Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zagłębiowskie relikwie św. Jakuba na Via Regia

Pielgrzymi, którzy piechotą przemierzają tysiące kilometrów do sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii, mogą teraz skrócić sobie drogę. Relikwie tego świętego znajdują się bowiem znacznie bliżej. W kościele w Sączowie na terenie powiatu będzińskiego - pisze red. Magdalena Nowacka w Dzienniku Zachodnim.


- Pojechałem do kościoła, bo chciałem zrobić zdjęcia - mówi Dariusz Jurek, prezes Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. - Kościół leży na szlaku Via Regia, kiedyś wpadła mi w ręce książka, jeszcze przedwojenna, w której wspominano, że być może są tu relikwie, ale tak naprawdę to się ich nie spodziewałem - przyznaje Dariusz Jurek.

To on był inicjatorem opracowania oznaczenia zagłębiowskiego fragmentu szlaku św. Jakuba, zwanego też Via Regia, (królewska droga).

Kościół pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła, w 1991 roku został wpisany do rejestru zabytków. Z aktu erekcyjnego z 28 marca 1224 r. wynika, że kościół w Sączowie zbudował komes Andrzej, konsekrował go zaś Iwo Odrowąż. Do dziś każdego 28 dnia miesiąca odbywają się tu nabożeństwa upamiętniające ten dzień. Parafia św. Jakuba ma prawie 800 lat. To właśnie tutaj przez wiele lat spoczywały relikwie jej patrona.

- Nikt wcześniej się tym nie interesował. Postanowiłem upublicznić ten fakt - tłumaczy ks. Marek Sendal,
proboszcz sączowskiej parafii. - To prawdopodobnie fragment kości św. Jakuba - dodaje. Podpisał już odpowiednie dokumenty, które rozpoczynają całą procedurę umieszczenia kościoła św. Jakuba w Sączowie na szlaku stworzonym przez FdZD.

- To wspaniała sprawa, doskonale wpisująca się w ideę naszego szlaku. Mamy "swojego świętego Jakuba" - mówi Dariusz Jurek. - Tym sposobem, możemy nawet powiedzieć, że jeśli ktoś zacznie swoją wędrówkę od tego miejsca, będzie szedł "od Jakuba do Jakuba" - śmieje się Jurek.

25 lipca, w dniu Jakuba Apostoła przy kościele pojawi się tablica, informująca zarówno o tym miejscu, jak i fakcie, że kościół leży na trasie Via Regia i są tu relikwie świętego. Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego wraz z sosnowieckim oddziałem PTTK organizuje też wyprawy tym szlakiem. Są podzielone na fragmenty, tak więc każdy może wybrać taką część, na jakiej przejście ma ochotę i pozwalają mu siły.

- Byliśmy już na odcinku Ojców - Pieskowa Skała - Sułoszowa - Przeginia. Podczas wycieczki opowiadamy oczywiście zarówno o samej idei tego szlaku jak i zabytkach, które spotykamy. Mamy nadzieję, że współpraca z księdzem się rozwinie i będziemy mieli swoje sanktuarium. Zwłaszcza, że do tej pory nie mieliśmy takiego na naszym szlaku. Tylko w Sławkowie jest stara kapliczka pw. św. Jakuba, ale oczywiście bez jego relikwii - dodaje.

Najbliższa wycieczka z cyklu "Szlakami św. Jakuba" odbędzie się 4 czerwca na trasie Przeginia - Olkusz.

Szczegółowe informacje na temat wycieczek: PTTK Sosnowiec, Dęblińska 1, nr tel. 32 266 23 61.

Via Regia

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago, to pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba. W ubiegłym roku Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Będzinie opracowało i oznaczyło trasę zagłębiowskiego fragmentu tego szlaku.

M.Nowacka, K. KapustaAutor: Piotr Dudała | 21/05/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney