Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


100 lecie urodzin ks. prof. Włodzimierza Sedlaka

Ksiądz prof. Włodzimierz Sedlak urodził się w sosnowieckiej dzielnicy Sielec dokładnie 100 lat temu, w dniu 31 października 1911r., W Sosnowcu spędził dzieciństwo. Jego rodzina w poszukiwaniu pracy w 1919 roku przeniosła się do Suchedniowa, a następnie do Skarżyska-Kamiennej. Włodzimierz Sedlak, po uzyskaniu matury (1930) wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu i w 1935 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jako prefekt pracował w Ćmielowie i Siennie, gdzie podczas II wojny światowej prowadził tajne nauczanie.Po wojnie podjął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uzyskując dyplomy magisterskie z antropologii i pedagogiki. Doktoryzował się w 1951 roku rozprawą p.t. "Zmienność organizmu jako podstawa biologiczna wychowania".

W 1952 roku przeniósł się do Radomia, następnie w 1960 roku rozpoczął pracę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskując w 1966 roku stopień doktora habilitowanego. W roku 1974 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1980 roku profesorem zwyczajnym. Zmarł w Radomiu 17 lutego 1993.

Droga naukowa księdza Sedlaka była bardzo oryginalna. Zajmował się geologią i paleontologią Gór Świętokrzyskich, pochodzeniem życia czy paleobiochemią. Ksiądz Sedlak jednak najbardziej znany jest z bioelektroniki, uważany jest nawet za jednego jej prekursorów. Napisał na ten temat ponad 100 artykułów i kilka książek. Według bioelektroniki reakcje chemiczne i procesy elektroniczne w organicznych półprzewodnikach są związane zależnościami kwantowo-mechanicznymi, co można przedstawić na modelu posiadającym dwie nierozdzielne i jednakowo ważne strony – chemiczną i elektroniczną. Ksiądz Sedlak wzmiankował również o możliwości istnienia bioplazmy – piątego stanu materii obecnego jedynie w organizmach żywych.

Staraniem wielu ludzi dobrej woli, m.in. Piotra Dudały (redaktora naczelnego portalu www.sosnowiecfakty.pl ) oraz Fundacji im. Jana Kiepury, ksiądz profesor nie został zapomniany w swoim rodzinnym mieście: w 2003 roku, z okazji dziesiątej rocznicy śmierci ks. Sedlaka w kościele p.w. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu - Pogoni odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której w obecności biskupa Ordynariusza ks. Adama Śmigielskiego odsłonięto tablicę pamiątkową w przedsionku kościoła. Na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego odbyła się sesja naukowa, a Biblioteka Miejska przygotowała okolicznościową wystawę.

28 sierpnia 2008 roku Rada Miasta przyjęła uchwałę o nadaniu nazwy drodze pomiędzy osiedlem Rudna 1, a osiedlem przy ul. Kilińskiego (wzdłuż torów kolejowych) imienia Ks. Włodzimierza Sedlaka.

źródło: www.wiki.zaglebie.pl

Autor: Redakcja | 31/10/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney