Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Komentarze po rzezi Koptów: wina wojskowych

Również za czasów Mubaraka chrześcijanie byli atakowani. Wtedy jednak siły bezpieczeństwa jednoznacznie stały po naszej stronie. Dziś władze kompletnie się nami nie przejmują. Zostawiają wolną rękę islamskim fundamentalistom – oświadczył rzecznik prasowy katolickich Koptów w Egipcie, komentując niedawną rzeź chrześcijan. W niedzielnych zajściach na ulicach Kairu zginęło co najmniej 25 osób, a 500 odniosło rany. Wczoraj wieczorem odbył się pogrzeb ofiar, a w ceremonii wzięło udział 20 tys. osób.Ks. Rafic Greiche wezwał premiera Essama Sharafa do dymisji. Zdaniem rzecznika odpowiedzialność wojskowego rządu za masakrę jest ewidentna. Zasłanianie się niszczycielskimi siłami z zewnątrz jest bezpodstawne – podkreśla ks. Greiche. W jego przekonaniu wszystko był dobrze zaaranżowane.

Obok dymisji Sharafa katoliccy Koptowie domagają się natychmiastowego przyjęcia dwóch ustaw. Po pierwsze: obiecanej już od dawna liberalizacji przepisów odnośnie do budowania kościołów, a po drugie: prawnej ochrony chrześcijan przed dyskryminacją. Przynajmniej na 10 lat, dopóki społeczeństwo nie nauczy się tolerancji – dodał rzecznik prasowy koptyjskiego Kościoła katolickiego w Egipcie.

Odpowiedzialność władz za zagwarantowanie chrześcijanom bezpieczeństwa w Egipcie przypominają też zagraniczni liderzy polityczni, tacy jak Barack Obama, Ban Ki-mun czy Jerzy Buzek. „Chrześcijanie są od wieków integralną częścią Egiptu i jako mniejszość zasługują na specjalną ochronę ze strony państwa” – oświadczył szef Parlamentu Europejskiego. Jerzy Buzek przypomniał, że demokratyzacja Egiptu musi nabrać szybszego tempa, jeśli arabska wiosna ma się zakończyć sukcesem. W demokracji zaś liczy się nie tylko większość, ale również ochrona mniejszości – podkreślił szef Europarlamentu.

www.radiovaticana.org
Autor: Piotr Dudała | 11/10/2011
Komentarze
#1 | Karol dnia 12.10.2011 13:23
Bez przesadyzmu!
#2 | Stanisław Iż. dnia 12.10.2011 12:45
Tak, ale z twierdzeniami zawartymi w tekstach też często nie wolno polemizować.Dyskusja (poprzenia) dotycząca Koptów to powierdza.Jak pokazuje teraźniejszość, rewolucja w Egipcie miała podtekst islamski, a nie wolnościowy. Podejrzewam, że po całkowitym przejęciu władzy przez radykałów islamskich, co zawsze jest procesem rozłorzonym w czasie, kościół koptyjski w Egipcie - mimo swojej długiej tradycji - w ogóle przestanie istnieć...
#3 | @@@St. Iż. dnia 12.10.2011 12:16
Proszę więc częściej polemizować z twierdzeniami zawartymi w przytaczanych tekstach, a rzadziej, z tym który je przytacza! Grin
#4 | @@St. Iż. dnia 12.10.2011 11:27
Dlaczego za wszystkich? Raczej za siebie...Niczego nikomu nie narzuca.Ale jeżeli przytacza się jakieś twierdzenie w artykule, a opinie przeciwne w postach się usuwa, to nie jest narzucanie?Przeciez komuny już nie ma...
#5 | @St. Iż dnia 12.10.2011 10:24
podlegają ocenie jednego internauty, który ocenia za wszystkich!
#6 | Stanisław Iż. dnia 12.10.2011 09:53
Jaka połajanka? Napisałem tylko, że akurat w tym temacie miałem rację...A swoją drogą, wartości wyrażane przez p. Piotra nie podlegają ocenie internautów? Bo wtedy "delate"?Bardzo ciekawe...Jak za komuny.
#7 | Maryna dnia 12.10.2011 08:47
znowu połajanka, a potem się Pan dziwi, że jest delate!
#8 | Stanisław Iż. dnia 12.10.2011 07:12
Jednak udało mi się w pewnym stopniu przewidzieć wydarzenia w Egipcie, po obaleniu Mubaraka...Zwłaszcza los kościoła koptyjskiego.Ale Pan Piotr wtedy się ze mną nie zgodził, a następnie usunął moje wpisy - zgodnie z zasadami demokracji, oczywiście.Sam Pan widzi, co sie teraz tam dzieje...Taka malutka satysfakcja.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney