Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Królewski Będzin

W 2008 roku Królewskie Miasto Będzin obchodziło 650 – lecie nadania praw miejskich. Rzeczywiście, z wielu powodów gród nad Czarną Przemszą na przydomek „królewski” w pełni zasługuje. Postaram się to udowodnić. Po pierwsze „miasto królewskie” oznacza, że należało ono do króla, a właściwie do wielu polskich królów, kolejno po sobie następujących.Zróbmy sobie mały spacer przez historię miasta, ze szczególnym ich uwzględnieniem. Prawa miejskie, oparte na prawie magdeburskim, nadał miastu w 1358 roku Będzinowi Kazimierz Wielki, ostatni król z rodu Piastów. Jak sądzą historycy to z jego inicjatywy nastąpiło przekształcenie drewnianego dworu w murowany zamek w celu ochrony zachodniej granicy Polski. Będzin był najdalej wysuniętym na zachód w tej części Polski i miał chronić przed atakami ze strony Śląska oraz Państwa Czeskiego. W 1364 na zamku i w mieście przebywa cesarz rzymski narodu niemieckiego Karol IV Luksemburczyk, jadący na zjazd monarchów do Krakowa.


Rozkwit miasto przeżyło w czasach kolejnej dynastii królewskiej, dynastii Jagiellonów. Poszczególni królowie, w trosce o swoją własność, obdarowywali je coraz to nowymi przywilejami. Prawo składu na sól ustanowił w Będzinie w 1464 r. król Kazimierz Jagiellończyk. Jego syn Aleksander w roku 1502 potwierdził wszystkie przywileje nadane wcześniej mieszkańcom będzińskim, po czym 1506 r. uwolnił ich „od wszelkiego cła”. Potwierdził to z kolei król Zygmunt Stary, dodając jeszcze od siebie w 1511 zwolnienie na dwa lata od wszelkich ciężarów. W 1549 r. Zygmunt August potwierdził prawo składu soli, a w roku w 1565 zezwalił na organizację pięciu jarmarków pogranicznych rocznie. Istniały one jeszcze przez kilka następnych stuleci.


W 1587 r. miasto obserwuje przejazd wojsk arcyksięcia austriackiego Maksymiliana – kandydata do tronu polskiego. Już w następnym po bitwie pod Byczyną jest on więziony na zamku. W tym samym 1588 roku w Będzinie i w Bytomiu toczyły się rozmowy w sprawie rezygnacji arcyksięcia Maksymiliana z korony polskiej. Ze strony polskiej uczestniczyli w nich sami sławni ludzie: kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski, marszałek wielki koronny Andrzej Opaliński, biskup kujawski Hieronim Rozrażewski, wojewoda rawski Jan Gostomski i wojewoda brzesko-litewski Krzysztof Zienowicz. Obrady obserwował, jako neutralny wysłannik papieża, kardynał Hipolit Aldobrandini, późniejszy papież Klemens VIII.


Pamiątką po tych wydarzeniach jest olbrzymi kamień, wmurowany niegdyś w ścianę zamku, a obecnie znajdujący się na wystawie historycznej w Muzeum Zagłębia oraz, pozostawiony przez kardynała, piękny późnogotycki kielich.


W sierpniu 1683 roku, miasto witało, zdążającego pod Wiedeń króla Jana III Sobieskiego. Niektórzy uważają, że tutaj właśnie żegnał się ze swoją ukochaną Marysieńką. Nie była to ostatnia wizyta monarsza w królewskim mieście. W 1697 roku odwiedził je August II Sas, zwany Mocnym, a w niemal sto lat później, u schyłku swego panowania, także "król Staś" Poniatowski, choć są i tacy historycy, którzy sądzę inaczej. Według nich w mieście przebywał „tylko” bratanek Monarchy.zr. Piotr Dudała, Ziemia Będzińska grudzień 2007r.

.Autor: Redakcja | 12/05/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney