Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Plac prof. Reichera w Sosnowcu?

Od kilku lat proponuję by plac przy ul. Niepodległości 10 na osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu, plac, przy którym od lat znajduje się jeden z budynków dydaktycznych Wydziału Farmacji i Analityki Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, nosił imię prof. Michała Reichera. Wciąż bezskutecznie. Wniosek w tej sprawie do Prezydenta Miasta Sosnowca Kazimerza Górskiego i do Przewodniczącego Rady Miasta Daniela Miklasińskiego został złożony przeze mnie 25 lipca 2009r.! Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi!
Piotr Dudała,
redaktor naczelny serwisu sosnowiecfakty.plSądzę, że pozwoli to z jednej strony przybliżyć mieszkańcom miasta tę piękną postać, wybitnego naukowca i wielkiego patrioty, a z drugiej strony zmienić oblicze kilkutysięcznego osiedla, którego plac ten stanowi centrum. Moim marzeniem byloby powstanie w tym miejscu małego ryneczku z ławeczkami i fontanną, coś takiego jak na Placu Ćwierka tylko w mniejszej skali. Obecny wygląd tego miejsca jest po prostu skandaliczny, choć tej zimy posadzone tam pierwsze od wielu lat nowe drzewa. Nadal liczę na pozytywne podejście do mojego wniosku.


Od września 2006r. serwis sosnowiecfakty.pl stara się usilnie przybliżyć Państwu postać prof. Michała Reichera, wybitnego naukowca, pochodzącego z Sosnowca. W naszym mieście prof. Reicher, brat Anieli Urbanowicz, jest osobą zupełnie nieznaną, choć wszyscy studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Wydział Farmacji i Analityki Medycznej - największy w Polsce - od lat obecny jest w naszym mieście) posługują się podręcznikem anatomii człowieka, którego jest on współautorem. Prof. Reicher to twórca działającego do dziś wileńskiego Collegium Anatomicum oraz jeden ze współtwórców Akademii Lekarskiej w Gdańsku. Niestety, wciąż nie ma go w wykazie wybitnych sosnowiczan na stronie sosnowieckiego Urzędu. Postać ta wciąż czeka w Sosnowcu na odkrycie!


Piotr Dudała,
redaktor naczelny serwisu sosnowiecfakty.plAutor: Piotr Dudała | 24/05/2011
Komentarze
#1 | @Kuba dnia 25.05.2011 21:33
Dudała nie jest urzędem! Podoba się, czy się nie podoba, obywatelom władza winna odpowiedać! Takie jest w Polsce prawo!
#2 | Kuba dnia 25.05.2011 20:24
cytat... Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi...
Na tym forum dziesiatki internautow zadawało Panu Dudale dziesiatki różnych pytań. Odpowiedzią bylo lekceważace milczenie, odburkniecie pod anonimowym anonimem, wyparcie się intencji newsu albo skasowanie wpisu.
Jak bóg kubie tak kuba bogu... życze Panu jakiejs wygranej w lotto abyś mógł Pan realizować swoje pomysły za własne pieniadze. Gdzie jest napisane że to co sie Panu podoba, ma sie podobac innym?
#3 | PiotrDudala dnia 24.05.2011 18:21
Ze strony sosnowieckiego Urzędu

URBANOWICZ Aniela (1899 - 1988), działaczka społeczno; polityczna. Urodziła się w 1899 r. w Sosnowcu, w rodzinie przemysłowców żydowskich Reicherów. Była żoną Stefana Urbanowicza, znanego adwokata i działacza ludowego, obrońcy w procesie brzeskim. W 1945 r. organizowała Dom Matki i Dziecka w Słupsku, którym do 1949 roku kierowała. Współzałożycielka i działaczka warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Współpracowała z miesięcznikiem "Więź". W latach 1957-68 wspomagała pracę klubu poselskiego "Znak". Otrzymała nagrodę pojednania im. M. Ghandiego (1975). Zmarła w grudniu 1988 r. w Warszawie.
#4 | s. Grażyna Koneczna dnia 24.05.2011 18:17
Taizé w Polsce
W drugiej połowie lat pięćdziesiątych odkryła Taizé dla Polski Aniela Urbanowicz, współzałożycielka warszawskiego KIK-u. Po stracie najbliższych w obozach koncentracyjnych, całym sercem przyjęła przesłanie pojednania płynące z burgundzkiego wzgórza i gorąco zachęcała młodych do wsłuchiwania się w nie.
#5 | Bartoszewski dnia 24.05.2011 18:14
ks. Zieja założył na terenie ówczesnej strefy sowieckiej w Niemczech (dziś po stronie polskiej) dom dla samotnych matek, przyjmując do niego zarówno Polki, jak i Niemki, często ofiary gwałtów, młode, osamotnione i bezradne. Pomagała mu p. Aniela Urbanowicz, która straciła męża w obozie koncentracyjnym, nieletnią córkę w Oświęcimiu, a sama, ze starszą córką, działała w konspiracji w czasie wojny. Miała więc szczególne "prawo" do balastu nienawiści, ale pomagała nieszczęśliwym Niemkom.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney