Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W Moskwie zostanie odsłonięty pomnik Jana Pawła II

W dniu 14 października br. na wewnętrznym dziedzińcu Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej w Moskwie im. M. I. Rudomino (WPBLO) zostanie odsłonięty pomnik Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Jest on darem ambasady Polski i Fundacji „Semper Polonia”. Uroczystość wypada w 33. rocznicę rozpoczęcia konklawe i na dwa dni przed rocznicą wyboru ówczesnego metropolity krakowskiego na papieża. Chociaż bł. Jan Paweł II nigdy nie był w Rosji, to teraz w jej stolicy stanął monument papieża-Polaka - światowej rangi intelektualisty.
Pomnik stanął w centrum Moskwy, zaledwie półtora kilometra od Kremla. Ustawiony na granitowym cokole i wykonany z brązu, ma dwa metry wysokości i waży ok. dwóch ton. Jego autorami są ukraiński rzeźbiarz Aleksander Wasiakin oraz młodzi rosyjscy rzeźbiarze: Ilja i Nikita Fioklinowie. „Widziałem papieża tylko w telewizji już jako bardzo starego człowieka. Teraz musiałem wykonać jego podobiznę jako człowieka młodego, z czasu, gdy tylko został papieżem. I myślę, że mi się udało” – zwierza się Wasiakin, Zasłużony Artysta Ukrainy.

Monument robi imponujące wrażenie i zapewne jest jednym z bardziej udanych i interesujących jego wizerunków na świecie. Przedstawia Jana Pawła II w naturalnych rozmiarach, siedzącego na fotelu i spoglądającego w dal. Na kolanach papież trzyma Biblię, na której opiera dłoń. Na otwartej stronie Pisma Świętego wyryto słowa z prologu Ewangelii św. Jana „Na początku było Słowo” (J 1,1).

Zgodnie z zamierzeniami inicjatorów rzeźbę cechuje swoista neutralność, tak aby nie wywoływać protestów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Powstał więc pomnik humanisty, a nie hierarchy kościelnego. Nie ma tam krzyża ani nawet pasa papieskiej sutanny, który jednak znalazł się na kolanach Jana Pawła II, pod Księgą. Posąg ma ukazywać papieża jako wybitnego myśliciela i humanistę, a nie jako głowę Kościoła katolickiego, co - zdaniem fundatorów - pozwoliło przełamać początkowe opory ze strony RKP i ostatecznie postawić pomnik.

Znalazł on swe miejsce w tzw. ogrodzie wielkich humanistów, w gronie dwudziestu innych popiersi i rzeźb wybitnych ludzi kultury i sztuki z całego świata: Leonarda da Vinci, Abrahama Lincolna, Niccoló Macchiavellego, Heinricha Heinego, Charlesa Dickensa, Mahatmy Gandhiego, Jamesa Joyce'a, Raoula Wallenberga, Gabriela Mistrala, Jurija Łotmana, Dmitrija Lichaczowa i o. Aleksandra Mienia. Swoją wielkością pomnik papieża dominuje nad innymi.

Idea takiego właśnie uczczenia Jana Pawła II w stolicy Rosji pojawiła się półtora roku temu w środowisku niezależnej inteligencji moskiewskiej. Na początku w skład grupy inicjatywnej wchodziło kilka osób, a projekt przez długi okres czasu był utrzymywany w tajemnicy. Na czele grupy stanęli dyrektor generalna WPBLO Jekatierina Gienijewa i Grigorij Amnuel - reżyser, scenarzysta, polityk, działacz społeczny i dziennikarz.

Wyznał on, że pomysł postawienia pomnika papieża powstał po spotkaniu z nim w Rzymie w 2003 r., gdy reżyser był członkiem delegacji "Klubu Europejskiego" Rosyjskiej Dumy Państwowej. Jan Paweł II przyjął wówczas delegację. "Spotkanie z Ojcem Świętym, z wielkim humanistą i wielkim człowiekiem zapadło mi w sercu na zawsze” – powiedział Amnuel i podkreślił, że była to dla niego jedna z najważniejszych chwil w życiu.

www.ekai.plAutor: Piotr Dudała | 14/10/2011
Komentarze
#1 | St Iż. dnia 14.10.2011 19:08
Tak sobie jeszcze sprawdziłem to miejsce na terenie moskiewskiej biblioteki...Bardzo ciekawe miejsce, czasami przychodzą tam ludzie pragnący wyciszenia...Sa tam różne postacie, o bardzo różnych horyzontach myślowych. Np. ok. 4 metrów od Jana Pawła II znajduje się posąg - a właściwie płaskorzeźba Machiavellgo, którego pisma i prace zostały zakazane przez kościół rzymsko-katolicki w 1559r...Postać, która była szczególnie znienawidzona w katolickiej Hiszpanii. Teraz nie wiem dokładnie, ale podobno jest też tam...Karol Marks. Sprawdzę dokładnie.
Na postawienie pomnika wyraziła zgodę Cerkiew Rosyjska, ale z zastrzeżeniem: nie może być widoczny krzyż katolicki.Więc papież jest bez krzyża.
#2 | St. Iż. dnia 14.10.2011 12:52
W środowisku rosyjskiej inteligencji postać Jana Pawła II naprawdę nie jest w jakikolwiek sposób wyróżniana. To trochę tak, jakby ktoś w Warszawie, na prywatnym terenie, wystawił sobie pomnik metropolity Cyryla, zebrał na ten cel trochę środków od współwyznawców, a następnie rosyjska prasa napisała, jak to polska inteligencja zaperagnęła takiego pomnika.Ludzie, proszę, nie dajcie się zwariować. trochę racjonalizmu.
#3 | Upiększacze informacji? dnia 14.10.2011 10:51
Pomnik powstał z inicjatywy i środków prywatnych jednej konkretnej osoby. Dorabianie do tego ambasady i grona innych dobroczyńców, grup incjatywnych... jest tylko obłudnym upiekszaniem rzeczywistości. Może tylko wypada wspomnieć o Pani Jekatierinie Gienijewej bo zechciała ona udostępnić miejsce na jego ekspozycje (nie bez pewnych trudności formalnych).
Pozdrowienia z Moskwy
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney