Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Galeria Wybitnych Zagłębiaków "Filary Pamięci" w Sosnowcu

Od kilku lat staram się popularyzować na łamach serwisu www.sosnowiecfakty.pl sylwetki wybitnych postaci pochodzących z Zagłębia Dąbrowskiego. Jedną z ciekawszych koncepcji, która pojawiła się już w 2009 roku jest powstanie Galerii Wybitnych Zagłębiaków. Rozważałem różne lokalizacje, ale ostatecznie uważam, że najlepszą lokalizacją dla tej Galerii byłaby aleja, jeden z głównych ciągów spacerowych, w Parku Sieleckim w Sosnowcu, na przedłużeniu ul. Legionów. Powstanie jej świetnie korespondowałoby z powstaniem nowej Sali Koncertowej przy Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury i jednocześnie byłoby jedną z form obchodów 110 lecia urodzin jej patrona, który oczywiście kwalifikuję się by być jedną z głównych postaci Galerii. Z takim wnioskiem zwróciłem się 20 marca 2011r. do Przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusza Chęcińskiego oraz Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego. Do dzisiaj w tej sprawie nie otrzymałem żadnej oficjalnej odpowiedzi!Dlaczego w Sosnowcu? Po pierwsze jest to największe miasto Zagłębia Dabrowskiego, ośrodek nauki, kultury i szkolnictwa wyższego, o którym mówi się, że jest jego stolicą. Po drugie, sądzę że właśnie z tego powodu z Sosnowca wywodzi się najwięcej wybitnych postaci, wpisujących się w to co, nazywamy zagłębiowską tożsamością.

Kto mógłby znaleźć się w Galerii Wybitnych Zagłębiaków? Myślę, że kandydatów nie brakuje. Z Sosnowca kandydatów jest wielu, wymieńmy najbardziej znane nazwiska: pierwszy biskup sosnowiecki ks. Adam Śmigielski, poeta Konstanty Ćwierk, sprawozdawcy sportowi Jan Ciszewski i Witold Dobrowolski, wspomniany wyżej Jan Kiepura, kandydatka na ołtarze Matka Teresa Kierocińska, malarz Marian Malina, profesorowie: Władysław Szafer, Janusz Ziółkowski, Bohdan Suchodolski, Michał Reicher, Alfred Jarosz-Korczyński, sławny polski baryton, czy wreszcie kompozytor i pianista w jednym, czyli Władysław Szpilman. Na pewno wśrod nich powinni znaleźć się również "wybitni" związani z Będzinem, kardynał Jean Maria Lustiger, czy malarz prof. Jan Świderski oraz pochodzący z Sosnowca, twórca Teatru Dzieci Zagłębia, Jan Dorman. Nie wykluczam, również postaci wybitnego parlamentarzysty, posła Grzegorza Dolniaka, który zginął pod Smoleńskiem. Z Dąbrowy Górniczej świetnymi kandydaturami byliby prof. Karol Adamiecki czy prof. Bolesław Świętochowski, Pierwszy Arcybiskup Wileński ks. dr Jan Cieplak, i rzecz jasna kompozytor Michał Spisak. Z Czeladzi nie powinno zabraknąć Czesława Słani, prof. Janusza Mazura oraz gen. Włodzimierza Potasińskiego. Proszę traktować tę listę jako otwartą.

Ostatecznie o tym, kto znajdzie się w Galerii w danym roku powinna zadecydować komisja powołana przez Prezydenta Miasta złożona z sosnowieckich radnych oraz wybitnych przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki, ale już z całego Zagłębia. To ona powinna rozpatrzeć wszelkie propozycje, które do niej wpłyną i wybrać te najlepsze. Uważam, że Galerię powinno zainagurować od 3 - 5 postaci, potem co roku "dokładano by" kolejną osobę - filar. Można również, w określonych przypadkach np. szczególnie wybitna postać czy okrągła ważna rocznica, ogłaszać dany rok, rokiem tej właśnie osoby. Nie wykluczam partycypowania w kosztach przez miasta, z którego postać zyskałaby uznanie komisji i została wytypowana do uczczenia w danym roku.

Artykuł na ten temat ukazał się w Dzienniku ZachodnimPiotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 15/10/2011
Komentarze
#1 | jak nie potrafisz zrozumieć... dnia 17.10.2011 20:11
synonimy: tępak, gamoń, tuman, jełop, bałwan
#2 | JK dnia 17.10.2011 18:05
Olafie, możesz rozszerzyć swoją wypowiedź? Nie bardzo rozumiem, dlaczego jestem matołem, nie uzasadniłeś swojej wypowiedzi.Wydaje mi się, że gdy ktos rzuca takie słowo, a nie jest w stanie napisać dlaczego, sam jest matołem, a może nawet więcej...
#3 | Olaf dnia 17.10.2011 17:20
ale matoł!
#4 | JK dnia 17.10.2011 14:34
Dlaczego? Nie mam uprzedzeń...Tylko w dalszym ciągu nie wiem, dlaczego akurat ta postać ma byc uhonorowana w tej alei, i to jeszcze na pierwszym miejscu.Nic sie nie mogę dowiedzieć od nikogo o jej zasługach dla mojego miasta.W gruncie rzeczy nikt ich nie potrafi podać.
#5 | @JK dnia 17.10.2011 14:13
oj nie leżą ci "czarni". nie leżą, nawet jak są w porządku!
#6 | JK dnia 17.10.2011 11:29
Chyba jednak nie do końca tak te sprawy wygladają...Jednak czasami irytuje proponowanie niektórych postaci "na wyrost", poniewaz tak wypada, czy akurat teraz jest taka tendencja.Ważne, aby w takiej alei umieszczono postacie, które naprawdę przyczyniły się czymś ważnym dla naszego miasta, a nie dlatego, że kimś tam były, czy zajmowały jakieś stanowisko.Proszę, trochę racjonalizmu, w przeciwnym razie mentalnie powrócimy do czasów komuny.
#7 | Aleksandra Brodzińska dnia 17.10.2011 08:31
Dziwią mnie te wszystkie dziwaczne polemiki, przez które tak naprawdę ginie meritum całego przedsięwzięcia.
Proponuję może przeprowadzić sondaż wśród ludności, czy ma wiedzę na temat kim bili np.: Konstanty Ćwierk czy Marian Malina. To, że co poniektórzy mieszkają przy ul. Kierocińskiej wcale nie znaczy, że wiedzą kim była Matka Teresa Kierocińska. W szkołach dzięki "szerokim" programom nauczania zarówno my jak i teraz nasze dzieci, jesteśmy uczeni więcej o budowie lancetnika lub też innych "niezbędnych dla rozwoju" rzeczach nazwanych szerokim pojęciem "wiedzy ogólnej". Czym jest wiedza ogólna Szanowni Państwo? Dla mnie pod tym pojęciem kryje się nie tylko poprawna znajomość języka, umiejętność liczenia czy znajomość fauny i flory. Przede wszystkim to wiedza o tym skąd pochodzimy, kim jesteśmy i gdzie żyjemy. Co mi po wiedzy o Stanach Zjednoczonych albo Francji, jeśli nie mam pojęcia o własnym regionie, skąd pochodzę????
Pod projektem podpisuję się obiema rękoma, ponieważ ma ogromny wpływ na wzrost świadomości i wiedzy mieszkańców na temat historii naszego regionu, kultury i sztuki. Nie ma też znaczenia jaka wybitność będzie na którym na miejscu wymieniona, ważne aby przyszłe pokolenia wiedziały więcej o swoich korzeniach i zasłużonych ludziach, którzy stąd pochodzą. Tak więc zostawmy innym coś dobrego po sobie.
Inną sprawą jest, że dzięki powstaniu takiej Galerii samo miasto Sosnowiec na tle innych miast Zagłębiowskich nabierze większego prestiżu. Warte uwagi i zastanowienia ile korzyści spłynie na miasto po jej utworzeniu.

Nieprzemyślane komentarze na temat pobudek samego inicjatora pomysłu określam jako śmieszne, prawdopodobnie napisane w zazdrości, ponieważ samemu się nie ma podobnych inicjatyw.
Trzymam kciuki za cały projekt !!!
#8 | %% dnia 17.10.2011 07:45
W tekście dokładnie jest tak: ...wymieńmy najbardziej znane nazwiskaPfftierwszy biskup sosnowiecki ks.Adma Śmigielski...
Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Tak naprawdę, to nikt nie potrafi wyjaśnić realnych zasług biskupa Śmigielskiego dla miasta.Same grzecznościowe ogólniki.Podobnie było np. z Rolą -Żymiesrkim.
#9 | @%% dnia 17.10.2011 04:35
tak, pierwszy z wymienionych, a zaczyna się tak, @@wymieńmy najbardziej znane nazwiska
#10 | %% dnia 16.10.2011 21:17
Ale w tekscie wyraznie jest napisane "pierwszy", czyli jest to forma wyróznienia...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney