Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Papież z dalekiego kraju

16 października 1978 roku dotychczasowy arcybiskup metropolita krakowski, Karol Wojtyła wybrany został papieżem. Ojciec Święty Jan Paweł II rozpoczął swój niezapomniany pontyfikat, ukazując się wiernym w Watykanie i przemawiając do nich bezbłędną włoszczyzną tuż po godz. 19.

Dziś wiemy, że to wydarzenie jest jednym z najważniejszych w historii Polski i Kościoła. Rozpoczynało pontyfikat błogosławionego Jana Pawła II, jednego z największych papieży w dziejach. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat.

Konklawe, które wybrało papieża-Polaka, zebrało się w Watykanie po niespodziewanej śmierci jego poprzednika, Jana Pawła I. Wybrany papieżem arcybiskup Wenecji, Albino Luciani, tron Piotrowy zajmował zaledwie przez 33 dni. Zmarł na zawał serca.Kardynał Karol Wojtyła już na konklawe, które wybrało Jana Pawła I, dostał dziewięć elektorskich głosów. 3 października 1978 r. przyszły Ojciec Święty wraz z Prymasem Tysiąclecia, kardynałem Stefanem Wyszyńskim, polecieli rejsowym samolotem LOT-u na pogrzeb papieża i konklawe, które miało wybrać nowego.

111 kardynałów, którzy mieli dokonać wyboru, zebrało się 15 października. Procedura wyglądała tak, że siedzący za pulpitami w bazylice Św. Piotra elektorzy wypełnili karteczki do głosowania i złożyli je na pół. Potem każdy z nich wziął karteczkę i w podniesionej dłoni – tak, aby była widoczna – zaniósł do ołtarza i wypowiedział przysięgę: „Wzywam Chrystusa, który będzie moim sędzią, że wybrałem tego, co do którego wierzę, iż powinien zostać wybrany zgodnie z wolą Bożą”. Karteczka została włożona do złotego kielicha, pełniącego rolę urny.

Nowy papież musiał uzyskać co najmniej 2/3 głosów – czyli 74. Dopiero w piątej turze głosowania kandydaturę Karola Wojtyły zgłosił arcybiskup Wiednia, kardynał Franz Koenig. 58-letni metropolita krakowski z „dalekiego kraju” w dziewiątej turze otrzymał 99 głosów.

- W posłuszeństwie wiary wobec Chrystusa, mojego Pana, zawierzając Matce Chrystusa i Kościoła – świadom wszelkich trudności – przyjmuję – odpowiedział na pytanie, czy przyjmuje wybór. Później oświadczył, że będzie nosił imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.

"Jeszcze przeżywamy wielki smutek z powodu śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawła I, a oto Najdostojniejsi Kardynałowie już powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej. Bałem się przyjąć ów wybór, jednak przyjąłem go w duchu posłuszeństwa dla Pana naszego Jezusa Chrystusa i w duchu całkowitego zaufania Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie. Nie wiem, czy potrafię rozmawiać waszym…naszym językiem włoskim. Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie. Przedstawiam się wam wszystkim dzisiaj, by wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła z pomocą Pana Boga i z pomocą ludzi” – powiedział Ojciec Święty bł. Jan Paweł II w swoim pierwszym wystąpieniu, kilkanaście minut po wyborze.Autor: Piotr Dudała | 16/10/2011
Komentarze
#1 | Czyżby to też wpływ Palikota? dnia 16.10.2011 14:42
W czasie gwałtownych sobotnich zamieszek w Rzymie, wywołanych przez setki chuliganów, dokonano zniszczeń w jednym z kościołów w centrum miasta. Banda wandali wtargnęła do świątyni i rozbiła o ziemię figurę Matki Bożej.
Do incydentu doszło w kościele świętych Marcelina i Piotra przy via Lubicana na Lateranie, a więc w rejonie, gdzie doszło do najcięższych aktów przemocy i wandalizmu.

Dziennikarka gazety "La Stampa" zarejestrowała telefonem komórkowym scenę, podczas której chuligan z twarzą częściowo zakrytą kapturem wbiega do sali przy kościele i wynosi z niej gipsową statuę Matki Bożej z Lourdes, a następnie rozbija ją o ziemię. We Włoszech "oburzenie i wstyd"
Proboszcz parafii ksiądz Pino Ciucci powiedział dziennikowi "Corriere della Sera" w niedzielę, że wandale zniszczyli salę katechetyczną i połamali wielki krzyż. - Zniszczyli wszystko - dodał proboszcz.
#2 | Prawda dnia 16.10.2011 10:56
pap... - Goście Moniki Olejnik skomentowali w programie "7. Dzień Tygodnia" w Radiu ZET pomysł przedstawiony przez Konferencję Episkopatu Polski, aby podatnicy mogli odpisać 1% podatku na rzecz wybranego kościoła lub grupy wyznaniowej. Z wyliczeń Agaty Nowakowskiej z "Gazety Wyborczej" wynika, że mogłoby to być 600 mln złotych, podczas gdy Fundusz Kościelny kosztuje 80-100 mln złotych rocznie.

Krytycznie do projektu odniósł się Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta: - Ja jestem zdziwiony, bo myślałem, że Fundusz Kościelny został ustanowiony w złych czasach PRL jako rekompensata za odebrane mienie. Myślałem, że skoro Kościół odzyskuje mienie, to ten Fundusz powinien zostać zlikwidowany. Teraz słyszę, że ma zostać zastąpiony czymś znacznie obszerniejszym i pochodzącym z budżetu państwa, bo to nie jest dobrowolna ofiara, a uszczuplenie dochodów państwa - mówił.

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota powiedział, że jego ugrupowanie przez całą kampanię wyborczą głosiło taki projekt, by 2,5% podatku trafiało na cele kultu religijnego, organizacji pożytku publicznego i partie polityczne, z założeniem, że te trzy grupy instytucji nie korzystają z pieniędzy budżetowych. - Natomiast projekt biskupów tego nie zakłada, zakłada likwidację Funduszu, który kosztuje około 100 mln, i wpływ z tego podatku ok. 400 mln. Jak łatwo policzyć, Kościół byłby 300 mln do przodu, a nie chodzi o to, żeby Kościołowi dokładać - mówił.REKLAMA Czytaj dalej
- Pomysł odpisu od podatku jest bardzo dobrym pomysłem, ale pod warunkiem, że Kościół nie będzie sięgać do kieszeni podatnika w żaden inny sposób - wycofanie religii ze szkoły, wycofanie jakichkolwiek dotacji na działalność kościelną, wtedy odpis od podatku - dodał Rozenek.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney