Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Chrześcijaństwo jest charyzmatyczne

„Duchowość charyzmatyczna” oznacza w istocie duchowość katolicką – uważa Bruce Yocum, jeden z twórców ruchu odnowy charyzmatycznej.

Wiele ruchów w Kościele katolickim jest wyrazem duchowości charyzmatycznej, ale to życie chrześcijańskie samo w sobie jest charyzmatyczne – podkreśla Bruce Yocum. Zaznacza, że sformułowanie „duchowość charyzmatyczna” oznacza w istocie duchowość katolicką.W specjalnym wywiadzie na portalu Wydziału Ewangelizacji diecezji bielsko-żywieckiej współzałożyciel wspólnot „Miecz Ducha” zauważa, że mówienie o Odnowie w Duchu Świętym czy Szkole Nowej Ewangelizacji lub innych konkretnych ruchach, jako posiadających duchowość charyzmatyczną, „jest w pewnym sensie fałszywe”. „Z drugiej strony, po II Soborze Watykańskim pojawiła się w Kościele nowa forma wyrażania duchowości katolickiej, która charakteryzuje się nowym, odnowionym doświadczeniem obecności i działania Ducha Świętego w życiu poszczególnych osób. Charakteryzuje się także doświadczeniem mocy i możliwości korzystania z tego, co Nowy Testament nazywa darami Ducha Świętego. Do nich należy: dar proroctwa, dar języków czy dar uzdrawiania. Większość z nich jest zazwyczaj związanych z doświadczeniem chrztu w Duchu Świętym” – mówi charyzmatyk.

Autor „Daru proroctwa” przyznaje, że nie jest zwolennikiem sformułowania „chrzest w Duchu Świętym”. Przypomina też , że jednym z określeń, których czasami się używa, jest określenie z listu Św. Pawła do Tymoteusza, w którym św. Paweł zachęca Tymoteusza, aby rozpalił na nowo dar dany mu przez Boga.
„I to jest właściwy sposób, w jaki powinniśmy rozumieć ‘chrzest w Duchu Świętym’ – Bóg dał nam w sakramencie chrztu osobistą relację ze Sobą, dał nam Ducha Świętego, i te dary są takim właśnie małym ogniem, który musimy w sobie rozpalić, po to, by doświadczać w pełniejszy sposób i z mocą tego, co Bóg uczynił dla nas na chrzcie” – dodaje.

Yocum odnosi się także do zjawiska nazywanego „spoczynkiem w Duchu” – polegającym na doświadczeniu obecności Bożej, kiedy osoba, nad którą się ktoś modli, czuje się bardzo zrelaksowana, a czasami nawet osuwa się na ziemię. W opinii Amerykanina „spoczynek w Duchu” nie jest powszechnym doświadczeniem. „Faktem jest, że jeśli coś zaczyna być popularne, to się rozprzestrzenia. Jestem związany z odnową charyzmatyczną od czterdziestu lat i przez większość tych lat bardzo rzadko zdarzało się, żeby ktoś, z kim się modlono padał. Obecnie staje się to bardzo popularne. Osobiście nie wierzę, że pojawił się nagle nowy sposób wyrażania się, czy też nowy dar czy nowe działanie Boże. Myślę, że dzieje się tak dlatego, że ludzie widząc, jak inni to robią myślą, że oni też powinni się tak zachować, otwierają się na takie doświadczenie i w ten sposób się to popularyzuje” – zaznacza.

Według Yocuma, koncentrowanie się na zjawiskach takich jak „spoczynek w Duchu” jest błędem. „Powinniśmy się skupiać na naszej relacji z Bogiem, a jeśli od czasu do czasu ludzie doświadczają w swojej relacji z Bogiem uczucia odprężenia czy „padają”, to w porządku. Jednak skupianie się na tego rodzaju doświadczeniach, oczekiwanie ich, czy uważanie za szczególne znaki Bożego działania jest niewłaściwe” – wyjaśnia.

Yocum gościł w Bielsku-Białej na zaproszenie działającej od 25 lat Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze”. Charyzmatyczna wspólnota, której początkowo ojcem duchowym był dziś już nieżyjący dominikanin o. Joachim Badeni liczy około obecnie 200 dorosłych osób i należy do światowego łańcucha wspólnot „Miecz Ducha”. Jej członkowie założyli też katolicką szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Wspólnota zasłynęła z licznych przedsięwzięć ewangelizacyjnych.

www.ekai.plAutor: Piotr Dudała | 07/06/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney