Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Setna rocznica urodzin ks. prof. Włodzimierza Sedlaka

31 października minęła setna rocznica urodzin Włodzimierza Sedlaka (1911-1993) - księdza i profesora - uczonego i wizjonera, który zajmował się kilkoma dziedzinami wiedzy i pozostawił ogromne dzieło, fascynujące badaczy wielu dyscyplin naukowych.

Ks. prof. Sedlak był założycielem i długoletnim kierownikiem katedry biologii teoretycznej na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1967 roku dał podwaliny nowemu spojrzeniu na życie - sformułował interdyscyplinarną dziedzinę zwaną bioelektroniką, był twórcą elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni.W swoich opracowaniach dotyczących bioelektroniki zszedł do kwantowych podstaw życia, narażając się poglądom reprezentowanym przez tzw. oficjalną naukę. Według Sedlaka, rozpatrywanie procesów życiowych w oparciu o zjawiska elektromagnetyczne daje dużo głębsze możliwości poznania reakcji metabolicznych, procesów psychicznych oraz sprzężeń zachodzących między somą a psyche (ciałem i psychiką), a to pozwala dogłębniej spojrzeć na organizm żywy i radykalniej mu pomóc.

Sedlak mówił o sobie - jako naukowcu bez warsztatu naukowego - że jest "teoretykiem-syntetykiem"; nie mając bowiem do dyspozycji laboratorium, z konieczności wyłącznie teoretyzował.

Pośród prawie 200 jego publikacji i prac naukowych, główne dotyczyły bioelektroniki, wczesnych stadiów życia, wczesnego środowiska życia - w tym struktur kambryjskich z regionu świętokrzyskiego, paleobiochemii i paleobiofizyki. Najważniejsze prace to m.in.: "Bioelektronika", "Homo electronicus", "Bioplazma", "Rola krzemu w ewolucji biochemicznej Życia".

W książce pt."Na początku było jednak światło" wprowadził termin wszechpróżni (wszechniebytu), opisujący pierwotną, nieskończoną próżnię, która istniała przed powstaniem świata.

Po śmierci duchownego-naukowca ukazało się drukiem 15 nowych jego pozycji, opracowanych na podstawie autorskich zapisków odręcznych, których pozostawił "kilkanaście kilogramów" - ocenia Joanna Kalisz-Półtorak, w latach 1975-1993 prywatna sekretarka ks. profesora, a obecnie edytorka jego dzieł w swoim radomskim Wydawnictwie "Continuo". Jak zaznaczyła w rocznicowym wspomnieniu na łamach najnowszego świętokrzyskiego miesięcznika kulturalnego "Teraz", olbrzymi materiał do rozpracowania stanowi wciąż "Notatnik naukowy" uczonego, który należałoby - po uprzednim przepisaniu - oddać do analizy odpowiednim specjalistom.

Ks. Sedlak odkrył w wyższych partiach Gór Świętokrzyskich piryt; znalezienie tam tego minerału, spotykanego wcześniej w niższych partiach tych gór, prowadzi do hipotez dotyczących m.in. poszerzenia zakresu działalności wulkanicznej. Poszukując śladów dymarek, czyli starożytnych pieców do wytopu żelaza, ks. profesor znalazł w Górach Świętokrzyskich również kawałki stali i tzw. powierzchnie deszczowe. Jak wyjaśniał, te powierzchnie - przypominające wyglądem ślady po kroplach deszczu na piasku - to wynik glinokrzemianowego trawienia podłoża przez występujące w czasach geologicznych organizmy: pewne gatunki bakterii, glonów i grzybów.

Badając w Górach Świętokrzyskich paleontologiczne warstwy kwarcytowe natrafił w nich uczony teolog na przedstawiciela praślimaków, a także odkrył i wydobył setki okazów korali kopalnych oraz glonów, które zaprezentował na międzynarodowych sympozjach. Kilkaset okazów fauny i flory świętokrzyskiej podarował do kolekcji Instytutowi Geologicznemu w Kielcach.

Będąc niebywale pracowitym, ks. prof. Sedlak każdą chwilę wykorzystywał na pisanie, czytanie, poprawianie, dyskusję. Uwielbiał poezję (sam także ją pisał) i malarstwo. Przez 40 lat spędzał regularnie dwa miesiące wakacji w Górach Świętokrzyskich, mieszkając z początku w Świętej Katarzynie, a później na Świętym Krzyżu. Przy wielkim zaabsorbowaniu nauką był stale aktywnym kapłanem - rekolekcjonistą z prawdziwego zdarzenia, przyciągającym tłumy nowatorskim kaznodzieją, a także spowiednikiem - wspomina była jego współpracownica.

Włodzimierz Sedlak urodził się w Sosnowcu. Jego górnicza rodzina przeniosła się stamtąd na Kielecczyznę; najpierw do Suchedniowa, a następnie do Skarżyska-Kamiennej. W gimnazjum Włodzimierz Sedlak uzyskał maturę, a po niej wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Wyświęcony na kapłana w 1935 roku posługiwał jako duszpasterz w Ćmielowie, Siennie, Lublinie i Radomiu, gdzie mieszkał przez 40 lat, aż do do śmierci i tam został pochowany. Od maja obchodzony jest w Radomiu Rok ks. Włodzimierza Sedlaka - honorowego obywatela tego miasta, jak również Sosnowca i Skarżyska-Kamiennej.

źródło: PAPKomentarz redakcyjny: Polska Agencja Prasowa podaje, że prof. Sedlak jest Honorowym Obywatelem Miasta Sosnowca. Niestety nie jest to zgodne z prawdą. Uważam, że należy to zmienić. Ks. prof. Włodzimierz Sedlak należy niewątpliwie do najwybitniejszych uczonych polskich. Urodził się i dzieciństwo spędził w Sosnowcu, o którym wielokrotnie wspominał. Sądzę, że nadszedł już czas by uczcić tę wspaniałą postać poprzez nadanie mu pośmiertnie Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca. Redakcja Serwisu www.sosnowiecfakty.pl. publicznie występuje z takim wnioskiem do Prezydenta Miasta Sosnowca Kazimierza Górskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Mateusza Rykały. Sądzę, że zamieszczone w portalu w ostatnim czasie informacje o tym uczonym w pełni uzasadniają przyznanie mu tego tytułu. Oczywiście, gdyby zachodziła taka potrzeba, redakcja prześle stosowne materiały. Przykład Parku Jacka Kuronia jest dowodem na to, że można działać szybko i nie trzeba będzie czekać latami na decyzje stosownych władz. Pozdrawiam.

Piotr Dudała
Redktor Naczelny Serwisu sosnowiecfakty.plAutor: Piotr Dudała | 01/11/2011
Komentarze
#1 | PiotrDudala dnia 01.11.2011 23:06
Honorowi Obywatele Sosnowca


1927 - Andrzej Strug (ps. Tadeusz Gałecki 1871-1937) - pisarz i publicysta, działacz PPS

1928 - Tomasz Arciszewski - działacz PPS

28 III 1935 - Marszałek Józef Piłsudski

30 VII 1937 - Marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły

26 I 1970 - gen. płk Armii Radzieckiej Iwan Terentowicz Korownikow

27 I 1989 - prof. dr hab. Bogdan Suchodolski

5 VI 1992 - prof. Janusz Ziółkowski

29 VIII 2002 - Marta Eggerth, Jan Kiepura (pośmiertnie), Edward Gierek (pośmiertnie)

25 V 2006 - Francesco Cimminelli

19 IV 2007 - Ks. bp Adam Śmigielski
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney