Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Filary polskiej wiary

Filary polskiej wiaryJan Paweł II staje się trzecim, obok św. Wojciecha i św. Stanisława, filarem polskiej wiary, nadziei i miłości - mówił w poniedziałek w Gnieźnie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, nawiązując do beatyfikacji papieża-Polaka, która odbędzie się 1 maja. (foto. wikipedia.pl)

Kard. Dziwisz przewodniczył w Gnieźnie uroczystej sumie odpustowej, wieńczącej obchody ku czci św.Wojciecha patrona Polski i duchowej jedności Europy. Tegoroczna uroczystość odpustowa była podziękowaniem za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II.

W uroczystościach uczestniczyli biskupi z całej Polski z kard. Kazimierzem Nyczem, kard. Józefem Glempem i kard. Henrykiem Gulbinowiczem a także m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, i prymas-senior, abp Henryk Muszyński.

W homilii metropolita krakowski nawiązał do spuścizny św. Wojciecha i św. Stanisława, biskupa krakowskiego, męczennika. Jak stwierdził, stanowią oni dwa filary, które poprzez wieki "podtrzymywały naszą wspólnotę wiary, nadziei i miłości, naszą polską tożsamość".

"Dziś wyrasta nam jeszcze jeden filar. Tegoroczną uroczystość św. Wojciecha przeżywamy w atmosferze zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II. Patrona ludu hierarchicznego, św. Wojciecha otrzymaliśmy w pierwszym tysiącleciu. Patrona ładu moralnego, św. Stanisława, otrzymaliśmy w drugim tysiącleciu. Teraz, na początku trzeciego tysiąclecia otrzymujemy w darze błogosławionego Jana Pawła II, wielkiego papieża" - stwierdził.

"On też, 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra zaświadczył swoją krwią o Chrystusie. Dziś widzimy w nim patrona wolności, jedności i solidarności, a więc tych wartości i postaw, których tak bardzo potrzebuje Kościół i nasza ojczyzna. Janie Pawle II, ojcze solidarności, prowadź nas nadal do jedności, dla dobra naszej ojczyzny" - dodał kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski, wyraził nadzieję, że niebawem Kościołowi w Polsce przybędzie jeszcze jeden filar, w osobie sługi bożego, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

W trakcie uroczystości abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, wręczył krzyże misyjne grupie 30 duchownych i świeckich, przygotowującym się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych. Wyjadą oni m.in. do Peru, Boliwii, Uzbekistanu, Meksyku, Kazachstanu, Kanady, Tanzanii i na Jamajkę.

Tegoroczny odpust ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie był podziękowaniem za wyniesienie na ołtarze papieża Jana Pawła II i modlitwą w intencji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jan Paweł II wielokrotnie pielgrzymował do św. Wojciecha jako kardynał krakowski; jako papież był w Gnieźnie w 1979 i 1997 roku.

Rok 2011 w archidiecezji gnieźnieńskiej ogłoszony został rokiem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ma to związek z trzema przypadającymi w maju i w sierpniu rocznicami: 65. rocznicą konsekracji biskupiej Prymasa Tysiąclecia, 30. rocznicą jego śmierci, a także 110. rocznicą jego urodzin.

Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie. 

źródło: PAPAutor: Piotr Dudała | 25/04/2011
Komentarze
#1 | Alina dnia 27.04.2011 14:14
Jan Paweł II, przyniósł nam wyzwolenie, to najwybitniejszy Polak.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney