Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Kard. Dziwisz przywitał uczestników Kongresu

„W tej świątyni Jan Paweł II zawierzył Kościół i cały świat Bożemu Miłosierdziu i zachęcił nas, abyśmy orędzie miłosierdzia przekazywali całemu światu budząc w sercu nadzieję” - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

W wydarzeniu udział bierze 2 tys. uczestników z 70 krajów świata.

zdjęcie: Piotr DudałaDo świątyni został wniesiony również Ogień Miłosierdzia, zapalony przez polskiego papieża w Watykanie w 2003 roku i – od tego czasu – nieustannie płonący w Kaplicy Wieczystej Adoracji. Po wniesieniu ognia, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, zapalił od niego Paschał. Wówczas zabrzmiał hymn II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia - „Misericordias Domini”.

„Przybywamy z różnych stron świata: z Europy, i z Afryki, z Ameryki i z Azji, z Australii i z Oceanii. Wszyscy czujemy się pociągnięci tym jednym wezwaniem Chrystusa wypowiedzianym w Wieczerniku: jak Ojciec mnie posłał tak i ja Was posyłam” - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia witając uczestników II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia.

Hierarcha przypomniał, że przed dwoma tysiącami lat Pan Jezus wypowiadając te słowa pokazał swoim uczniom przebite ręce i bok. „Pokazał przede wszystkim zranione serce, z którego wypływa obfity strumień miłosierdzia, rozlewający się na ludzkość” - podkreślił metropolita krakowski. I dodał, że zgromadzeni uświadamiają sobie, że do Łagiewnik przyprowadził ich ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan. „On nas tu wezwał i dodał odwagi, aby pokonać niekiedy ogromne odległości; aby w tym miejscu jeszcze raz usłyszeć wielkanocne orędzie Miłosierdzia i dawać świadectwo o nim przed światem” - powiedział kardynał.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że dzisiaj uczestnicy kongresu gromadzą się w krakowskich Łagiewnikach, skąd orędzie miłosierdzia rozeszło się na cały świat. „Jesteśmy tu po to, aby jeszcze raz przeżyć ewangeliczną scenę opisaną przez św. Jana i kontemplować największą tajemnicę naszego zbawienia” - mówił kard. Dziwisz.

Kardynał podkreślił, że Miłosierdzie Boga rozlewa się na całą ludzkość poprzez sakramenty Kościoła. I przypomniał, że miłosierdzie – jak pisał bł. Jan Paweł IIw encyklice „Dives in misericordia” - jest drugim imieniem miłości, ukazującym jej najgłębszy aspekt, czyli bezgraniczną zdolność przebaczania.

Metropolita krakowski zaznaczył, że Chrystus powierzył św. Faustynie swoje orędzie miłosierdzia, aby ona przekazała je światu. Zaznaczył, że Bóg dał to orędzie w bardzo trudnym momencie, między pierwszą a drugą wojną światową, „w czasach strasznych doświadczeń ludzkości, których symbolem stały się obozy koncentracyjne i gułagi”. Dodał, że Jezus powiedział s. Faustynie: „nie znajdzie ludzkość uspokojenia dopóki się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego”. Według hierarchy za sprawą św. Faustyny i bł. Jana Pawła II orędzie to stało się znakiem nadziei dla ludzkości, która przeżyła doświadczenia dwóch systemów totalitarnych, a także pomostem do trzeciego tysiąclecia, jak mówił Jan Paweł II.

Kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że szczególnym apostołem Bożego Miłosierdzia jest bł. Jan Paweł II, a w Łagiewnikach jest jego miejsce i dom. „Stanął on odważnie obok św. Faustyny i zaniósł orędzie miłosierdzia na krańce świata” - mówił metropolita krakowski.

Hierarcha przypomniał, ze Karol Wojtyła już jako młody robotnik fabryki Solvay przychodził do kaplicy w Łagiewnikach i modlił się przez obrazem Jezusa Miłosiernego. Zaś jako arcybiskup Krakowa rozpoczął proces beatyfikacyjny s. Faustyny. „Jako papież orędzie miłosierdzia uczynił centralnym punktem swojego nauczania” - powiedział kardynał. Przypomniał, że kanonizując św. Faustynę w 2000 r. papież ustanowił Święto Miłosierdzia, a podczas podróży do Polski w 2002 r., zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. „Ten akt zawierzenia stał się szczególnym wyznaniem wiary Ojca Świętego, który był przekonany, że Bóg przypomniał nam miłosierdzie jako znak czasu dla gubiącej się w materializmie ludzkości” - zaznaczył metropolita krakowski.

Kardynał przypomniał też, że w krakowskich Łagiewnikach Jan Paweł II powiedział: „poza Bożym Miłosierdziem nie ma dla ludzi żadnego innego źródła nadziei”.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że głoszenie orędzia Bożego Miłosierdzia, kontynuuje dziś papież Benedykt XVI, „z którym jednoczymy się duchowo i wyrażamy wdzięczność za otoczenie Kongresu apostolskim błogosławieństwem”. Przypomniał, że papież wielokrotnie podkreślał, iż miłosierdzie stało się rysem charakterystycznym całego pontyfikatu Jana Pawła II. A także, że cała misja Jana Pawła II realizowana w służbie prawdy o Bogu i o człowieku oraz pokoju na świecie, znalazła swoją syntezę w orędziu miłosierdzia, które znalazło swój wyraz w stwierdzeniu, że poza Bożym Miłosierdziem nie ma dla ludzi innego źródła nadziei.

„Te słowa stały się inspiracja dla II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, w tym szczególnym miejscu, gdzie św. Faustyna przyjęła orędzie miłosierdzia i przekazała je światu, pragniemy pochylić się nad tą niezwykłą tajemnicą Boga, który staje się bliski człowiekowi” - powiedział kard. Dziwisz.

Hierarcha podkreślił, że w tej świątyni w 2002 r. Jan Paweł II zawierzył Kościół i cały świat Bożemu Miłosierdziu zachęcając wiernych, by orędzie miłosierdzia przekazywali całemu światu budząc w sercu nadzieję.

Uczestnicy złożyli kwiaty przy relikwiach św. s. Faustyny oraz bł. Jana Pawła II. Wówczas zabrzmiał hymn II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia „Misericordias Domini”.

Po wystąpieniu kard. Dziwisz powitał wszystkich zgromadzonych. W uroczystej inauguracji uczestniczyli m. in. księża i biskupi z całej Polski, m.in. prymas Polski Józef Kowalczyk oraz przedstawiciele Episkopatu Polski. Obecni byli m.in. arcybiskup Lyonu kard. Philippe Barbarin, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy kard. Peter Erdo, arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schonborn i arcybiskup Wilna kard. Audrys J. Backis.

O godz. 15.00 uczestnicy Kongresu odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.


www.ekai.plAutor: Piotr Dudała | 02/10/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney