Pierwsze w Polsce Sanktuarium Golgoty Wschodu powstało w diecezji sosnowieckiej i znajduje się na osiedlu Syberka w Będzinie, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ustanowione zostało w 1997r., a przyczynił się do tego, ks. prał. Zdzisław Peszkowski - nie żyjący już, pierwszy kapelan Rodzin Katyńskich. Chciał on, by świątynia stała się pomnikiem polskiej martyrologii na Wschodzie.
24 maja 1997 roku pierwszy ordynariusz diecezji sosnowieckiej ksiądz bp. Adam Śmigielski ustanowił będziński kościół Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. W uroczystości poświęcenia Krzyża Katyńskiego i otwarcia galerii wziął również udział ówczesny kapelan rodzin katyńskich ksiądz Zdzisław Peszkowski.
Przed wejściem do dolnej kaplicy znajduje się krzyż obrazujący Matkę Bożą Katyńską wraz z wypisanymi miejscami kaźni, zaś w środku dolnego kościoła znajduje się Izba Pamięci. Można w niej oglądać pamiątki po zamordowanych na Wschodzie Polakach, którzy pochodzili głównie ze Śląska oraz Zagłębia. W środku wyeksponowano brzozowy krzyż z Matką Bożą Katyńską.

.JPG)
.jpg)


.JPG)
















Plakat wystawy Golgota Wschodu, która znajduje się w "dolnym" kościele Sanktuarium Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka w Będzinie.
zdjęcia: Piotr Dudała
W prezbiterium górnej części kościoła został umieszczony krzyż z ponad trzymetrowym wizerunkiem Jezusa, na skrzydłach znajdują się dwie płaskorzeźby: jedna z nich to patronowie diecezji sosnowieckiej święty Brat Albert oraz święty Rafał Kalinowski, druga zaś to „Widzenie w katordze” według Artura Grottgera.
Droga Krzyżowa, która swoje miejsca ma w tylnej części kościoła symbolizuje i jest zapisem męczeńskiej drogi Polski do wolności. Przed wejściem do dolnego kościoła w 2003 roku stanęła na kopcu figura Matki Bożej z Lourdes, jest to miejsce refleksji, ciszy i chwili zadumy, zaś na froncie sanktuarium pod dzwonnicom znajduje się figura świętego Józefa Rzemieślnika, to postać, która od początku towarzyszy wspólnocie parafialnej. Obie figury poświęcił ksiądz bp. Adam Śmigielski 31.05.2003 roku. Wokół placu kościelnego znajduje się Droga Krzyżowa.
Dzwon „MARYJA” – ok. 140 kg dzwon od 27 listopada 2002 roku został przewieziony do Będzina, przez pierwsze lata można było go podziwiać w salach dolnego kościoła, gdzie mieści się Izba Pamięci, od 2005 roku do końca stycznia 2010 roku został umieszczony w górnym kościele, gdzie był symbolem rozpoczęcia codziennej Eucharystii, obecnie wrócił do Izby i czeka cierpliwie aż trafi do kaplicy pomordowanych Polaków w Katyniu. Na dzwonie wyryte są insygnia papieskie oraz ważne daty zsyłek Polaków: „1794, 1830, 1863”, oraz napis: „Katyń 1940, Polska Golgota Wschodu 1768-1997”.
źródło: www.sanktuarium.bedzin.pl/