Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Matka Boża Smoleńska pod Krzyżem?

Istnieje możliwość, że ofiarowana przez Rosjan Ikona Matki Bożej Smoleńskiej zostanie umieszczona w warszawskim kościele św. Anny wraz z krzyżem sprzed Pałacu Prezydenckiego – powiedział KAI abp Henryk Muszyński.Ikona Matki Bożej Smoleńskiej, fot. przegladprawoslawny.pl

Abp Muszyński – jeden z prowadzących rozmowy z ramienia polskiego Episkopatu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym – dodał, że skoro ikona ta jest darem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego dla Kościoła katolickiego w Polsce, to ostateczna decyzja co do miejsca jej publicznego wyeksponowania zapadnie podczas zebrania Konferencji Episkopatu Polski pod koniec czerwca.Kopia Ikony Matki Bożej Smoleńskiej została przekazana Kościołowi w Polsce podczas obchodów 71. rocznicy zbrodni katyńskiej 11 kwietnia przez prawosławnego biskupa smoleńskiego Pantelejmona. Przekazał ją na ręce biskupa polowego Józefa Guzdka na znak „bliskości duchowej i braterstwa naszych narodów”.

Ikona znajduje się obecnie w rezydencji biskupów polowych przy ul. Długiej w Warszawie. Trwają rozmowy na temat godnego jej wyeksponowania. Jednym z rozważanych pomysłów jest kościół św. Anny w Warszawie, gdzie schronienie znalazł krzyż spod Pałacu Prezydenckiego, lub katedra polowa, w której znajduje się kilka miejsc nawiązujących swoim charakterem do polsko-rosyjskiej historii.

Kościół z Polski w odpowiedzi na dar Kościoła prawosławnego ofiaruje Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu kopię ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Abp Muszyński informuje, że planowane jest jej przekazanie Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu podczas uroczystości podpisania wspólnego dokumentu o pojednaniu polsko-rosyjskim. Kiedy to nastąpi, nie wiadomo.

Decyzja o przygotowaniu wspólnego dokumentu obu Kościołów zapadła 26 lutego ub. r. na spotkaniu ich przedstawicieli w Warszawie. Ostatnie spotkanie przedstawicieli obu episkopatów miało miejsce w Warszawie 24 czerwca ub. r. Kolejne spotkanie spodziewane jest w najbliższych miesiącach. Jego dokładna data nie została jeszcze wyznaczona.

Ze strony rosyjskiej pracami nad dokumentem kieruje metropolita wołokołamski Hilarion (Ałfiejew), przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, a z polskiej Prymas-senior abp Henryk Muszyński wraz z bp. Stanisławem Budzikiem – sekretarzem generalnym Episkopatu i bp. Tadeuszem Pikusem – przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Ekumenizmu.

Abp Muszyński podkreśla, że punktem ciężkości przygotowywanego dokumentu jest pragnienie wspólnego świadczenia o Ewangelii i bycia znakiem pojednania w dzisiejszym świecie. „Cały dokument jest redagowany właśnie w tym duchu, mamy bowiem świadomość, że rozdarcie chrześcijaństwa jest dziś prawdziwym zgorszeniem i tylko wspólne świadectwo może być wiarygodne dla naszych wiernych i innych ludzi dobrej woli” – dodaje.

źródło: www.ekai.plAutor: Redakcja | 22/04/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney