
Serdecznie zapraszamy na jubileuszowy X Festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej, który odbędzie się od 8 do 15 maja. Jak co roku Festiwal propaguje utwory mniej znane, często zapomniane, które nie zdołały się jeszcze przebić do szerokiego grona odbiorców i zasługują na baczniejszą uwagę. W tym roku odbędzie się osiem koncertów, w różnych miejscach miasta, podczas których miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać muzyki symfonicznej, kameralnej, organowej, chóralnej oraz popularnej.
Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej |
 |
 |
Podczas Festiwalu wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyr. Mirosława J. Błaszczyka, Leszek Możdżer z orkiestrą Aukso pod batutą Marka Mosia - w koncercie poświęconym pamięci wybitnego sosnowiczanina Władysława Szpilmana, światowej sławy dudziarz - Lindsay Davidson z zespołem Celtic Triangle, gitarzysta Andrzej Otremba, chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses z Wrocławia, wybitny organista z Belgii - Karol Gołębiewski, znakomity skrzypek Krzysztof Jakowicz z Warszawy.
Zakończenie Festiwalu zwieńczy uroczysta gala operowo - operetkowa, którą poprowadzi prof. Bogusław Kaczyński, a wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej.
Serdecznie zapraszam.
Michał Góral
dyrektor Festiwalu
Strona internetowa Festiwalu:
http://sosnowieckiednimuzyki.pl/pl
Autor: Michał Góral / kjk
są gminy, które na śpiewakach operowych potrafią zarobić unijne dotacje, to niewielkie miejscowości związane z bardzo znanym operowym rodzeństwem Reszków, dzięki dotacjom unijnym powstaje tam wzdłuż brzegów Warty piękny szlak rowerowo wodny "Szlak Reszków muzyka i konie " ( info niżej). A u nas jedynie uważa się, że Kiepura był świetnym śpiewakiem - gołębie ozdabiają pomnik i co dalej.
" ..Przez kilka ostatnich lat Święto Muzyki promowało pamięć o rodzeństwie Edwardzie, Janie i Józefinie Reszkach, światowej sławy śpiewakach, którzy na przełomie XIX i XX wieku związali się z okolicami Częstochowy. Ich niegdysiejsze dobra dziś rozrzucone są na terenie pięciu gmin: Kłomnic, Kruszyny, Mstowa, Mykanowa oraz Rudnik. Kultywowanie pamięci o tych wybitnych obywatelach połączyło gminy w bezprecedensowej współpracy. Powstał np. turystyczno-kulturalny Szlak Reszków, niedawno wsparty 200-tysięczną unijną dotacją. "
Może by tak Sosnowiec wziął przykład z małych gmin czasem warto zobaczyć jak inni wykorzystują znane nazwiska swoich obywateli.