Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rosja: "Zaginęli" w Katyniu

Na bardzo mocne argumenty przedstawicieli skarżących, krewnych ofiar, reprezentujący Rosję wiceminister sprawiedliwości Gieorgij Matiuszkin nie przygotował niczego ponad znane od dawna stanowisko swojego rządu.

Natomiast wciąż powtarzał obraźliwe określenie masakry tysięcy polskich jeńców mianem "wydarzeń katyńskich", w których ci "zaginęli" (ang. disappeared). - Kiedy używam określenia "wydarzenia katyńskie" (ang. "Katyń events"), to jest to obiektywne. To nie myśli, idee, obrazy, tylko po prostu wydarzenia - stwierdził Matiuszkin. Na pytanie "Naszego Dziennika", czy nie uważa tych "wydarzeń" za coś więcej, choćby za przestępstwo, odpowiedział: "Przepraszam, ale nie będę komentować tej sprawy, dopóki nie zostanie zakończona".Cała argumentacja rosyjska opiera się na kwestionowaniu właściwości Trybunału z tego względu, że Rosja przystąpiła do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dopiero 5 maja 1998 roku, kiedy to część postępowań w Rosji była już zakończona.
Na początku swojego wystąpienia rosyjski urzędnik stwierdził, że "w ostatnich 20 latach najwyższe władze Federacji Rosyjskiej wielokrotnie powtarzały swoją ocenę zbrodni reżimu stalinowskiego". Podkreślał, że także tysiące obywateli rosyjskich padło ich ofiarą, cytował uchwałę Dumy Państwowej, która w ubiegłym roku została przyjęta w sprawie zbrodni katyńskiej. Jednak dla Moskwy to nie przekłada się w żaden sposób na jej stanowisko przed Trybunałem. - Naszym zdaniem, te sprawy są poza jurysdykcją Trybunału ze względu na właściwość czasową. Trybunał nie jest właściwy do osądzenia zbrodni katyńskiej - oświadczył. Co więcej, Matiuszkin stwierdził, że nie można mówić o zaistnieniu przestępstwa naruszającego wartości bronione przez Konwencję, gdyż w 1940 r. ta jeszcze nie istniała. Przypomnijmy, że chodzi tu o artykuł na temat prawa do życia. Użył też argumentu, że skarżący muszą udowodnić, że sami podjęli wysiłek załatwienia sprawy w Rosji. A jego zdaniem przed 1998 rokiem nie zwracali się oni do władz rosyjskich o udzielenie informacji na temat losu ich bliskich i miało to miejsce już po zakończeniu sprawy.

www.naszdziennik.plAutor: Piotr Dudała | 07/10/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney