Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wspominamy bł. Jana Pawła II

Dziś po raz pierwszy Kościół wspomina w liturgii bł. Jana Pawła II. Co najmniej 70 kościołów i kaplic w Polsce może się poszczycić posiadaniem relikwii papieża-Polaka. Do tych miejsc będą dzisiaj pielgrzymować wierni, aby uczcić nowego Błogosławionego.

Doczesne szczątki bł. Jana Pawła II spoczywają obecnie w bazylice św. Piotra w Watykanie. Przed beatyfikacją (która odbyła się 1 maja w Watykanie) zostały przeniesione z Grot Watykańskich, ale podczas ekshumacji papieskie trumny nie były otwierane.
Mimo to, dzięki osobistym sekretarzom papieża-Polaka, zwłaszcza obecnemu metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi, ale także metropolicie lwowskiemu Mieczysławowi Mokrzyckiemu, wiele świątyń w Polsce otrzymało relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Pojedyncze kościoły są także w posiadaniu relikwii włosów papieża. Zarówno krew jak i włosy zaliczają się do relikwii I stopnia, czyli takich, które pochodzą z ciała nowego Błogosławionego.

Niewątpliwie głównym miejscem w Polsce, gdzie można oddać cześć relikwiom bł. Jana Pawła II jest sanktuarium ku jego czci i znajdująca się w nim Kaplica Relikwii w Krakowie-Łagiewnikach. Przechowywana jest tam kropla krwi bł. Jana Pawła II zamknięta w szklanej szkatule i umieszczona w podstawie marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznej kaplicy. W świątyni tej znajduje się także jego mitra oraz pastorał – relikwie II stopnia czyli przedmioty należące do Błogosławionego. Pielgrzymi odwiedzający to miejsce w dniu liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II mogą uzyskać odpust zupełny.

Młodzież z grup apostolskich archidiecezji krakowskiej będzie pielgrzymowała do relikwii swojego Patrona. W głównym dniu uroczystości odpustowych w sanktuarium bł. Jana Pawła II o godz. 10.00 odbędzie się Msza św. z błogosławieństwem animatorów. Nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś. Po Eucharystii uczestnicy spotkania modlitewnego zgromadzą się w Auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, by obejrzeć spektakl pt. „Dzień Gniewu” przygotowany przez młodzież z Trzebini na podstawie dramatu Romana Brandstaettera.

O godz. 12 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie bp Tadeusz Pieronek. Po niej w Kościele Relikwii odbędzie się widowisko muzyczno–poetyckie „Ja jestem Słowianin. Świadek Nadziei”. Natomiast o godz. 15 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, a tuż po niej nabożeństwo i Procesja Światła.

Główna Msza odpustowa zostanie odprawiona o godz. 17, a przewodniczyć jej będzie bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uroczystości zakończy wieczorna Procesja Światła.

www.ekai.pl

Autor: Piotr Dudała | 22/10/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney