Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Młoda Polonia w Sosnowcu

Od 2 do 16 lipca gości w Sosnowcu grupa 30 polskich dzieci z Ukrainy. Dzieci pochodzą z wiosek podlegających pod parafię rzymsko- katolicką w Starym Skałacie, który jest położony 40 km od Tarnopola. Przed Drugą Wojną Światową była tam Polska, żeby dotrzeć tam teraz trzeba pokonać 240 km w głąb Ukrainy.

Jeśli ktoś miałby możliwość udzielenia pomocy w organizacji tego wyjazdu, albo miałby pomysł na następny przyjazd do Polski dzieci lub młodzieży, proszony jest o kontakt z duszpasterzem parafii w Starym Skałacie, Ks. Rafałem Chajdugą.Gdzie żyje się lepiej? W Polsce czy na Ukrainie? Można spytać naszych rodaków, którzy po zmianie granic Rzeczypospolitej stali się obywatelami Ukrainy. Powiedzą nam tak: „nie ma porównania”, albo „niebo, a ziemia”, albo pomyślą „ chyba z nas żartują”. Chociaż Polska i Ukraina są sąsiadującymi krajami i wspólnie mają organizować EURO 2012, to poziom życia w obydwu krajach jest nie do porównania. Trzeba przyznać, że różne regiony Ukrainy różnią się poziomem życia, ale generalnie sytuacja materialna społeczeństwa Ukraińskiego jest bardzo trudna. W przeliczeniu na złotówki na Ukrainie zarabia się około 300zł. Ci, którzy mają lepszą pracę zarabiają 350zł, a Ci, którzy harują po 12 godzin są w stanie zarobić nawet 550zł. Ktoś może przypuszczać, że ceny tam są inne. Owszem, wyższe! Ukraińcy czasem wybierają się na zakupy do Polski ze względów oszczędnościowych. Polski produkt jest nie tylko trochę (sporo) tańszy, ale w dodatku ma o niebo wyższą jakość. Proszę sobie wyobrazić, że wybieracie się na zakupy z całomiesięcznym budżetem rodziny, mając 300zł. Co kupicie?... A jeszcze trzeba pomyśleć o opłatach. Prąd wychodzi taniej, bo często go nie ma. Gaz jest tańszy, ale dużo w nim powietrza. Benzyna już kosztuje 10,30 hrywni, to jest 4zł. Ile zatankować? Zresztą na samochodzie i tak się nie zaoszczędzi, bo jeżdżąc po tragicznych(!) drogach trzeba liczyć się z wysokimi kosztami naprawy pojazdu.Proszę się zatem nie dziwić, że rodzin mieszkających na Ukrainie nie stać na wakacje. Nie stać ich na wiele bardziej podstawowych rzeczy... Dlatego naszym rodakom, którzy mieszkają na Zachodniej Ukrainie potrzebna jest pomoc znacznie lepiej sytuowanych Obywateli Polski. Różnoraką pomoc zresztą otrzymują, ale i dzisiaj pojawia się możliwość wsparcia Polaków na wschodzie w związku z przyjazdem do Sosnowca grupy 30 dzieci, które przyjadą do Sosnowca 2 lipca i będą przebywać wśród nas 2 tygodnie. Część wyjazdu jest już zabezpieczona. MOSiR daje dach nad głową, Urząd Miasta pomoże zorganizować wycieczki, parafianie św. Barbary już udzielili wsparcia pieniężnego. Nadal przydałaby się pomoc finansowa na pokrycie znacznych kosztów przyjazdu i powrotu oraz pomoc w zapewnieniu wyżywienia (w grę wchodzą pieniądze, produkty, jak i zdolności kulinarne). Dzieci o których mowa pochodzą z wiosek położonych 40 km za Tarnopolem, mają od 11 do 14 lat i są bardzo grzeczne i pracowite. Przy gospodarstwie pracy jest dużo, a rodzice muszą pracować zarobkowo, więc tamtejsze dzieci smak pracy już znają...Jeśli ktoś miałby możliwość udzielenia pomocy w organizacji tego wyjazdu, albo miałby pomysł na następny przyjazd do Polski dzieci lub młodzieży, proszony jest o kontakt z duszpasterzem parafii w Starym Skałacie:

Ks. Rafał Chajduga
e-mail: rafalsosnowiec@tlen.pl
Tel: +48519512827, +380961134349
Konto: 91-10600076-0000302000256244


Autor: Piotr Dudała | 19/05/2011
Komentarze
#1 | hs dnia 07.07.2011 12:56
dzisiaj KKS Czarni sosnowiec VS Polonia Ukraina
#2 | Rycerze Kolumba dnia 20.05.2011 11:13
Pani Mario, dzieci bedą jeden dzień w Będzinie. Na wniosek i prośbę Rycerzy, Prezydent Będzina prawdopodobnie wyrazi zgodę aby tym dzieciom zapewnić pobyt w tym Stsrym Grodzie. Teraz szukamy sponsora by opłacił wycieczkę do ZOO w Chorzowie.
Wielki Rycerz Rady Sosnowieckiej.
#3 | @maria dnia 20.05.2011 09:56
w Sosnowcu i w Siewierzu :-)
#4 | Maria dnia 20.05.2011 05:09
powinni zobaczyć zamek w Będzinie!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney