Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


LIGA MODLITWY CESARZA KAROLA O POKÓJ MIĘDZY NARODAMI

Liga Modlitwy Cesarza Karola o Pokój między Narodami zaprasza do swego grona. Hasłem Ligi jest MODLITWA i ZADOŚĆUCZYNIENIE - ORATIO ET SATISFACTIO. Liga modli się również o kanonizację błogosławionego Karola z Domu Austriackiego, który panował w latach 1916-1918 jako cesarz Austrii Karol I i jako król Węgier Karol IV.

W kwietniu 1915 r. następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Karol I Franciszek Habsburg Lotaryński wraz z małżonką arcyksiężną Zytą, obecnie również kandydatką na ołtarze, odwiedza Niwkę, obecnie dzielnicę Sosnowca.Karol został wychowany na świadomego swej wiary katolika i od dzieciństwa towarzyszyła mu modlitwa pewnej grupy osób, gdyż według proroctwa matki Wincenty Fauland, zakonnicy noszącej stygmaty, będzie miał on doświadczyć wielkich cierpień i silnych ataków. Z tego kręgu powstała po jego śmierci Liga Modlitwy Cesarza Karola o Pokój między Narodami. Z jej inicjatywy rozpoczął się w 1949 roku proces beatyfikacyjny, a od 1963 roku Liga jest uznana w Kościele jako wspólnota modlitwy. Życie i śmierć cesarza Karola umocniły w wierze i dodały otuchy wielu ludziom. Inspirowana jego duchowością Liga Modlitwy Cesarza Karola modli się o pokój narodów.

Karol z Domu Austriackiego urodził się 17 sierpnia 1887 w zamku Persenbeug w Dolnej Austrii. Jego rodzicami byli arcyksiążę Otto i księżna Maria Józefa von Sachsen, córka ostatniego króla Saksonii. Cesarz Franciszek Józef I był bratem dziadka Karola.
Już od najmłodszych lat wzrastała w Karolu wielka miłość do Najświętszego Sakramentu oraz do Serca Jezusowego. Wszystkich najważniejszych rozstrzygnięć szukał on w modlitwie. W dniu 21 października 1911 roku arcyksiążę Karol poślubił księżniczkę Zytę Bourbon-Parma. W ciągu ponad dziesięciu lat ich szczęśliwego i wzorowego małżeństwa przyszło na świat ośmioro dzieci. Jeszcze na łożu śmierci mówił Karol do Zyty: „kocham cię nieskończenie!".

28 czerwca 1914 roku wskutek zamachu w Sarajewie zginął następca tronu arcyksiążę Ferdynand, a wtedy Karol został następcą tronu Austro-Węgier. Śmierć cesarza Franciszka Józefa nastąpiła w dniu 21 listopada 1916 roku, w trakcie zmagań I wojny światowej, a brzemię władzy spadło na barki 29-letniego Karola, który zasiadł na tronie cesarza Austrii. W dniu 30 grudnia 1916 roku został on koronowany na Apostolskiego Króla Węgier.

Także i to zadanie traktował Karol jako drogę naśladowcy Chrystusa: w miłości do swych narodów, w trosce o nie i w poświęceniu za nie życia. Najświętszy obowiązek władcy - troskę o pokój - stawiał Karol w centrum swych zabiegów podczas straszliwej wojny. Jako jedyny ze wszystkich odpowiedzialnych wspierał inicjatywy pokojowe papieża Benedykta XV.

W sprawach wewnętrznych swego kraju zainicjował w najcięższych czasach rozległe i będące przykładem ustawodawstwo socjalne w duchu chrześcijańskiej nauki społecznej. Mimo tego w dniu 11.11.1918 został zmuszony do odsunięcia się od wszelkich spraw państwowych, przy czym stanowczo odmówił abdykacji. Następnego dnia tymczasowe zgromadzenie narodowe obwołało Austrię republiką. Jego postawa umożliwiła przejście w powojenny porządek bez wojny domowej, a jednak pomimo tego został wypędzony ze swej ojczyzny. W dniu 24.03.1919 udał się na przymusową emigrację do Szwajcarii.

W 1921 roku próbował Karol przywrócić swoją odpowiedzialność za rządy na Węgrzech. Inicjatywa ta miała poparcie premiera Francji A. Brianda oraz samego papieża Benedykta XV, który obawiał się rozszerzenia komunistycznej władzy na Europę Środkową. Dwie próby powrotu (kwiecień i październik 1921) zawiodły, gdyż regent Horthy nie chciał Karolowi pomóc, a ten wolał za wszelką cenę uniknąć wojny domowej. Karol został wydany Anglikom i decyzją Rady Ambasadorów państw Ententy zesłany na wygnanie na Maderę, a że traktował on swoje zadanie jako misję od Boga, nie mógł złożyć swego urzędu.

Żył ze swoją rodziną bardzo biednie w zawilgoconym domu. Tam zapadł Karol na zapalenie płuc, które okazało się dla niego śmiertelną chorobą, którą przyjął jako ofiarę za pokój i jedność swoich narodów. Karol znosił swe cierpienia bez skargi, wybaczył wszystkim, którzy wobec niego zawinili i zmarł 1 kwietnia 1922 roku patrząc na wystawiony Najświętszy Sakrament. Mottem jego życia były słowa wypowiedziane na łożu śmierci: „Moim usilnym dążeniem jest, aby zawsze we wszystkich sprawach możliwie najjaśniej rozpoznać wolę Boga i iść za nią aż po zupełne oddanie".

W dniu 3 października 2004 roku papież Jan Paweł II ogłosił cesarza i króla Karola błogosławionym.


Członkowie Ligi Modlitwy starają się w duchu błogosławionego cesarza Karola o to, aby:
- w swoim codziennym życiu szukać woli Boga i iść za nią,
- angażować się w sprawę pokoju i sprawiedliwości we wszystkich obszarach życia, począwszy od szczebla rodziny, aż po wspólnotę międzynarodową,
- za całą niesprawiedliwość w historii prosić ustawicznie Boga o wybaczenie i ofiarować pokutę, to znaczy nie zostawiać Chrystusa samego na Górze Oliwnej, ani na Golgocie, lecz razem z nim dźwigać ciężary drugich przez modlitwę, pomoc bliźnim i ofiary.

W powyższych intencjach członkowie Ligi zobowiązują się:
- codziennie odmawiać modlitwę Ligi,
- przynajmniej raz w miesiącu ofiarować uczestnictwo we Mszy św.,
- w miarę możliwości brać udział w pielgrzymce pokoju, wieczorach modlitewnych, rekolekcjach i wykładach organizowanych przez Ligę Modlitwy oraz
- angażować się na rzecz kanonizacji błogosławionego cesarza Karola.

Liga Modlitwy nie pobiera żadnych składek członkowskich, prosi jednak o dobrowolne i wspaniałomyślne datki na pokrycie kosztów druku materiałów informacyjnych, obrazków oraz ukazującego się corocznie biuletynu, który jest rozsyłany do członków i jest najważniejszym środkiem dla utrzymania kontaktu pomiędzy członkami a Ligą.
Liga Modlitwy organizuje raz w roku wspólną pielgrzymkę i do udziału w niej zaprasza wszystkich członków i sympatyków. Wszyscy, którzy zechcą przyłączyć się do Ligi Modlitwy, mogą nawiązać kontakt korzystając z adresu:
Mariusz Krzyszkowski Os. Rusa 133/35, 61-245 Poznań

Boże, nasz Ojcze, powołałeś Cesarza Karola Austriackiego, aby starając się nieustannie naśladować jedynego prawdziwego Pana - Twojego Syna, świecił przykładem, podejmując z pokorną ufnością swą odpowiedzialną służbę w najbardziej trudnych momentach. Życie jego upłynęło w skromności, serdecznej miłości do ubogich oraz na staraniach o pokój. Także na łożu śmierci Tobie zaufał całkowicie i wszystko pozostawił w Twych rękach. Wszechmogący i miłosierny Ojcze nasz, prosimy Cię - za wstawiennictwem Cesarza Karola Austriackiego - obdaruj nas bezwarunkową wiarą w Ciebie, nawet w najcięższych sytuacjach. Spraw, abyśmy śmiało kroczyli drogą Twojego Syna. Otwórz nasze serca na potrzeby biednych oraz udziel wsparcia naszym czynom na rzecz pokoju w rodzinie i między narodami. O to Cię błagamy przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.Autor: Redakcja | 12/05/2011
Komentarze
#1 | Jerzy Jarosz dnia 12.05.2011 20:41
Relikwie bł. Karola I Habsburga zostały w piątek 20 listopada 2008r. przekazane na Jasną Górę. Zostaną umieszczone w Kaplicy Świętych Relikwii, gdzie znajdują się już inne doczesne szczątki świętych i błogosławionych. Ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier uznawany jest za szczególnego orędownika pokoju.

Przekazania relikwii na Jasną Górę dokonał arcyksiąże Rudolf d’Autriche, wnuk błogosławionego cesarza wraz z żoną Helene de Villenfagne de Vogelsanck.
#2 | Pogrzeb Cesarzowej Zyty dnia 12.05.2011 16:00
W 1989 roku w Wiedniu odbył się pogrzeb Cesarzowej Zyty i Królowej Węgier. Przy wejściu do klasztoru OFMCap. stosuje sie ciekawąi bardzo wymowną ceremonię:

Mistrz ceremonii uderza srebrną laską trzy razy w próg kościoła. Z drugiej strony pada pytanie: "Kto żąda wejścia?". W odpowiedzi padła długa lista tytułów, jakimi była obdarzona zmarła Cesarzowa. Przełożony klasztoru skonstatował krótko: "Nie znam jej". Wówczas mistrz ceremonii próbuje po raz drugi; tym razem na to samo pytanie zakonnika odpowiedział: "Zyta, Jej Cesarska Mość, Cesarzowa i Królowa". Ale i ten esencjonalny skrót nic nie dał, bo pytający odparł: "Nie znamy jej". Dopiero za trzecim podejściem - gdy ceremoniarz orzekł, że wejścia żąda Zyta, człowiek śmiertelny i grzeszny - z tamtej strony padły słowa: "Niech wejdzie do środka". I dopiero wówczas otwarły się podwoje kościoła.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney