Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Polonia w USA broni Polaków na Litwie

Kongres Polonii Amerykańskiej zaprotestował przeciw dyskryminacji Polaków na Litwie i wezwał rządy USA i Polski oraz Komisję Europejską, aby stanęły w obronie ich praw.

Na odbywającej się w piątek w Pittsburghu Krajowej Konferencji Dyrektorów KPA jej uczestnicy uchwalili rezolucję w tej sprawie, przypominając o decyzjach Sejmu i rządu Litwy m.in. w sprawie nauczania języka polskiego."Krajowa Konferencja Dyrektorów KPA wyraża wielkie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją Polaków na Litwie, która przybrała formę jawnej dyskryminacji. KPA w pełni popiera słuszne żądania polskiej społeczności na Litwie w sprawie zachowania i rozwoju dziedzictwa narodowego, dla którego nauczanie w języku ojczystym jest elementem kluczowym" - stwierdza dokument.

"Kongres Polonii Amerykańskiej apeluje do rządów USA i Rzeczpospolitej Polskiej, a także do Komisji Europejskiej, aby podjęły konieczne działania dla zabezpieczenia podstawowych praw człowieka i wolności obywatelskich dla polskiej mniejszości na Litwie" - czytamy w rezolucji.

Konferencja Rady Dyrektorów KPA zbiera się co dwa lata. Na zjazd w Pittsburghu przyjechał z Polski prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Longin Komołowski.

www.niezalezna.pl
Autor: Piotr Dudała | 30/10/2011
Komentarze
#1 | @@ dnia 30.10.2011 21:04
Nie ma możliwości również wejść do litweskiej piwiarni i rozmawiać tam po polsku, zwłaszcza jak miejscowi są podchmieleni.Wypad, i to w przyspieszonym tempie,pewny.Można tez nieźle oberwać.Jak ktoś nie wierzy, niech sam spróbuje.
#2 | do @rozbawiony dnia 30.10.2011 19:40
Czyli, ogólnie streszczajac Twoją wypowiedź, można polityką miedzynarodową wpłynąć na demokratycznie ustanowione prawa innego kraju. Raczej sam się puknij bo nic nie rozumiesz i mylisz pewne pojęcia.
Sprawa byla by inna gdyby Litwa coś takiego uchwalila tylko wobec jednej nacji lub Rząd Litewski atakował tylko Polaków. Oni mają swoją smutną historie państwa i dlatego są może przeczuleni ale to ich kraj i ich prawo.
A moze masz na mysli taka polityke miedzynarodową jaka zastosowali amerykanie wobec iraku?
#3 | @rozbawiony dnia 30.10.2011 19:13
w polityce międzynarodowej jest wiele mozliwości oddziaływania na dany kraj, zwłaszcza jak jest on członkiem UE, kto tu mówi o wyprawie zbrojnej, puknij się w czółko! można np. obniżyć rangę przedstawicielstwa, można odwołać oficjalne wizyty, mozna wysłać notę dyplomatyczną, zorganizować konferencję w tej sprawie, mozliwości jest bez liku!
#4 | Rozbawiony dnia 30.10.2011 18:22
Ciekawe jak ten Kongres wyobraża sobie te "konieczne działania" wobec niepodległego kraju, członka UE. Czy można na nich liczyć w sfinansowaniu wyprawy zbrojnej na Litwe? Kolejny nic nie stanowiący gest. Jakoś nie są tacy silni w sprawie wiz wjazdowych od US dla Polaków.
Wszystko to dzieje sie na Litwie wobec Polaków zostało legalnie uchwalone przez ich Parlament.
Niestety nie tylko na Litwie nas tak "kochają" - w "hameryce" też nie jest lepiej.
#5 | @@ dnia 30.10.2011 10:25
To znaczy, że w takiej sytuacji możesz sie spotkać z agresją lub przynajmniej z nieprzyjaznymi komentarzami pod twoim adresem.. Tam język polski gorzej brzmi niż np. u nas niemiecki.Każdy, kto miał tam okazje być wie, że np. samochpdu na polskich rejestracjach nie zostawisz w nocy na ulicy, z pewnościa cos mu sie stanie. Zreszta w dzień tez tylko parkuje sie na parkingach strzeżonych.O to proszą sami Litwini. Żartują, że szczytem odwagi dla Polaka jest przejść się po centrum Wilna ze znaczkiem Piłsudskiego w klapie.
#6 | @@@ dnia 30.10.2011 10:08
to po jakiemu mamy mówić? co to znaczy głosno?
#7 | @@ dnia 30.10.2011 09:55
Litwini tak kochają Polaków jak my Rosjan. Dla nich Piłsudski jest kimś w rodzaju Stalina dla nas.Myślę, że trzeba o tym pamiętać.Jak ktos kiedyś pojedzie na Litwę, np. do Kowna czy Wilna, mogę się założyć, że zostaniecie poproszeni, aby na ulicy nie mówić głośno po polsku.
#8 | Sosnowiczanim dnia 30.10.2011 08:57
trudno oczekiwać, że władze litewskie uszanują zmarłych Polaków, skoro nie potrafią żywych! na tym tle trzeba widzieć sprawę Arcybiskupa Cieplaka!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney