Na tzw. liście białoruskiej znajduje się sosnowiczanin Konstanty Leon Strzelecki, nadkomisarz policji państwowej, w czasie okupacji hitlerowskiej dowódca obrony cywilnej Sosnowca. Od ponad roku walczę o to, żeby nowa ulica obok b. KWK "Sosnowiec" nosiła jego imię. Wczoraj otrzymałem informację, że wysiłki te wesprzę Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939r., który wystąpiła z pismem w tej sprawie do Przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusza Chęcinskiego. Cieszę się, że możemy poprzeć ten ważny i szacowny projekt - napisał w mailu do Redakcji serwisu Wiceprezes tego Stowarzyszenia Michał K. Wykowski. Mam nadzieję, że Pana wysiłki będą owocne - dodał.
Przypomnijmy całą historię tego wniosku. Jak poinformował mnie jeszcze w ubiegłym roku syn Konstatntego, śp. Jan Strzelecki, jego ojciec został aresztowany przez Rosjan w Białymstoku, a następnie zamordowany w Mińsku na Białorusi (Kuropaty). Zeznania na ten temat Pan Jan złożył również przed prokuratorem katowickiego IPN.-u. Jan Strzelecki zmarł 22 marca br. w wieku 93 lat.
Wniosek wj sprawie nazwy nowej ulicy przesłałem 6 kwietnia 2009r. mailem na adres Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Daniela Miklasińskiego. Rozmawiałem na ten temat z nowym Przewodniczącym Rady Miasta Arkadiuszem Chęcińskim oraz Prezydentem Sosnowca Kazimierzem Górskim. Wszyscy są "za" tylko wciąż nie ma uchwały Rady Miasta w tej sprawie.
Konstanty Strzelecki przed II wojną światową był znany m.in. z tego, że aresztował sowieckiego agenta, przyszłego Prezydenta Polski Bolesława Bieruta oraz Aleksandra Zawadzkiego, przyszłego Przewodniczącego Rady Państwa. Bolesław Bierut wymieniony był w 1924 roku na Arcybiskupa Jana Cieplaka.
Konstanty Leon Strzelecki (1886 - 1940)
Legitymacja Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939
Ulica Konstantego Leona Strzeleckiego
Strzelecki Leon Konstanty (1886 - 1940)
Nadkomisarz PP Konstanty Leon Strzelecki - ur. 10.03.1886 r. w Kawęczynie pow. konecki. Uczył się w Pińczowie i dalej w Piotrkowie Trybunalskim. Podjął studia w Wyższej Szkole Leśnej we Lwowie, które w 1907 roku przerwał. Następnie zamieszkał w Sosnowcu.W 1914 roku wstąpił do tworzącej się Straży Obywatelskiej. W grudniu 1918 roku został komendantem Milicji Miejskiej, a następnie Policji Komunalnej miasta Sosnowca. W 1919 r w stopniu kapitana przeszedł do służby w Straży Kolejowej. Po włączeniu Straży Kolejowej w struktury Policji Państwowej, został kierownikiem komisariatu Granicznego w Sosnowcu oraz I komisariatu PP w Sosnowcu. Był kolejno mianowany 01 lutego 1920 roku komisarzem, a następnie 01 czerwca 1929 roku nadkomisarzem Policji Państwowej. W 1922 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym Główną Szkołę Policji Państwowej w Warszawie. Od 30 maja 1926 roku pełnił funkcję Komendanta Powiatowego w Będzinie. Przeniesiony do Brześcia n. Bugiem, gdzie od 25 kwietnia1927 roku służył jako oficer inspekcyjny w Komendzie Wojewódzkiej Policji Państwowej. 31 października 1929 roku został przeniesiony w stan spoczynku. Przed wybuchem wojny Konstanty Strzelecki został mianowany na stanowisko Komendanta obrony cywilnej w Sosnowcu, lecz już 2 września 1939 r musiał wraz z rodziną ewakuować się na wschód. W listopadzie aresztowany przez NKWD na dworcu w Białymstoku, został osadzony w tamtejszym więzieniu. Zamordowany wiosną 1940 roku w Mińsku – Kuropatach.
oprac. Michał Krzysztof Wykowski, http://panstwowa.policja.pl