Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Filary Kościoła

Kard. Stefan Wyszyński i bł. Jan Paweł II są filarami Kościoła – podkreślił kard. Józef Glemp podczas jubileuszowej Mszy św. kapłanów wyświęconych przez Prymasa Tysiąclecia. „Widzę bardzo duże analogie między ich życiem i posługą. Prymas Wyszyński był człowiekiem w pełni oddanym Bogu i Maryi. To on przygotował wielki program odnowy moralnej narodu polskiego. To był bardzo śmiały program, jak na tamte czasy. Przecież panował marksizm i leninizm. Obiecywano życie w dobrobycie i zniesienie klasowości. To było wielkie kłamstwo. Prymas Wyszyński rozumiał to doskonale i przeciwstawiał się takiemu postrzeganiu człowieka i Ojczyzny. I wtedy go uwięziono. Liczono na to, że ludzie o nim zapomną, ale tak się nie stało” – mówił kard. Glemp 19 maja br. podczas jubileuszowej Mszy św. księży wyświęconych w 1961 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego.Cierpienie duchowe uwięzionego Prymasa Tysiąclecia było większe niż jego cierpienie fizyczne. Wyszedł jednak z tego doświadczenia zwycięski i jeszcze silniejszy. „Myśmy uczyli się wówczas odkrywania Kościoła, który żyje nawet wtedy, gdy jest uciskany” – podkreślił prymas-senior.

Dodał również, że po kard. Wyszyńskim przyszedł kolejny wielki Polak Jan Paweł II, któremu przyszło służyć Kościołowi nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. On również przeżył tragiczne chwile. Miał zginąć w pamiętnym zamachu na Placu św. Piotra. A jednak Bóg chciał inaczej. Papież przeżył i to on przygotował Kościół do wejścia w trzecie tysiąclecie.

Księża wyświęceni w 1961 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego dziękowali 19 maja w katedrze gnieźnieńskiej za półwiecze kapłaństwa. Wśród jubilatów był także gnieźnieński biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś. Mszy św. przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Homilię podczas Eucharystii wygłosił kard. Józef Glemp, który dzień wcześniej, 18 maja, dziękował wraz ze swoimi kursowymi kolegami za 55. rocznicę święceń kapłańskich.

We wspólnej modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej uczestniczyli najbliżsi i przyjaciele księży jubilatów. Obecny był arcybiskup senior Henryk Muszyński i bp Wojciech Polak. Podczas Eucharystii modlono się w intencji rychłej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

źródło: www.ekai.plAutor: Piotr Dudała | 22/05/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney