Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jan Strzelecki (1918 - 2011)

Jan Strzelecki urodził się 10 stycznia 1918 roku w Sosnowcu. Pochodził z rodziny o wspaniałych tradycjach patriotycznych. Jego dziadek Antoni Piotr Strzelecki uczestniczył w powstaniu styczniowym. Ojciec Konstanty Leon Strzelecki był w czasie okupacji hitlerowskiej dowódcą obrony cywilnej Sosnowca, został aresztowany i zamordowany w Mińsku na Białorusi. Matka Janina walczyła w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku w obronie Warszawy w Ochotniczej Legii Kobiecej Wojska Polskiego i to w stopniu kaprala, natomiast w czasie II wojny światowej była szyfrantką Armii Krajowej.

Pan Jan był jak często o sobie mówił -"chłopakiem z Sielca". Urodził się na sosnowieckim Sielcu, w sąsiedztwie Kościoła Świętej Barbary. Po ukończeniu "powszechniaka" - jak się kiedyś określało szkołę podstawową został uczniem "Staszica". Jako uczeń "Staszica" był drużynowym legendarnej dziś "Błękitnej Dwójki" , brał udział w obozach, wycieczkach i rajdach. Tuż przed wkroczeniem wojsk hitlerowskich do Sosnowca na apel dyrektora Zillingera wraz z kolegami wyniósł ze szkoły i ukrył dokumentację harcerską, szkolny sztandar i wiele cennych pamiątek, które nie powinny się znaleźć w rękach wroga. Pan Jan jest autorem "Historii Błękitnej Dwójki Staszicaków"- opracowania dotyczącego działalności II Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej.

W 1939 roku Pan Jan Strzelecki ukończył z wyróżnieniem Mazowiecką Szkołę Podchorążych w Zambrowie i jako podchorąży artylerii walczył w 23 pułku artylerii lekkiej w Będzinie w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Był dowódcą II plutonu i przez Mikołów i Kraków dotarł do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie został ranny.

Swoje dorosłe życie zawodowe związał z górnictwem. Zamieszkał na stałe w Katowicach wraz z żoną Ireną, córką Janiną i synem Krzysztofem. Był założycielem i prezesem Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Liceum im. S. Staszica oraz Fundacji Szkolnej im. S. Staszica; jest twórcą archiwum historii szkoły. Opracował listę uczniów i absolwentów poległych w zawieruchach wojennych. Opracowana przez niego pełna dokumentacja osobowa i bojowa 23 pal-u została przedłożona dowództwu i Rządowi RP w Londynie oraz Muzeum im. Generała Sikorskiego w Londynie.

Był członkiem Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku, nadanym przez Rząd RP w Londynie i Ministerstwo Spraw Wojskowych oraz wieloma odznaczeniami resortowymi. W uznaniu zasług, uchwałą Rady Pedagogicznej IV LO z 1997 roku został mianowany honorowym patronem tej szkoły.
Zmarł 20 marca 2011r. w Katowicach. Został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie.Autor: Piotr Dudała | 25/09/2011
Komentarze
#1 | Zbulwersowany dnia 26.09.2011 04:11
Co za Debil to pisze w opiniach,,Istnieje wiele powodów ludzie nie mogą się oprzeć tanie kurtki northface, jak to jest nie tylko rodzaj zaawansowanej zewnętrznej na ścieranie, również bardziej tanie w porównaniu do innych ubrań, ale nadal można szukać radości, kiedy go ubrać. Od jego najnowsze style i wielu kolorach mogą tworzyć się różne, w międzyczasie zaoszczędzić pieniądze dużo. Nie ma wątpliwości, w nadmierny jakości, nigdy nie otrzymuje skargi od konsumentów, jeśli wiesz jak je odkryć online, jest prawdopodobne, aby je uzyskać z pozytywnym zniżki. Proszę zwrócić uwagę, aby dowiedzieć się sposobem zdobywania Kurtki Rabat North Face."
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney