W dniu 25 maja 2011 r. (środa) na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ul. Dewajtis 5, odbędzie się IV Sympozjum Naukowe poświęcone życiu i duchowości służebnicy Bożej Teresy od św. Józefa (Janiny Kierocińskiej 1885–1946), współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, z okazji 65. rocznicy jej śmierci.
Organizatorami sesji jest Sekcja Teologii Duchowości UKSW oraz Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Patronat honorowy nad sympozjum sprawują: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, oraz bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki. Sesja odbędzie się pod hasłem zaczerpniętym ze słów służebnicy Bożej Teresy Kierocińskiej: „Miłość Boga mierzy się miłością bliźniego” i obejmie badania nad spuścizną przedstawicieli duchowości polskiej XIX i XX wieku.
Matka Teresa Kierocińska to pierwsza i jak do tej pory jedyna "oficjalna" kandydatka na ołtarze w diecezji sosnowieckiej. Trwa wciąż jej proces beatyfilacyjny. W tym roku w dniu 14 czerwca przypada 126 rocznica Jej urodzin. Kim była Matka Teresa, czego dokonała, co warto o niej wiedzieć?.
Matka Teresa Kierocińska była współzałożycielką Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus, które powstało w 1921 r. w Sosnowcu. Janina Kierocińska przyszła na świat 14 czerwca 1885 r. w Wieluniu jako siódme, najmłodsze dziecko w rodzinie. Wychowana została w głębokiej tradycji religijnej, popartej żywym przykładem rodziców. Habit karmelitański przywdziała w kościele Sióstr Karmelitanek Bosych przy ul. Wesołej w Krakowie, otrzymując imię Teresy od św. Józefa. Zaraz po obłóczynach wraz z 5 siostrami udała się pociągiem do Sosnowca, podejmując pracę w zakładach Towarzystwa Dobroczynności.
W 1925 roku siostry zamieszkały przy ul. Wiejskiej w obecnym Domu Macierzystym Zgromadzenia. Od początku z ogromnym poświęceniem niosły pomoc najuboższym mieszkańcom Sosnowca, prowadząc przedszkole, szkołę, kursy haftu i szycia. Podczas okupacji siostry ukrywały ludzi, którym groziło niebezpieczeństwo. Wśród ukrywanych byli również Żydzi - dzieci i dorośli. Matka Teresa zorganizowała dom dziecka i kuchnię dla potrzebujących.
Po zakończeniu wojny Matka Teresa wraz siostrami włączyła się w nowe zadania wolnej od okupanta niemieckiego Polski. Kształciła siostry głównie na katechetki, wychowawczynie, przedszkolanki, organistki, by mogły na szerszą skalę podjąć pracę wśród dzieci i młodzieży.
Zmarła w opinii świętości w dniu 12 lipca 1946 r. Jej pogrzeb, który odbył się w Sosnowcu, był manifestacją religijną i wyrazem uznania społeczeństwa Zagłębia dla jej wielkich zasług. Została pochowana na cmentarzu rzymsko-katolickim przy Alei Mireckiego. Już za życia została uznana za świętą. Sława świętości po jej śmierci ciągle rosła, co skłoniło Zgromadzenie do rozpoczęcia dochodzenia kanonicznego w sprawie heroiczności życia i praktykowania przez nią w stopniu heroicznym cnót chrześcijańskich.
Przed rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego M. Teresy Kierocińskiej, w 1982 roku przeprowadzono ekshumację, a następnie złożono jej doczesne szczątki do sarkofagu, znajdującego się w nawie bocznej kaplicy w wspomnianym Domu Macierzystym Zgromadzenia przy ul. Wiejskiej 25, a obecnie ul. Matki Teresy Kierocińskiej.
W latach 1983 -1988 został przeprowadzony proces beatyfikacyjny, którego celem było udowodnienie sławy świętości i heroiczności cnót Sługi Bożej przy pomocy świadków i dokumentów. W dniu 17 lutego 1989 r. akta procesu zostały złożone w Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. W kwietniu tegoż samego roku Kongregacja zatwierdziła ważność tegoż procesu. W 1994 r. dnia 9 lipca w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych złożono „Pozycję o życiu i cnotach Sł. Bożej Matki Teresy”, która będzie podstawą do dyskusji dla teologów i kardynałów orzekających heroiczność jej cnót. Na podstawie ich opinii, ostatecznie dekret o heroiczności cnót wyda sam papież. Stąd już niedaleko do beatyfikacji, do której jest również potrzebny uznany przez Kościół cud.
Wierni Diecezji Sosnowieckiej wraz z Siostrami Karmelitankami od Dzieciątka Jezus modlą się, żeby stało się to jak najszybciej. W 1992 roku izraelski Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem z Jerozolimy przyznał Jej tytuł "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".
1 października 2005 r. doczesne szczątki Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej zostały przeniesione z dotychczasowej kaplicy i złożone w krypcie, w konsekrowanym w tym dniu przez Biskupa A. Śmiegielskiego, nowego Kościoła p. w. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa, mieszczącego się również obok Domu Macierzystego, gdzie spoczywają do dnia dzisiejszego.
Piotr Dudała
Grób Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej w kościele pw. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa u sióstr karmelitanek DzJ w Sosnowcu.
Kościół pw. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa, Sosnowiec, ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25.
Modlitwa o uproszenie beatyfikacji i otrzymanie łaski za przyczyną Sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa - Janiny Kierocińskiej
Wszechmocny i miłosierny Boże, który rozpaliłeś serce Twojej Służebnicy Teresy gorącą miłością do najbiedniejszych i najbardziej nieszczęśliwych i który obdarzyłeś ją nieugiętą mocą i ufnością w trudnych chwilach życia, przez tę jej miłość udziel nam łaski..., o którą za jej przyczyną błagamy Twoje miłosierdzie.
O Przenajświętsze Oblicze Jezusa Chrystusa, szczególnie czczone przez Matkę Teresę, dozwól nam wkrótce ujrzeć ją w chwale wśród wybranych i świętych Twoich.
Boskie Dzieciątko Jezus, racz obdarzyć chwałą świętych Matkę Teresę, Twoją wierną Służebnicę, Założycielkę Twojego Zgromadzenia. Amen.