Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Upominać, ale nie oczerniać

Grzech i upadek, w tym duchowieństwa, musi być nazwany, a niektórzy zasługują na upomnienie, jednak oczernianie ich może podminować Kościół – pouczał arcybiskup-nominat Filadelfii Charles Chaput podczas 129. Konwencji Rycerzy Kolumba. Hierarcha, w homilii podczas Mszy św. inaugurującej 129. Najwyższą Konwencję Rycerzy Kolumba, odniósł się do konfliktów we współczesnym Kościele. Abp Chaput przyznał, że nazbyt często biskupi, kapłani i diakoni są słabi i grzeszni. Zaznaczył, że ich obowiązkiem jest życie zgodne z wysokimi standardami i niektórzy zasługują na upomnienie. Przewodnia rola duchowieństwa musi być nacechowana pokorą i służbą. Podkreślił zarazem, że to nie ludzie założyli Kościół. Nie jest on ich własnością. Nie mają też licencji, aby wymyślać go na nowo. – Kościół należy do Jezusa Chrystusa, a różne role we wspólnocie chrześcijańskiej – duchowieństwo, laikat i życie zakonne – mają równą godność, choć różne cele. Grzech i upadek, w tym duchowieństwa musi być nazwany. Kiedy jednak ludzie wyszydzają swych biskupów i księży z powodu swej pychy, urazów czy jakiegoś przewrotnego pragnienia tego co postrzegają jako „siła”, podminowują sam Kościół i stawiają się przeciw Bogu, którego jest on łodzią – powiedział abp Chaput.Nowy metropolita Filadelfii podkreślił, że wszelka realna reforma w Kościele wymaga odnowy wewnętrznej, a nie oczerniania innych. Trzeba dokonać rachunku sumienia, żałować za grzechy i przemieniać siebie. – Stosuje się to do wszystkich ochrzczonych, od papieża do każdego przeciętnego chrześcijanina, gdyż wszyscy potrzebujemy skruchy i Bożego miłosierdzia. Kiedy to prawdziwie rozumiemy, możemy ze sobą rozmawiać szczerze, z miłością, i możliwe jest rozpoczęcie odnawiania misji Kościoła – stwierdził hierarcha.

Zaznaczył, iż drugim niezbędnym warunkiem reformy jest prosta, pokorna wiara jako zaufanie Bogu, zarówno w wymiarze osobistym jak i we wspólnocie wierzących.

– Nie chodzi o wiarę rozumianą jako teologia, czy zbiór doktryn i praktyk religijnych, chodzi o wiarę, która polega na pełnym zaufaniu Bogu, wiarę pokorną, odważną, pełną pasji i prowadzącą do całkowitego oddania się Jezusowi. Taki rodzaj wiary zmienia ludzi. Takiej wiary nikt nie pokona. Jak długo Piotr ma oczy i serce skierowane na Jezusa, tak długo może czynić rzeczy niemożliwe – może chodzić po wodzie. Gdy Piotr poddaje się zwątpieniu i strachowi – zaczyna tonąć. Tak samo jest z naszą wiarą, życiem, „zdrowiem” i kondycją całego Kościoła – wyjaśniał abp Chaput.

Hierarcha przypomniał postać XIX-wiecznego świętego Piotra Juliana Eymanda z Francji, przyjaciela św. Piotra Chanela i św. Jana Marii Vianey'a – proboszcza z Ars. Św. Piotr Eymand jest założycielem wspólnot zakonnych poświęconych kultowi eucharystycznemu. – Uznawany był za intrygującego człowieka – podkreślił abp Chupot. – Jego życie było przepełnione miłością do Jezusa Chrystusa w Przenajświętszym Sakramencie. Święty był niestrudzonym nauczycielem głębokiej pobożności eucharystycznej, w której widział „ogień”, który rozpali powołania chrześcijańskie w świecie – przypomniał nowy metropolita Filadelfii.

„Bóg wzywa nas już teraz. Jutro będzie za późno. Każdego z nas Bóg wzywa – duchowieństwo diecezjalne, świeckich, zakonników – do miłowania Go całym sercem i do odnowy Kościoła” – przypomniał słowa św. Piotra Eymanda amerykański hierarcha.

– Jego słowa są dla nas przesłaniem, więc módlmy się za siebie nawzajem i wspierajmy jedni drugich – nawoływał abp Charles Chaput.

We Mszy św. wzięło udział 70 biskupów, w tym 11 kardynałów. 129. doroczna Konwencja Rycerzy Kolumba odbywa się w Denver. W spotkaniu uczestniczy ponad 500 delegatów, w tym 85 biskupów, i trwać będzie do 4 sierpnia.

www.ekai.plAutor: Piotr Dudała | 03/08/2011
Komentarze
#1 | ttkk dnia 21.10.2012 09:04
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney