Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Trzydziesta rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego

Kardynał Stefan Wyszyński w życiu osobistym i duszpasterskim wzywał do budowania lepszego społeczeństwa – powiedział w sobotę nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podczas mszy świętej odprawionej w 30. rocznicę śmierci prymasa. Abp Migliore dodał, że system komunistyczny, w którym żył Prymas Tysiąclecia, zmierzał do "do łamania zasad moralnych i do zacierania różnic między dobrem i złem". - Wielkość i świętość kardynała Wyszyńskiego polegała na tym, że potrafił utrzymać jedność i zwartość Kościoła i dbał o godność drugiego człowiek” – mówił nuncjusz do ponad 200 kapłanów przybyłych z pielgrzymką do grobu prymasa w warszawskiej archikatedrze.

- My, kapłani, musimy być tymi, którzy potrafią zmieniać oblicze ziemi - podkreślił. - Jeśli popadniemy w samozadowolenie, jeśli oddalimy się od ludzi, to nasze kapłaństwo uschnie – przestrzegł.

Nawiązując do współczesnych polskich błogosławionych - ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II - abp Migliore powiedział, że "współcześni święci polskiej ziemi nie mogą pozwolić nam skupić się na powodach do dumy, ale każą nam biec dalej do celu, to jest do świętości".

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że rocznica śmierci kard Wyszyńskiego jest dla tych, którzy byli z kardynałem Wyszyńskim jako kapłani i współpracownicy świeccy, okazją do przeżywania pamięci, „do budowania pamięci przez tych, którzy przyszli na świat po 1981 roku”.

- Dzisiaj w wielu miejscach Polski w parafiach archidiecezji warszawskiej gromadzili się na modlitwie o to, by dziękować Bogu za kardynała Wyszyńskiego, a także po to, by modlić się o jego rychłą beatyfikację - mówił kard Nycz. Dodał, że "musimy troszczyć się o jego pamięć, dbać o jego religijny kult tu w Kościele warszawskim".

Kardynał przypomniał, że prymas był przez 33 lata pasterzem Kościoła warszawskiego, wyświęcił 32 roczniki kapłanów, tj. 250 księży, z których większość żyje i stanowi jedną trzecią całego prezbiterium Kościoła warszawskiego.

Dzisiaj przypada 30. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego, wybitnego przywódcy duchowego i męża stanu, zwanego Prymasem Tysiąclecia.

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. 3 sierpnia 1924 roku we Włocławku został wyświęcony na kapłana. W marcu 1946 r. mianowany biskupem lubelskim, a sakrę biskupią przyjął 12 maja tego samego roku na Jasnej Górze.

W swoim herbie biskupim umieścił słowa "Soli Deo" (Jedynemu Bogu). W 1948 r. został arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Zmarł 28 maja 1981 roku w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Jego pogrzeb stał się ogólnonarodową manifestacją.

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego rozpoczął się z inicjatywy papieża Jana Pawła II 29 maja 1989 roku. Od tego momentu przysługuje mu tytuł Sługi Bożego. Postulatorem jest obecnie franciszkanin, o. prof. Zbigniew Suchecki. Akta zebrane w toku procesu - łącznie 37 tomów - wraz załącznikami (książkami, artykułami autorstwa kandydata na ołtarze) zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Trwają prace nad udowodnieniem heroiczności cnót prymasa. Jednak nie została napisana positio - niezbędny dokument biograficzny, który powinien być złożony w rzymskim etapie procesu w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

źródło: www.onet.plAutor: Piotr Dudała | 28/05/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney