Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Miały być tylko organy

Z ks. dr. Pawłem Sobierajskim o pierwszych dniach pracy Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Sosnowieckiej rozmawia Piotr Lorenc.

PIOTR LORENC: – Od wielu lat spotyka się Ksiądz z artystami, ale formalnie Duszpasterstwo Środowisk Twórczych to pomysł nowy…

KS. PAWEŁ SOBIERAJSKI: – W pewne lipcowe przedpołudnie miało miejsce spotkanie, od którego rozpoczyna się cała historia Duszpasterstwa Środowisk Twórczych (DŚT). Otóż ks. kanclerz Mariusz Karaś i ks. Paweł Kempiński po wysłuchaniu mojej propozycji dotyczącej ufundowania organów do kaplicy Domu Księży pw. św. Józefa w Będzinie i ewentualnego udostępnienia tego miejsca modlitwy na comiesięczne, formacyjne spotkania wiernych z terenu naszej diecezji, wskazali na potrzebę istnienia w Kościele sosnowieckim duszpasterstwa, które otoczyłoby opieką ludzi reprezentujących świat kultury i sztuki. Już w kilka dni po tamtej rozmowie pasterz Kościoła sosnowieckiego, bp Grzegorz Kaszak podjął decyzję o powołaniu do istnienia Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, mianując mnie, teologa i muzyka na stanowisko moderatora tejże wspólnoty.– Miały być tylko organy…

– I będą. Pod koniec września br., cyfrowe, dwumanuałowe, 30-głosowe Johannusy z Holandii. Znajdą miejsce na chórze w domowej kaplicy. Przydadzą się w liturgii, tej codziennej i tej świątecznej. Chciałoby się powiedzieć: miały być tylko organy, a tu powstała nowy instytucja z siedzibą w Domu Księży w Będzinie. Uważam że to odpowiednie miejsce. W samym centrum, na skrzyżowaniu środowisk i kultur, w połowie drogi między teatrami, centrami kultury i szkołami artystycznymi w Sosnowcu, Będzinie i Dąbrowie Górniczej. Zgodnie z wolą bp. Kaszaka DŚT ma włączyć się w bogatą w Kościele sosnowieckim tradycję duszpasterskiej posługi poszczególnym grupom społeczno-zawodowym i działać we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.

– Tradycja ta odwołuje się do patrona diecezji, św. Brata Alberta i bł. Jana Pawła II…

– Oczywiście. Miejsce i czas podpowiada, by o szczególne orędownictwo nad DŚT poprosić w niebie wspaniałych patronów, mistrzów wiary, nadziei i miłości i wielkich artystów, twórców zachwyconych Bogiem i człowiekiem. Św. Brat Albert, który porzucił malarski pędzel i paletę, by w ręce wziąć chleb dla wszystkich, którzy go potrzebują, łakną i pragną. Bł. Jan Paweł II, co swe aktorskie i literackie zdolności oddał na służbę Bogu i Kościołowi, będąc heroldem słowa i mistrzem dialogu, artystą, co mową potężną, a potem słabnącą, gestem wielkim i czytelnym, i tym pełnym bólu, potrafił świat zatrzymać, tłum zgromadzić, wiernych na kolana rzucić, młodzież i dzieci w śpiewie i tańcu rozkołysać.

– Do kogo kieruje swoją ofertę DŚT?

– Lista adresatów jest długa. Mogą to być aktorzy, literaci, muzycy, plastycy, malarze, rzeźbiarze, tancerze, ludzie mediów, sceny i estrady. Zapraszam także nauczycieli i uczniów szkół artystycznych, solistów i chórzystów, działaczy kultury i sympatyków, którym na sercu leży wierność Bogu i człowiekowi wyrażana przez sztukę. To bardzo szerokie grono, ale czyż nie tak właśnie podpowiada definicja artysty zawarta w Liście do artystów napisanym przez Jana Pawła II: „Nie wszyscy są powołani, aby być artystami w ścisłym sensie tego słowa. Jednak wg Księgi Rodzaju zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki. Istotne jest, aby dostrzec odrębność, ale także powiązanie tych dwóch aspektów ludzkiego działania”. Zdaniem naszego Błogosławionego Patrona, wszyscy są artystami i wszyscy mogą czuć się zaproszeni do tworzenia tej nowej struktury w Kościele sosnowieckim, jaką jest DŚT.

– Czy znany jest już program spotkań DŚT?

– Rozpoczęliśmy 2 września Mszą św. w kaplicy w Domu Księży w Będzinie. I tak już będzie przez kolejne tygodnie. Msze sprawowane będą zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca.

Oto ich intencje:
6 listopada – Msza w intencji zmarłych twórców;
4 grudnia – Msza i Adwentowy Dzień Skupienia;
8 stycznia – Msza i Misterium Bożonarodzeniowe;
5 lutego – Msza w intencji chorych twórców;
4 marca – Msza i Wielkopostny Dzień Skupienia;
1 kwietnia – Msza i Misterium Męki Pańskiej;
6 maja – Msza i nabożeństwo ku czci NMP;
3 czerwca – Msza i nabożeństwo ku czci NSPJ;
1 lipca – Msza na zakończenie sezonu 2011/12.

Będzie także okazja do spowiedzi w 1. niedzielę każdego miesiąca o godz. 17.30 w kaplicy DŚT i w każdą sobotę w godz. od 17.00 do 18.00 w kościele NSPJ w Sosnowcu. W inne dni – po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.
Ułożyłem także plan spotkań formacyjnych, które będą się odbywać w wyznaczone dni w Domu Księży o godz. 18.00.

Oto porządek spotkań:
4 grudnia – Adwentowy Dzień Skupienia;
8 stycznia 2012 r. – Misterium Bożonarodzeniowe;
4 marca – Wielkopostny Dzień Skupienia;
1 kwietnia – Misterium Męki Pańskiej.

W planach mamy także pielgrzymki: na Jasną Górę, szlakiem polskich sanktuariów i katedr oraz śladami wybitnych polskich artystów, wielkich narodowych bohaterów. Ich czas i konkretny program będzie można znaleźć na stronie internetowej, która już powstaje i w parafialnych ogłoszeniach w kościołach diecezji. Ponadto noszę się z zamiarem powołania Rady Programowej DŚT, która miałaby charakter konsultacyjny i doradczy, a rekrutowałaby się spośród licznego grona twórców naszej diecezji.

* * *

Ks. dr Paweł Sobierajski – tenor, wykładowca sosnowieckiego Wyższego Seminarium Duchownego i Wyższej Szkoły Pedagogiczno-Filozoficznej „Ignatianum” w Krakowie; absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – dr nauk pedagogiczno-teologicznych, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – dr sztuk muzycznych – wokalista oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ze specjalnością psycholog muzyki. Edukację wokalną na Wydziale Wokalno-Aktorskim katowickiej Akademii Muzycznej ukończył w 1999 r. w klasie śpiewu solowego prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari, zdobywając dyplom z wyróżnieniem. Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego na tejże uczelni oraz wykłady z pedagogiki i psychologii. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach i Trnawie. Ma na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. W kraju współpracuje z wieloma pianistami, organistami, orkiestrami operowymi i filharmonicznymi, uczestnicząc w różnych koncertach i festiwalach. W repertuarze ma utwory oratoryjno-kantatowe oraz arie operowe. Od 2002 r. jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, a od 2004 r. – European Vioce Teachers Association. Jest autorem publikacji naukowych z dziedziny komunikacji interpersonalnej oraz pedagogiki i psychologii muzyki.

Oprac. Piotr Lorenc, Tygodnik Niedziela
Autor: Piotr Dudała | 21/09/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney