Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Portal www.ekai.pl: Bp Piotr Skucha obchodzi srebrny jubileusz święceń biskupich

Organizator pielgrzymek do Ziemi Świętej, wykładowca biblistyki, autor wielu publikacji, Komandor z Gwiazdą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – to tylko niektóre osiągnięcia biskupa Piotra Skuchy. Biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej 18 lutego obchodzi srebrny jubileusz święceń biskupich.

Urodził się 27 czerwca 1946 r. w Łaganowie, w parafii Proszowice (diecezja kielecka). W 1964 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, które ukończył w 1970 r. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1970 r. w Proszowicach z rąk biskupa kieleckiego Jana Jaroszewicza. Po święceniach został skierowany do pracy w parafii św. Wojciecha w Książu Wielkim. Wkrótce – w 1971 r. został skierowany na studia specjalistyczne na KUL. Zakończył je zdobyciem magisterium w 1973 r. na podstawie pracy: „Psalm 30. Studium egzegetyczno-teologiczne”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Łacha. W latach 1973-1976 kontynuował naukę na Papieskim Instytucie Biblijnym - „Biblicum” w Rzymie. Zakończył je zdobyciem tytułu licencjata nauk biblijnych, który otrzymał w 1976 r. W latach 1976-1979 studiował na Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie. Po powrocie do Polski obronił również pracę doktorską na KUL pod kierunkiem ks. prof. Mariana Filipiaka. W latach 1979-1981 był prefektem studiów i wykładowcą biblistyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W 1981 r. został prorektorem tej uczelni i pełnił tę funkcję do 1986 r.

18 grudnia 1986 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Kielcach. Święcenia biskupie przyjął 15 lutego 1987 r. z rąk kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. W latach 1987–1992 był wikariuszem generalnym diecezji kieleckiej i redaktorem „Współczesnej ambony”. Od 1982 r. był sekretarzem Komisji Episkopatu ds. powołań duchownych, a od 1984 r., sekretarzem Komisji Episkopatu ds. Seminariów Duchownych. 28 stycznia 1992 r. został mianowany wizytatorem apostolskim seminariów w Polsce.

25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przeniósł bp Piotra Skuchę z dotychczasowego urzędu biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej i powołał do nowej posługi w diecezji sosnowieckiej w charakterze biskupa pomocniczego. Funkcję tę objął 25 marca 1992 r. 3 czerwca 1992 r. został wikariuszem generalnym diecezji sosnowieckiej, a po śmierci jej pierwszego biskupa Adama Śmigielskiego administratorem tej diecezji.

Wykładał m.in. w seminarium duchownym w Kielcach, na PAT i Ignatianum w Krakowie oraz w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, obecnie na Wydziale Teologicznym UŚ. Jest Komandorem z Gwiazdą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Znany i ceniony organizator oraz przewodnik ponad stu pielgrzymek do Ziemi Świętej. Kustodia Ziemi Świętej przyznała mu złoty medal za szczególny udział w propagowaniu idei pielgrzymowania, a Ministerstwo Turystyki Izraela wiele razy dyplomy uznania (...).

www.ekai.plAutor: Piotr Dudała | 18/02/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney