Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Po szczególne łaski do Matki Bożej Będzińskiej!

Wkrótce miną dwa lata, kiedy Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak, w obecności przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz licznie zgromadzonych wiernych, dokonał aktu koronacji papieskimi koronami Benedykta XVI, słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Będzińskiej (kopii Jasnogórskiego wizerunku Czarnej Madonny). Ta niezwykła uroczystość religijna odbyła się w dniu 1 czerwca 2009r., na placu kościelnym kościoła pw. św. Barbary DM w Będzinie – Koszelewie, w święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła.

Uroczystość koronacyjna rozpoczęła się odśpiewaniem przez Chór Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Sosnowieckiej „Gloria Dei”, pieśni „Bogurodzica”. Potem na plac celebry wyruszyła procesja pod przewodnictwem ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka. Obraz ze świątyni na ołtarz polowy wnieśli górnicy. Miało to symboliczne znaczenie, ponieważ świątynia ta powstała kiedyś... na terenie kopalni Paryż, a jej patronką jest św. Barbara, patronka górników.Mimo niesprzyjającej pogody na placu przed kościołem pojawiły się tłumy pielgrzymów. Przyjechali tutaj nie tylko z Będzina, ale praktycznie z całej Polski: z Zagłębia, ze Śląska, z Warszawy, z Piaseczna, z Wrocławia, z Radomia, z Tarnowa, czy z Sulejowa nad Pilicą. Był obecny nawet zakonnik z dalekiego Madagaskaru, oblat, ojciec Roman Majewski OMI. Wszystkich obecnych, w imieniu wspólnoty parafialnej, gorąco powitał jej proboszcz ks. kan. Stanisław Sarowski.Ks. Sarowski przypomniał historię parafii i kultu cudownego wizerunku Matki Bożej Będzińskiej. Pomysł, aby ukoronować cudowny obraz, wyszedł od zmarłego w 2008r. księdza biskupa Adama Śmigielskiego. Powiedział On do mnie: masz synu patronów Polski, to szykuj się do koronacji Matki Bożej Królowej Polski, która będzie przewodziła patronom – wspominał ksiądz proboszcz. (do parafii kilka lat temu trafiły relikwie trzech świętych, patronów Polski: Stanisława Biskupa, Andrzeja Boboli i Wojciecha). To był impuls. Mam mnóstwo świadectw łask i to spisanych, dokumentujących, że modlitwy przed tym obrazem zostały wysłuchane. Są to na przykład uzdrowienie wzroku, poczęcie dziecka po osiemnastu latach oczekiwania i wiele innych. Często zdarzało się też tak, że parafianie zawierzali nawet po kilka spraw i były one nagle wszystkie pozytywnie rozwiązane - mówi ksiądz proboszcz. I gdyby nie to, być może kuria nie dałaby swojego pozwolenia a potem nie doszłoby do dekretu wydanego przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.Korony wykonane z srebra pozłacanego to wyraz podziękowania wiernych. Na to, żeby one powstały poszły cenne pamiątki rodzinne. Pierścionek po babci, sygnet otrzymany w 18 rocznicę urodzin, pierścionek otrzymany po urodzeniu pierwszego dziecka. - To wyraz wielkiej miłości wiernych, dary serca, bardzo spontaniczne - nie kryje wzruszenia ksiądz Sarowski.


Obecny na uroczystości Biskup Grzegorz Kaszak powiedział w homilii, że dzień 1 czerwca 2009r. to dzień szczególny, dzień wielkiej radości. Korony nałożone na skronie Matki Bożej i Jej Syna, będą tym piękniejsze i bogatsze, im głębsze będzie nasze życie duchowe i im więcej będzie podjętych zobowiązań w naszych rodzinach, miejscach pracy i wszędzie tam, gdzie urzeczywistnia się ludzkie życie – podkreślił biskup.
Fotorelacja z uroczystości koronacyjnych.Obraz Częstochowskiej Madonny jest w parafii św. Barbary DM od 1955 roku. Wykonany jest farbą olejną na desce przez anonimową siostrę zakonną z Częstochowy. Zajął on miejsce wcześniejszego, papierowego wizerunku. Pierwsze świadectwa cudownych łask uzyskanych za wstawiennictwem Matki Bożej, w tym uzdrowień, pochodzą jeszcze z okresu II wojny światowej.

Jednym z najsłynniejszych było uratowanie górników. Pod koniec lipca 1969 r. chodniki, w pobliskiej kopalni KWK gen. Zawadzki, gdzie pracowało 118 górników, zalała woda. Przed kościołem św. Barbary rodziny prosiły Matkę Bożą o pomoc. Czwartego dnia 118 żywych górników wydostało się na powierzchnię szybem, przy kościele św. Barbary. Od tego momentu kult Matki Bożej, obecnej w kopii Cudownego Obrazu wykroczył na trwałe poza parafię, a w świątyni zaczęli pojawiać się coraz liczniej, zanoszący swoje intencje i dziękujący za wysłuchanie próśb, wierni spoza granic parafii. O łaskach, w tym uzdrowieniach, czy też niezwykłych nawróceniach, świadczą wota dziękczynne, widoczne obok obrazu. Część ze świadectw ma formę pisemną i to one zostały przesłane do Watykanu.Ostatecznie Stolica Apostolska, dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wydanym 25 października 2008r., zadecydowała o koronacji tego wizerunku koronami papieskimi. Dekret podpisali: Prefekt Kongregacji, J.E. Kardynał Francis Arinze oraz J.E. Abp Albert Malcolm Ranjith, Sekretarz Kongregacji. Wcześniej korony pobłogosławił osobiście Ojciec Święty, Benedykt XVI. Miało to miejsce 24 września 2008 r. podczas Audiencji Generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie. Korony do Rzymu zawiózł ks. kan. Stanisław Sarowski, który właśnie w tym roku obchodził 35 - lecie kapłaństwa.
31 stycznia 2010r. w kościele pw. św. Barbary DM w Będzinie – Koszelewie odbyła się kolejna niezwykła uroczystość. W czasie Mszy św. dr Mariusz Karaś, Kanclerz sosnowieckiej Kurii dokonał publicznego odczytania dekretów, związujących kościół św. Barbary w Będzinie z Papieską Bazyliką Santa Maria Maggiore w Rzymie. Od tego momentu w koszelewskiej świątyni wierni mogą uzyskać takie same odpusty, jakie otrzymują pielgrzymi przybywający do rzymskiej sławnej rzymskiej Bazyliki.Można je uzyskać w następujących okolicznościach:

- w dzień tytularnego święta Bazyliki Liberiańskiej, tj. 5 sierpnia,

- w dzień tytularnego święta kościoła św. Barbary, tj. 4 grudnia,

- we wszystkie uroczystości NMP Bożej Rodzicielki Maryi,

- raz w roku w dniu wybranym przez poszczególnego wiernego

- tyle razy, ile do kościoła św. Barbary w Będzinie będą przybywać zorganizowane grupy pielgrzymkowe.Przywileje te nadane są tej świątyni na zawsze. Dodatkowo Penitencjaria Apostolska na siedem lat nadała łaskę Odpustu Zupełnego w każdą rocznicę papieskiej koronacji, tj. w dniu 1 czerwca.

Warto dodać, że kościół św. Barbary w Będzinie od tamtej chwili stał się jedną z zaledwie dwóch świątyń w diecezji sosnowieckiej, wyróżnioną w tak szczególny sposób.Piotr Dudała


zdjęcia: Krzysztof Kozieł, Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 17/05/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney