Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


44 rocznica obchodów Milenium Chrztu Polski w Sosnowcu!

Powoli zbliża się 12 rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu, która miała miejsce 14 czerwca 1999r. To bardzo ważna data, pamiętajmy jednak również o tym, że w Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II był w Sosnowcu już...32 lata wcześniej. Okazja była wtedy szczególna. W dniach 20 - 21 maja 1967 roku w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu – czyli obecnej Katedrze - odbyły się, z udziałem arcybiskupa Karola Wojtyły, wtedy metropolity krakowskiego, a także kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski oraz innych biskupów polskich, uroczystości milenijne dla Zagłębia Dąbrowskiego.Warto też pamiętać i nie zapominać, że uroczystości te nie miały spokojnego przepiegu. Zorganizowane przez ówczesne komunistyczne władze bojówki partyjne blokowały dostęp do kościoła i zakłócały przebieg uroczystości, które mimo tego zgromadziły tysiące wiernych. Tak mówią kroniki i przekazy historyczne. Dla obu tych wielkich Polaków były to bardzo ważne i pamiętne chwile. Czy powinny być również dla nas? Na pewno tak i to z wielu powodów!Kardynał Wyszyński pod datą 21 maja 1967 roku zapisał w swoich notatkach: „W czasie śniadania dowiadujemy się o wyczynach braci czerwonych. Oto w nocy zamknięto ciężkim łańcuchem, może od windy kopalnianej, bramę wejściową na cmentarz kościelny na pięć kłódek”. Prymas Tysiąclecia wspomina także, że wtedy świątynia była tak przepełniona, że po nabożeństwie ciężko się było przecisnąć do wyjścia. „Czerwony Sosnowiec modli się i płacze” - kończy swoje wspomnienia z wizyty w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.
Jan Paweł II w czasie wizyty w Sosnowcu 14 czerwca 1999 r. powiedział zaś o tamtych dniach: „Dzisiejsze spotkanie wywołuje w mej pamięci wspomnienie tych uroczystości, które przeżywaliśmy tu, w Sosnowcu, w maju 1967 roku. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - dzisiejszej katedrze - przy udziale Prymasa Tysiąclecia oraz innych biskupów polskich celebrowaliśmy wówczas obchody milenijne. To były trudne czasy. Były trudne szczególnie dla tych, którzy chcieli otwarcie wyznawać swoją wiarę i przynależność do Kościoła. Pamiętam, jak wielkie znaczenie miało wtedy nauczanie Soboru Watykańskiego II, który dopiero co się zakończył. Pamiętam, ile nadziei i ile mocy niosło zwłaszcza soborowe nauczanie o godności osoby ludzkiej i o jej niezbywalnych prawach. Wówczas zapadało ono głęboko w dusze przygotowane do milenium przez wielką nowennę.”

16 października 2009r., w Dniu Papieskim, ordynariusz sosnowiecki, ks. bp Grzegorz Kaszak poświęcił pamiątkową tablicę poświęconą obecności arcybiskupa Karola Wojtyły w Katedrze w czasie obchodów Milenium Chrztu Polski. Znajduję się ona na zewnątrz świątyni, przy głównym wejściu, po lewej stronie.Piotr Dudała
zdjęcia: Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 20/05/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney