Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Święci nie straszą...

Początek listopada w kalendarzu zaznacza się dwoma bardzo dla nas ważnymi wydarzeniami: uroczystością Wszystkich Świętych i Świętem Zmarłych. To dni, w których wraz z rodziną i z naszymi wspomnieniami udajemy się na groby najbliższych zmarłych, by w chwili refleksji pomodlić się i przywołać pamięć o nich. Towarzyszy temu atmosfera zadumy i powagi. Tak być powinno. Nie boimy się myśleć o tych, którzy odeszli, ani o świętych Kościoła, bo oni nie straszą. Wręcz przeciwnie, pomagają nam swoim wstawiennictwem. Halloween natomiast, pomijając już tutaj druidyczną genezę i satanistyczną symbolikę tego „święta”, nie jest nasz. Ani polski, ani chrześcijański.Adwokaci Halloween mówią: „to przecież tylko zabawa”, a my wiemy, że zabawa to radość i życie, a nie śmierć, trupy i upiory. W polskiej kulturze umieranie, śmierć i pamięć o zmarłych nie jest żadnym powodem do zabawy i harców. Młodzież ma prawo do zabawy i niech tak zostanie. W ciągu roku są dziesiątki powodów by się bawić, ale nigdy nie róbmy tego kosztem spraw najpoważniejszych.

Nie próbujmy więc być bardziej amerykańscy niż Amerykanie, miejmy w tej kwestii swoje zdanie, szanując jednocześnie zwyczaje innych kultur. Przecież poznać zwyczaj jakiegoś kraju nie oznacza jednoczesnego przeszczepienia go w nasze realia. Żal mi tych dzieci
w przedszkolach i szkołach w strojach kościotrupów. Ciśnie mi się wtedy w myślach pytanie: „za kogo oni są przebrani, za zmarłego dziadka, czy babcię, których ciało już się rozłożyło?”. W ten sposób nie nauczymy ich szacunku do śmierci i zmarłych. Z tych tematów nie da się zrobić kabaretu.

Mam świadomość jednak, że ogłoszenie krucjaty przeciwko Helloween i odgórne zakazy nic tu nie zmienią, młodzież jest przekorna i tak zrobi po swojemu. Pozostaje zachęta do pogłębienia wiedzy o tym „święcie”, jego korzeniach i obecnym kontekście oraz chwila refleksji, czyje tak naprawdę to jest „święto” i po której stronie staniesz ty. Czy po stronie podświetlonej dyni i wszystkiego tego co ona symbolizuje, czy po stronie Zwycięzcy śmierci, piekła i szatana? Z takich właśnie, wydawać by się mogło, prostych wyborów składa się nasza egzystencja. A wybór pomiędzy życiem, radością, zbawienie, a śmiercią, strachem i potępieniem wydaje się, przy odrobinie umysłowego wysiłku, oczywisty.

Z radością przyjmuję postawę uczniów, którzy mają podobne zdanie na ten temat, entuzjastom Helloween, szanując ich wybór, dedykuję parafrazę słów Świętego Pawła: „wszystko Ci wolno, ale nie wszystko przynosi ci korzyść”.

Sławomir Kozieł, nauczyciel, www.diecezja.sosnowiec.pl

Autor: Redakcja | 27/10/2011
Komentarze
#1 | Kod dnia 28.10.2011 10:47
Znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych Kościół katolicki uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych" ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
#2 | Wszystko musi mieć akceptacje? dnia 27.10.2011 22:45
Do wszystkiego muszą się wtrącić... i wydać swój czarny wyrok?
A jak to wyglada ze strony katolików (tych właściwych) w Ameryce Północnej... tam kler raczej by takich surowych osądów nie wygłaszał. Bóg u nich ten sam w trzech osobach, kapłani też podlegają Watykanowi, tylko wyznawanie tej samej wiary to coś radosnego, budzacego sympatie. A nie ponure zawodzenia i straszenie mocami piekielnymi. Panie Dudała, spytaj Pan siostry to Panu to potwierdzi.
#3 | @JK dnia 27.10.2011 21:23
1 listopada chrześcijanie obchodzą Wszystkich Świętych, komuchy i byłe komuchy Święto Zmarłych!
#4 | JK dnia 27.10.2011 20:54
Bez przesady...Halloween nigdy nie zastąpi Święta Zmarłych.To są dwie różne sprawy.Niemożliwe do porównania.Czym innym jest Halloween, a zupełnie czym innym 1Listopada, zwłaszcza w Polsce.Moim zdaniem w tym artykule brakuje podstawowej logiki.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney