Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Blok, w którym mieszkał Adolf Hyła

Przedwojenny blok przy ul. Lwowskiej 3 na Pogoni w Sosnowcu, w którym w dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał przez kilkanaście lat Adolf Hyła, artysta malarz, autor najsłynniejszego wizerunku Jezusa Miłosiernego, który znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Po ustaleniu okresu, w którym tam przebywał Redakcja serwisu sosnowiecfakty.pl zwróci się do władz miasta o upamiętnienie tego faktu poprzez wmurowanie na ścianie tego bloku pamiątkowej tablicy. Poniżej przedstawiamy, krótki biogram artysty.Hyła Adolf Kazimierz – artysta, malarz

Urodzony 2 maja 1897 roku w Białej koło Bielska, zmarł 24 grudnia 1965 roku w
Krakowie, syn Józefa i Salomei z Szałkiewiczów, brat Antoniego, rzeźbiarza (1908 – 1975), ożeniony w 1929 roku z Marią Zalipską. Do gimnazjum uczęszczał w Krakowie w latach 1903-1912, potem w Chyrowie, gdzie zdał maturę w 1917 roku. Rysunku i malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. W latach 1918-1920 z przerwami służył w Wojsku Polskim. W 1919 pracował w biurze rysunkowym Kilimkarni Krajowego
Związku Przemysłowego w Krakowie. W 1922 studiował historię sztuki i filozofię na UJ.
Uczył rysunków gimnazjach w Będzinie w latach 1920-1936; w latach 1936-1939 i 1945-
1948 – zajęć praktycznych w gimnazjach w Krakowie. W 1930 zdał w ASP w Krakowie egzamin na nauczyciela rysunku, a w 1936 w Instytucie Robót Ręcznych w Warszawie egzamin na nauczyciela zajęć praktycznych.
Prace swoje wystawiał przed wojną corocznie w Zagłębiu Dąbrowskim i na wystawach organizowanych przez Śląskie Towarzystwo Wystaw w Katowicach oraz Towarzystwa Artystów i Literatów w Sosnowcu, którego był członkiem.
Poświęcił się głównie tematyce religijnej. Kopiował obrazy religijne Rafaela, Leonarda da Vinci, Carla Dolci i innych. Do kościoła Jezuitów w Poznaniu namalował Serce Jezusa (do głównego ołtarza) i Świętego Józefa; do kościoła Świętego Krzyża w Warszawie Świętego Józefa z Dzieciątkiem i Świętą Teresę; dla sióstr Duszy Chrystusowej na Prądniku w Krakowie obraz Dusza Chrystusowa; Świętego Hieronima dla księdza prof. Jana Czuja w Warszawie (1946). Wykonał obraz Boże Miłosierdzie według objawień siostry Faustyny. Obraz znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Powtórzył ten temat kilkaset razy, malując obrazy do kościołów całym kraju (m.in. w kościele Kapucynów w Krakowie, sygn. i dat.
1944, i w kościele Kapucynów w Sędziszowie, syg. i dat. 1951) i za granicą: w Anglii,
Austrii, Francji, Włoszech, USA, Kanadzie, a także w Afryce (Uganda, Rodezja), Ameryce Południowej (Brazylia), Australii, Azji. Namalował też kilkadziesiąt portretów (m.in. Brata Alberta Chmielowskiego dla sióstr albertynek w Krakowie, Józefa Piłsudskiego, dwa Klementyny Zalipskiej, 1934 i 1950, żony, 1944 dr Włodzimierza Zalipskiego, 1944, prowincjałów kapucyńskich: Kazimierza Niczyńskiego, 1945, Alojzego Wojnara, 1957, Remigiusza Kranca, 1957, Ernesta Łanuchy, 1958, Padre Pio da Pietralcina, Janiny Halskiej, dwa autoportrety) i szereg pejzaży (m.in. Forum Romanum 1931, Kościółek na Obidowej 1934, Zbocze Świnicy z Czarnym Stawem Gąsienicowym 1936, Czarny Dunajec w Witowie 1937, Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej 1947, Pejzaż morski w Orłowie 1947, Wybrzeże Sopockie 1958).
Wykaz dzieł Adolfa Hyły znajduje się w posiadaniu rodziny w Krakowie.Autor: Piotr Dudała | 25/09/2011
Komentarze
#1 | Będzinianin dnia 12.04.2015 10:09
Popieram. Adolf Hyła związany był tez z Będzinem. W tutejszym liceum I LO im.M.Kopernika była nauczycielem.
#2 | @PiB dnia 26.09.2011 09:47
no właśnie, jest kaplica, są też relikwie świętej Faustyny Grin
#3 | PiB dnia 25.09.2011 19:57
Kolejny raz wyrażam radość z nieustającej pasji honorowania zasłużonych postaci Zagłębia - to w połączeniu również z drugim artykułem, który traktuje ogólnie o całej akcji. Piszę tu jednak - bo szczególne gratulacje za "wygrzebanie z akt" i tej kwestii jako kandydatki do uhonorowania... Dodaje to też kolorytu sprawie kaplicy Miłosierdzia w kościele św. Tomasza. I tutaj przychodzi mi pytanie, które zadaje sobie od pewnego czasu, ale nie mogę rozgryźć, grzebię w zakamarkach pamięci - i tylko rośnie mi z tego potwierdzenie przekonania o starości. Może ktoś jeszcze pamięta - czy w czasach obowiązującego jeszcze zakazu nabożeństwa do Miłosierdzia wg objawień jakie miała św. Siostra Faustyna: nie było przy bocznym ołtarzu też w kościele św. Tomasza takich nabożeństw na zasadzie prywatnej? (przynajmniej w czasie, gdy już takie prywatne modlitwy były dopuszczone, bo nie pamiętam, by był wprost zakaz łamany i nie sądzę, by tak było, o ile pamiętam duszpasterzy; natomiast mam wrażenie, że ta chlubna przynależność do najpierwszych tak się modlących - właśnie w Sosnowcu była). Jak zaznaczyłem, nie twierdzę na pewno, może mi się mylić z którymś z nabożeństw bractw, Dobrej Śmierci czy Kółka Różańcowego, które działały i - głównie Panie - spotykały też na modlitwie, więc się młody człowiek mógł "zaplątać". Niemniej, byłoby ciekawe, gdyby okazało się, że ktoś też pamięta takie sytucje.
W każdym razie - to odrębna sprawa. Jakkolwiek - jak najbardziej taka tablica mogłaby być i w Sosnowcu, gdzie mieszkał i w Będzinie, gdzie uczył śp. A. Hyła.
#4 | POPIERAM !!!!!!!!! dnia 25.09.2011 17:35
POPIERAM !!!!!!!!!
#5 | POPIERAM !!!!!!!!! dnia 25.09.2011 17:30
POPIERAM !!!!!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney