Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Katolicy w Chinach są pod specjalną troską Bożego Miłosierdzia

O Kościele w Azji doświadczającym daru Miłosierdzia Bożego mówił kard. Joseph Zen Ze-kiun, biskup Hongkongu podczas nabożeństwa odprawionego w ramach II Światowego Kongresu Miłosierdzia Bożego, który 1 października rozpoczął się w krakowskich Łagiewnikach.

„Katolicy w Hongkongu dziś stanowią niewielką część, jest nas ok. 350 tys. z populacji liczącej 7 mln ludzi, ale jesteśmy pod specjalną troską Bożego Miłosierdzia i staliśmy się jego instrumentem” - mówił hierarcha.

Nabożeństwu przewodniczył kard. Audrys J. Bačkis z Wilna. Natomiast homilię pt. „Kościół w Azji doświadczający daru miłosierdzia Bożego” wygłosił kard. Joseph Zen Ze-kiun, SDB z Chin.Kard. Zen Ze - Kiun powiedział, że Kościół w Chinach doświadcza daru miłosierdzia Bożego, ale jednocześnie odczuwa jego wielką potrzebę. „W tej dolinie łez jesteśmy wszyscy wygnańcami, ale wydaje się, że niektóre narody otrzymały większą część cierpienia” - podkreślił. Za przykład podał „szlachetny naród polski, który niósł ciężki krzyż przez czas okupacji hitlerowskiej i marksizmu". Jak podkreślił, jego ukochany naród chiński, żył przez wieki pod jarzmem cesarzy, którzy decydowali o życiu i śmierci. I dodał, że jako dziecko dowiedział się co to głód i poniżanie. - Teraz, od 1949 roku nasz lud cierpi pod jarzmem imperium komunistycznego - powiedział.

W jego przekonaniu Bóg dba o swoje dzieci i tym cierpiącym w Chinach zesłał misjonarzy. Wielu z nich pochodzi z Polski, m.in. salezjanie.

„Dar wiary to najcenniejszy dar od miłosierdzia Bożego, który niekiedy owocuje męczeństwem” - uważa kard. Zen. Przypomniał o kanonizacji 120 osób w październiku 2000 r. - biskupów, księży, ludzi młodych, starych, mężczyzn, kobiet i dzieci. „Katolicy dziś stanowią niewielką część Hongkongu, jest nas ok. 350 tys. z populacji liczącej 7 mln ludzi, ale jesteśmy przedmiotem specjalnej troski Bożego Miłosierdzia i staliśmy się jego instrumentem” - mówił hierarcha. „Prowadzimy wiele kongregacji religijnych, pomagamy księżom, mamy lokalne powołania i wielu świeckich przychodzi na nasze spotkania, co roku odbywa się 3 tys. chrztów".

Kard. Joseph stwierdził, że po latach, jakie minęły od przyłączenia Hongkongu do Chin, jego mieszkańcy odzyskali chińską tożsamość. „Jan Paweł II przewidział, że będziemy pomostem między Kościołem w Chinach a Kościołem powszechnym, po tylu latach wymuszonej izolacji” - mówił. „Przyjechałem tu, aby prosić o modlitwy skierowane do Bożego Miłosierdzia, ponieważ prześladowanie religijne jest wciąż rzeczywistością w Chinach” - podkreślił kard. Zen. „Reżim totalitarny zmienił taktykę, ale nie cel, którym jest nadal usunięcie Kościoła katolickiego” - dodał.

Po nabożeństwie słowa pozdrowienia do uczestników kongresu skierował kard. Franciszek Macharski. Wspominał on chwile, gdy prosił Jana Pawła II, żeby przyjechał do Krakowa i konsekrował Bazylikę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Mówił wówczas papieżowi, że sam nie udźwignie odpowiedzialności za to wydarzenie.
Kardynał senior wyraził też swoją radość z obecności uczestników Kongresu, dziękując im za podjęcie trudu i wyrzeczeń. „Niech się spełniają najświętsze zamiary Boga wobec zmęczonego świata i człowieka, który się zagubił” - powiedział.

źródlo: www.ekai.plAutor: Piotr Dudała | 02/10/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney