Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

Gloria TV


WikiZagłębie


SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na Google

SosnowiecFakty na twitterze


Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy prawica w Polsce się zjednoczy?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Św. Jakub Apostoł

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Ks. Michael McGivney
Pożar katedry w Sosnowcu - prace zabezpieczające

w obiektywie autora zdjęć: Zygmunta Motyla
więcej zdjęć kliknij tu

Redakcja | 30/10/2014 | Komentarze [0]
W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, W krzyżu miłości nauka,

źródło: Dziennik Zachodni

Redakcja | 30/10/2014 | Komentarze [0]
Komunikat bp. Kaszaka po pożarze katedry w Sosnowcu

Foto: ks. Tomasz Nowak

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak wystosował komunikat do diecezjan i wszystkich ludzi dobrej woli po tragicznym pożarze, który strawił dach sosnowieckiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w nocy z 28 na 29 października oraz zniszczył słynne malowidła ścienne Włodzimierza Tetmajera. Komunikat zostanie odczytany we wszystkich kościołach diecezji sosnowieckiej w najbliższą niedzielę 2 listopada. Biskup prosi w nim o modlitewne, materialne i finansowe wsparcie odbudowy katedry w Sosnowcu oraz zapowiada, że taca zbierana w kościołach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 9 listopada zostanie przeznaczona na odbudowę dachu katedry.

Publikujemy poniżej treść komunikatu:

Redakcja | 29/10/2014 | Komentarze [4]
Pożar w sosnowieckiej katedrze

Spłonął dach zabytkowej katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Ogień zauważono po północy 29 października. Mimo natychmiastowej akcji, w której uczestniczyło 62 strażaków z 22 zastępów dachu nie udało się uratować. Dogaszanie pożaru trwać będzie do godzin południowych w środę.

Pożar jako pierwszy zauważył mieszkający tuż przy katedrze ks. dr Mariusz Trąba. Ks. Trąba wezwał straż i poinformował natychmiast o zdarzeniu bp. Kaszaka, proboszcza katedry ks. kan. Jana Gaika i pozostałych księży posługujących w parafii katedralnej. Duchowni natychmiast weszli do palącego się kościoła wynosząc w bezpieczne miejsce Najświętszy Sakrament. Na miejsce przyjechał też kanclerz diecezji ks. dr Mariusz Karaś.

zdjęcie: Piotr/Kontakt24

Redakcja | 29/10/2014 | Komentarze [0]
Co nowego w kinie Helios?

REPERTUAR PRASOWY KINA HELIOS SOSNOWIEC 31.10.– 06.11.2014

NOCNY MARATON HALLOWEEN – ZESTAW 1
„[REC] 4: APOKALIPSA”, „BABADOOK”, WYŁĄCZNIE W PIĄTEK I SOBOTĘ
„UŚPIENI”, „BYZANTIUM” GODZ. 22.30
horror, od 15 lat, USA, 440 min.

NOCNY MARATON HALLOWEEN – ZESTAW 2
„ANNABELLE”, „INTERNAT”, „KOLEKCJONER”, WYŁĄCZNIE W PIĄTEK I SOBOTĘ

„ISTNIENIE” GODZ. 23.00
horror, od 15 lat, USA, 380 min.

Redakcja | 28/10/2014 | Komentarze [3]
Haydn Mass-Sanctus

Redakcja | 27/10/2014 | Komentarze [0]
Zagłębiowskie Biogramy: ks. prof. Włodzimierz Sedlak

W tym tygodniu, 31 października 2014r. przypada 103 rocznica urodzin Sosnowiczanina, wybitnego naukowca, ks. prof. Włodzimierza Sedlaka. Był on m.in twórcą polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni. Mam nadzieję, że kiedyś, gdy zmienią się obecne władze, otrzyma on tytuł honorowego obywatela miasta Sosnowca. Choć nic w mieście nie wybudował, to na pewno na to zasługuje! To jeden z najwybitniejszych uczonych polskich XX. Poniżej przypominam życiorys ks. profesora.

Redakcja | 27/10/2014 | Komentarze [0]
Benedictus, Agnieszka Styblińska - sopran wraz Chórem Lutnia

Jerzy Jarosz | 25/10/2014 | Komentarze [0]
Czesław Ryszka: FATIMSKI SCENARIUSZ

13 października 2013 r. papież Franciszek dokonał aktu poświęcenia świata Niepokalanemu sercu Maryi. Uczynił to podobnie, jak Jan Paweł II 25 marca 1984 r. – razem z biskupami świata oraz przed figurą Matki Bożej Fatimskiej specjalnie na ten dzień sprowadzoną do Watykanu z portugalskiego sanktuarium. Jednak ze strony papieża Franciszka nie była to „próba” kolejnego zawierzenia Rosji i świata Matce Bożej, ale wskazanie na aktualność orędzia z Fatimy, o którym Jan Paweł II mówił: „Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z nowymi znakami czasu. Trzeba do niego nieustannie powracać”. O jakich nowych znakach czasu mowa?

Redakcja | 25/10/2014 | Komentarze [0]
Mozart - "Sancta Maria, mater Dei"

Redakcja | 23/10/2014 | Komentarze [0]
Człowiek musi mieć w sobie coś z orła!

Nakładem Parafii Katedralnej Wniebowziecia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu kilka lat temu ukazała się książka ks. dr Mariusza Trąby pt. "Kościół nie da się zagrodzić łańcuchami. Uroczystości milenijne w Sosnowcu 20-21 maja 1967". Jak czytamy we wstępie, autor książki chce przypomnieć tamte wydarzenia, ale nie po to, aby dzielić i piętnować, ale by ukazać świadectwa wielkiej wiary Zagłębia Dąbrowskiego, a zarazem wspomnieć, z jakimi prześladowaniami spotkał się Kościół w tamtych czasach na tej ziemi. W książce znajduje się również tekst przemówienia Abpa Karola Wojtyły metropolity krakowskiego, naszego ukochanego wyniesienego niedawno na ołtarze Błogosławionego Jana Pawła II, które wygłosił po Mszy św. milenijnej w kościele Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu - 21 maja 1967 roku, zatytułowany "Na Szlaku Orlich Gniazd". Dziś gdy po raz pierwszy Kościół wspomina w liturgii bł. Jana Pawła II. warto przypomnieć sobie te piękne słowa. Profesor Ryszard Terlecki z Krakowa uważa, iż w czasie tych uroczystości Arcybiskup Wojtyła dowiedział się, iż wkrótce zostanie kardynałem. Zapraszam również do obejrzenia zdjęć z Katedry.


Piotr Dudała

Redakcja | 23/10/2014 | Komentarze [0]
"Ave Verum Corpus"- Wolfgan Amedeusz Mozart

Koncert Jubileuszowy z okazji 110. rocznicy powstania Chóru Katedralnego "Lutnia", 18 października 2014r., Bazylika Katedralna p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, autor filmu: Jerzy Jarosz

Jerzy Jarosz | 22/10/2014 | Komentarze [0]
Zapraszamy na Drogę Jasnogórską!

Lubisz wędrować? Zapraszamy 25-26.10.2014 - Z Częstochowy do Sączowa w powiecie będzińskim> W niedługim czasie Częstochowa ma szanse znaleźć się na dobre na mapie Drogi św. Jakuba w Polsce. A to za sprawą powstającego szlaku mającego połączyć Warszawę przez Częstochowę z Raciborzem, by w ten sposób umożliwić pielgrzymowanie w kierunku Moraw i Austrii. Czynna jest już Droga Warszawska, teraz przyszedł czas na planowaną Drogę Jasnogórską z Częstochowy do Sączowa k/Będzina, którędy biegnie już szlak wzdłuż Via Regia. Będzie można ją „sprawdzić” w terenie w najbliższy weekend, 25 i 26 października.

Redakcja | 22/10/2014 | Komentarze [0]


Funny Quote of the Day


Przenajświętsze Oblicze

Znajdź nas na Facebooku

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec