Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czciciele Bożego Miłosierdzia

2012 rok w diecezji sosnowieckiej przebiega pod znakiem jubileuszu 20-lecia jej powstania. Z tej racji czeka nas więcej niż zwykle wydarzeń bogatych w duchowe przeżycia. Wśród nich peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii krwi bł. Jana Pawła II, które nawiedzą wszystkie parafie naszej diecezji - pisze Agnieszka Lorek w sosnowieckiej edycji Tygodnika Niedziela.Początek peregrynacji przewidziano na 25 marca – dzień, kiedy powstała diecezja sosnowiecka. Uroczystość inaugurująca nawiedzenie rozpocznie się w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Przy okazji peregrynacji w poszczególnych świątyniach Kościoła sosnowieckiego wierni uczestniczyć będą w misjach parafialnych, rekolekcjach i dniach skupienia. Będą także odmawiać specjalną modlitwę o owoce peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, Apele Jasnogórskie, nabożeństwa różańcowe i Drogi Krzyżowe, Eucharystie (w tym jedną o północy), procesje, adoracje, całonocną spowiedź (tzw. noc konfesjonałów).

Sam dzień, gdy do parafii przyjadą obraz i relikwie, też będzie wyjątkowy. „Ufam, że peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego we wszystkich parafiach naszej diecezji otworzy nas na działanie Boga bogatego w miłosierdzie, a także obudzi naszą wrażliwość na potrzeby bliźnich oraz zintegruje wiernych Kościoła sosnowieckiego” – zaznacza ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak.

Jezu, ufam Tobie

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzimy w 1. niedzielę po Wielkanocy. W tym roku przypada 15 kwietnia. Kult Miłosierdzia związany jest z objawieniami s. Marii Faustyny Kowalskiej ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, której w 1935 r. objawił się Jezus, polecając jej, by głosiła orędzie o Bożym miłosierdziu całemu światu. 17 sierpnia 2002 r., podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dzisiaj, ponad 60 lat po śmierci „apostołki Miłosierdzia”, na całym świecie są miliony czcicieli Bożego Miłosierdzia. „Jestem miłością i miłosierdziem samym” – mówił o sobie Jezus, prosząc siostrę, żeby ogłosiła to orędzie całemu światu. Pan Jezus wskazał s. Faustynie pięć sposobów, w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem „Jezu, ufam Tobie”, modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (15.00), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

W diecezji sosnowieckiej tylko 3 parafie noszą wezwanie Miłosierdzia Bożego. Pierwsza z nich, w Rokitnie Szlacheckim, erygowana została w 1978 r.; następna – w Sosnowcu – w 1984 r.; kolejna utworzona została w 1994 r. w Jaworznie-Borach. 1 października 2005 r. w Będzinie utworzona została parafia św. Siostry Faustyny, wielkiej Czcicielki Bożego Miłosierdzia. To właśnie w niej 25 listopada 2012 r. zakończy się diecezjalna wędrówka obrazu „Jezu, ufam Tobie” oraz towarzyszących mu relikwii bł. Jana Pawła II. Tutaj obraz dołączy do relikwii Świętej Patronki i pozostanie już na stałe.
Świątynia w Sosnowcu w 2002 r. została podniesiona do godności sanktuarium Miłosierdzia Bożego przez bp. Adama Śmigielskiego SDB. Tutaj w każdy piątek wierni gromadzą się na modlitwie w Godzinie Miłosierdzia, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wówczas istnieje także możliwość ucałowania relikwii św. Faustyny oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. W prezbiterium kościoła umieszczone są obrazy Miłosierdzia Bożego oraz s. Faustyny, które wyszły spod pędzla Elżbiety i Witolda Bulików – artystów malarzy z Częstochowy. Przed świątynią – popiersie czciciela Bożego Miłosierdzia, bł. Jana Pawła II. Kościół usytuowany jest między szpitalem, Domem Opieki Społecznej, więzieniem, szkołami i uczelniami. „Gdy blisko ćwierć wieku temu rodziła się tutaj nowa wspólnota, pomyślałem, że nam wszystkim wokół potrzeba Miłosierdzia Bożego, choć wtedy jeszcze mało się o tym mówiło” – wyjaśnia proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, kustosz sanktuarium, ks. kan. dr Karol Malasiewicz.

W Dolinie Miłosierdzia

Pragnieniem proboszcza, ks. kan. Stanisława Janickiego jest stworzenie w jaworznickiej wspólnocie Doliny Miłosierdzia, na wzór częstochowskiej Doliny Modlitwy. Ks. Janicki jest gorliwym czcicielem Miłosierdzia Bożego. Wezwanie parafii jest niejako wymodlone przez mieszkańców dzielnicy Bory, bo gdy jeszcze nie było w tym miejscu parafii, wierni zakupili obraz Jezusa Miłosiernego i zawiesili w macierzystej parafii św. Wojciecha i Katarzyny. Po ustanowieniu wikariatu terenowego obraz przeniesiono do kaplicy, a później do obecnego kościoła. Pod obrazem widnieje napis: „Wiara ludu i ten obraz to fundament Kościoła na jaworznickiej Dolinie Miłosierdzia Bożego”. Na uwagę zasługuje witraż w prezbiterium kościoła przedstawiający Jezusa Miłosiernego. Przed każdą Mszą wierni odprawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia, w niedzielę zaś przed jedną Eucharystią spotykają się, by ją odmówić. W każdy 3. piątek miesiąca o 15 gromadzą się na modlitwie, podczas której odmawiają Koronkę, a potem w milczeniu adorują Najświętszy Sakrament aż do Mszy św. wieczornej. Podobnie jak w poprzedniej wspólnocie, tutaj także odprawiana jest 9-dniowa Nowenna przygotowująca do odpustu parafialnego.

Agnieszka Lorek, Tygodnik Niedziela
Autor: Redakcja | 07/02/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney