi Bożego abp. Jana Cieplaka w katedrze wileńskiej

W dniu 25 października 1924 roku abp. Jan Cieplak zdecydował się na podróż morską z Rzymu do Stanów Zjednoczonych. Tym samym przyjął on liczne zaproszenia kierowane zarówno przez Polonię, jak i biskupów amerykańskich. Wielu na świecie uważało arcybiskupa wydalonego z bolszewickiej Rosji za męczennika wiary katolickiej i dlatego też jego pielgrzymka stała się triumfalnym pochodem. Na samą uroczystość jego powitania w Nowym Jorku przybyło dwustu księży, a także 10 tys. Polaków zamieszkałych w Ameryce. Z abp. Cieplakiem spotkał się prezydent Stanów Zjednoczonych – Calvin Coolidge. Arcybiskup zdążył odwiedzić prawie siedemset polskich kościołów i parafii, szkół czy też polskich organizacji znajdujących się w 25 diecezjach w USA. Wygłosił w których przeszło 800 kazań i przemówień. Pracował ponad swe siły i tak np. w Buffalo w ciągu 5 dni wygłosił 33 przemówienia. Była to wspaniała jego pasterska misja, która umocniła w wierze i w przywiązaniu do Polski rzesze rodaków.

Redakcja | 04/02/2016 | Komentarze [1]
Człowiek musi mieć w sobie coś z orła!

Wkrótce obchodzić będziemy jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Sądzę, że warto przypomnieć, jak obchodzono W Sosnowcu 1000-lecie Chrztu Polski. Nakładem Parafii Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu kilka lat temu ukazała się książka ks. dr Mariusza Trąby pt. "Kościół nie da się zagrodzić łańcuchami. Uroczystości milenijne w Sosnowcu 20-21 maja 1967". Jak czytamy we wstępie, autor książki chce przypomnieć tamte wydarzenia, ale nie po to, aby dzielić i piętnować, ale by ukazać świadectwa wielkiej wiary Zagłębia Dąbrowskiego, a zarazem wspomnieć, z jakimi prześladowaniami spotkał się Kościół w tamtych czasach na tej ziemi. W książce znajduje się również tekst przemówienia Abpa Karola Wojtyły metropolity krakowskiego, naszego ukochanego, wyniesionego niedawno na ołtarze Świętego Jana Pawła II, które wygłosił po Mszy św. milenijnej w kościele Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu - 21 maja 1967 roku, zatytułowany "Na Szlaku Orlich Gniazd". Zapraszam również do obejrzenia moich zdjęć wnętrza Katedry sprzed kilku lat.

Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
Serwisu SosnowiecFakty

Redakcja | 04/02/2016 | Komentarze [0]
"Rocznica Powstania Styczniowego i Bitwy o Sosnowiec".

Serdecznie zapraszamy na kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca, które odbędzie się w dniu 5 lutego br. w Stacji Sosnowiec. Początek godz. 18.00. Tym razem gościem honorowym będzie profesor Dariusz Nawrot. Będziemy rozmawiać o Powstaniu Styczniowym i Bitwie o Sosnowiec.
Profesor Dariusz Nawrot jest historykiem, pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego, kierownikiem Zakładu Historii Nowożytnej XIX wieku. Jest autorem ponad stu publikacji w tym m.in. "Z dziejów Powstania Styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim" i "Z dziejów Czynu Legionowego - Zagłębie Dąbrowskie w pierwszym roku Wielkiej Wojny 1914 i 1915".
Jak to zwykle podczas spotkań z profesorem Nawrotem możemy spodziewać się ciekawej prezentacji multimedialnej oraz bogatej narracji.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Redakcja | 04/02/2016 | Komentarze [0]
Reorganizacja szpitali obniży koszty funkcjonowania placówek

Będzin, Czeladź, PZZOZ: Reorganizacja szpitali obniży koszty funkcjonowania placówek
Powodem planowanej reorganizacji jest trudna sytuacja PZZOZ. Niższe koszty funkcjonowania Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej (PZZOZ), składającego się ze szpitali w Będzinie i Czeladzi (Śląskie), ma zapewnić planowana przez dyrekcję reorganizacja.

Zmieni się lokalizacja oddziałów, ale nie zmniejszy zakres świadczeń - zapewnia dyrektor.

Powodem planowanych zmian jest trudna sytuacja PZZOZ. Jak poinformował jego dyrektor Jacek Kołacz, zobowiązania wynoszą 34,5 mln zł, z czego 18 mln zł to zobowiązania wymagalne. Na funkcjonowanie placówki miesięcznie brakuje 500-550 tys. zł.

Redakcja | 04/02/2016 | Komentarze [0]
Profesor Akademii Duchownej, niezłomny obrońca Kościoła, człowiek dialogu.

Sługa Boży Jan Cieplak przyjechał do Petersburga jesienią 1878 roku w celu podjęcia studiów w Rzymsko-katolickiej Akademii Duchownej. Zdolny alumn został skierowany do jedynej wówczas w imperium rosyjskim wyższej uczelni teologicznej by pogłębiać swą wiedzę. Po czterech latach nauki złożył pomyślnie końcowe egzaminy i otrzymał stopień magistra teologii primi ordinis (22 VI 1882). Wyróżniający się rozległą wiedzą i dojrzałością duchową Cieplak został zauważony przez rektora, który zaproponował mu objęcia wykładów w Akademii. Cieplak zdawał sobie sprawę z odpowiedzialności, która na nim spoczywała i głęboko przeżywał swoje nowe zadanie. W sytuacji nietolerancyjnej postawy rządu carskiego wobec Kościoła katolickiego i szczególnego nacisku na Akademię, od której oczekiwano, że będzie kształcić lojalne wobec imperium duchowieństwo, szczególną misją uczelni było przetrwanie i zachowanie jej katolickiego charakteru. Niespełna więc po trzech miesiącach ówczesny rektor Szymon Kozłowski przywitał go ponownie w ścianach uczelni słowami: „Musisz nas ogrzewać. Ale gorącem sercem katolickim, ukochaniem Kościoła, jego praw i jego nauki”.

Redakcja | 03/02/2016 | Komentarze [1]
Spotkanie autorskie z Marią Wilczek-Krupą, autorką biografii Wojciecha Kilara Geniusz o dwóch twarzach

We wtorek 9 lutego o godz. 17 w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek - Śląskim Centrum Wolności i Solidarności (Katowice, ul. Wincentego Pola 65) odbędzie się spotkanie autorskie z Marią Wilczek-Krupą, autorką biografii Wojciecha Kilara Geniusz o dwóch twarzach (Wydawnictwo Znak).

Organizatorzy spotkania proszą o telefoniczne potwierdzenie przybycia (nr tel. 32 601 21 08).
Maria Wilczek-Krupa – dziennikarka prasowa i radiowa, związana m.in. z „Dziennikiem Polskim”, „Kinem”, „RMF Classic”. Ukończyła teorię muzyki w krakowskiej Akademii Muzycznej. Przygotowując rozprawę doktorską na temat twórczości filmowej Wojciecha Kilara, przeprowadziła z nim wielogodzinne rozmowy.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Redakcja | 03/02/2016 | Komentarze [0]
Prośba o modlitwę!

17 lutego 2016r. przypada 90 rocznica śmierci Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka. Jest gorąca prośba o modlitwę o wznowienie jego procesu beatyfikacyjnego oraz zamawianie Mszy św. w tej właśnie intencji. Prosimy o informację o podjętych działaniach. Bóg zapłać!<

Msza św. o odnowienie procesu beatyfikacyjnego Arcybiskupa Jana Cieplaka, w 90 rocznicę Jego śmierci, odbędzie się w dniu 17 lutego 2016r, o godz. 17.30 w kościele pw. św. Barbary DM w Będzinie - Koszelewie.

Redakcja | 03/02/2016 | Komentarze [2]
Sosnowiec z nagrodą Ambasador Kampanii "Too Young To Drink 2015"

Sosnowiec jako jedyna gmina w Polsce uczestniczył po raz drugi w międzynarodowej kampanii społecznej na rzecz podniesienia świadomości zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez kobiety w czasie ciąży pod nazwą „Too Young To Drink”.

- Kampania zorganizowana została przez European FASD Alliance ze Szwecji. Na rzecz kampanii wydrukowaliśmy plakaty, które zostały przekazane m.in.: do szpitali, przychodni, aptek i szkół, a także widokówki, które rozesłano do przychodni ginekologicznych, szpitali, a także przekazane uczniom biorącym udział w programach profilaktycznych z tego zakresu – tłumaczy Andrzej Wojciechowski z Wydziału Zdrowia sosnowieckiego UM, koordynator akcji.

Redakcja | 02/02/2016 | Komentarze [1]
Co nowego w kinie Helios?

REPERTUAR PRASOWY KINA HELIOS SOSNOWIEC 05-11.02.2016r.

KINO KONESERA WYŁĄCZNIE W PONIEDZIAŁEK
„ZUPEŁNIE NOWY TESTEMENT” GODZ. 19:00
Komedia, od 15lat, Belgia/Francja/Luksemburg,113min,napisy

KULTURA DOSTĘPNA WYŁĄCZNIE W CZWARTEK
„KRÓL ŻYCIA” GODZ. 18:00
Komedia, od 15lat, Polska, 96min,

PREMIERY:
„PLANETA SINGLI” 10:00*, 11:30**, 12:30, 15:15, 18:00, 20:45
Komedia, od 12lat, Polska, 136min,
* z wyjątkiem piątku, wtorku i czwartku
** wyłącznie we wtorek

Redakcja | 02/02/2016 | Komentarze [0]


Przenajświętsze Oblicze

Znajdź nas na Facebooku

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec