Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dlaczego tak długo czekamy ?

W dniu 10 listopada 2010r., otrzymałem pismo Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, będące odpowiedzią na dwa moje wnioski: z 18 września 2010r. w sprawie upamiętnienia ponad 20 letniego pobytu w naszym mieście cadyka radomszczańskiego Szlomo Henoch Rabinowicza (ul. Targowa 12) oraz z dnia 16 października w sprawie upamiętnienia miejsca koncentracji, a następnie deportacji części ludności żydowskiej miasta do obozu Auschwitz (Stadion im. J. Ciszewskiego). W piśmie tym Pan Prezydent informuje mnie, że dalsze działania związane z ufundowaniem tablic nastąpią po zajęciu stanowiska przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Katowicach.Salomon Henoch RABINOWICZ, ostatni rabin z dynastii radomszczańskiej, był przez ponad 30 lat mieszkańcem Sosnowca. Urodził się w Radomsku w ortodoksyjnej rodzinie chasydzkiej. Był założycielem słynnej jesziwy, zwanej „Keter Tora” (Korona Praw). Jako dyrektor tej organizacji sprawował nadzór nad 36 podległymi jej instytucjami w różnych miastach Polski. Najważniejsza z tych szkół - Jesziwa Kibbutz Gavoah znajdowała się w Sosnowcu. Zajmował się działalnością charytatywną. Mieszkał w domu przy ul. Targowej 12. Został zamordowany wraz z rodziną 1 sierpnia 1942 roku w warszawskim getcie.


Stadiom im. Jana Ciszewskiego na osiedlu Rudna 1 jest szczególnym miejscem w naszym mieście. W artykule "Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1", opublikowanym 10 stycznia 2007r. w serwisie www.sosnowiecfakty.pl napisałem, w oparciu o źródła historyczne, że stadion ten, należący obecnie do klubu Czarni Sosnowiec (dawniej stadion Unii) ma swoją tragiczną historię, związaną z eksterminacją sosnowieckich Żydów w czasie II wojny światowej. W sierpniu 1942r. zgromadzono tu 26 tys. Żydów, obywateli naszego miasta, z których 8 tys. w ciągu kilku dni trafiło bezpośrednio do komór gazowych obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie ponieśli okrutną śmierć. Tablicza umieszczona byłaby w kruchcie (przedsionku) kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika. Proboszcz tej parafii ks. Donat Manterys wyraził już na to zgodę!


Ostatnio Michał Węcel, historyk z Muzeum w Sosnowcu, znalazł w archiwach niemieckich kolejne potwierdzenie informacji, iż koncentracja miała miejsce właśnie na tym stadionie .


Cieszę się, że Prezydent Górski pamięta o tej sprawie. Wciąż liczę na oficjalne stanowisko Gminy Żydowskiej i na to, że sprawa tych dwóch jakże ważnych dla historii miasta tablic zakończy się w jakimś sensownym terminie. Na łamach Dziennika Zachodniego na początku listopada 2010r. w artykule red. Magdaleny Nowackiej ukazała się wypowiedź w tej sprawie przedstawiciela Gminy Żydowskiej, Włodzimierza Katza, w której odnosząc się do tych propozycji, podkreślił wartość i znaczenie upamiętniania miejsc pamięci i miejsc historycznych, związanych z historią polskich Żydów.


Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 26/05/2011
Komentarze
#1 | @@igor dnia 27.05.2011 10:46
dotyczy ? co chcesz przez to powiedzieć? Ci co załatwili tych obywateli to dzis nasi przyjaciele i sojusznicy a potomkowie tych obywateli d.Sosnowca mają określony stosunek do tablic i upamiętniania. Raczej interesuje ich mienie po tych obywatelach, inaczej za swoje pieniądze by to załatwili.
#2 | @igor dnia 27.05.2011 04:31
ten "stary" i "nudny" temat dotyczy 26 tys. obywateli d. Sosnowca!
#3 | Ja dnia 26.05.2011 22:42
Ja na przykład, nie czekam. Mam inne priorytety. Podobnie jak tysiece innych mieszkańców miasta którzy się tak strasznie nie nudzą bo muszą cieżko pracować na chleb.
Do Igora - stary i nudny temat bo na coś sensownego to koncept się kończy. Więc odgrzebuje się starocia.
#4 | igor dnia 26.05.2011 20:40
jaki to jest nudny i stary temat blebleble
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney