Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu - MATKA Kościołów

Katedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu ze wspaniałymi freskami młodopolskich malarzy Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębły oraz witrażami Bukowskiego jest nie tylko perłą architektoniczną Sosnowca i Zagłębia Dabrowskiego, ale również główną, najważniejszą światynią całej Diecezji Sosnowickiej. Posiada ona również swoją własną, ciekawą historię.Centralna świątynia Sosnowca wybudowana została w latach 1893-1899 na planie krzyża łacińskiego, w stylu neoromańskim. Zbudowana jest z cegły. Projektantem budowli był architekt Karol Kozłowski, twórca Teatru Wielkiego w Warszawie. W 1896 roku oddano do użytku wiernych dolną kaplicę. W 1899 roku biskup kielecki Tomasz Kuliński erygował nową parafię, wydzielając ją z terenu parafii czeladzkiej. W 1901 roku oddana została do użytku plebania. Pierwszym proboszczem pierwszej parafii w Sosnowcu został ks. Dominik Roch Milbert.

Świątynia ma nawy boczne o połowę węższe i niższe od nawy głównej, transept i duże, wydłużone prezbiterium zamknięte półkolistą apsydą. We wnętrzu kościoła polichromia Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło. Na uwagę zasługują również witraże wykonane według projektu Jana Bukowskiego

W dniach 20 - 21 maja 1967 roku w tym kościele odbyły się, z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i abpa Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego oraz innych biskupów polskich, uroczystości milenijne dla Diecezji Częstochowskiej. Krótko przed uroczystościami wierni zdjęli z bramy sosnowieckiej katedry skuwające ją łańcuchy, prawdopodobnie umieszczone tam z inspiracji władz. Profesor Ryszard Terlecki z Krakowa uważa, iż czasie tych uroczystości Arcybiskup Wojtyła dowiedział się, iż wkrótce zostanie kardynałem.

W książce "Matka Kościołów" Czesława Ryszki, ks. Tadeusz Michalski, ówczesny wikariusz parafii Wniebowzięcia, wspomina, iż ks. Wojtyła miał taki zwyczaj, że na zakończenie mszy zawsze przemawiał do ludzi. W niedzielę 21 maja 1967 r. w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, nawiązując do orłów, które w naszej katedrze namalował Tetmajer, późniejszy Papież powiedział: „ (...) pomiędzy Krakowem a Częstochową od bardzo dawna biegnie szlak, który nazywamy szlakiem "Orlich gniazd". Jest to szlak wytyczony przez samą naturę. Rozciągające się na tej przestrzeni wzgórza tworzyły łańcuch zamków, wzdłuż tego szlaku biegły historyczne granice, a przede wszystkim szlak ten zaczyna się "orlim gniazdem" na Skałce św. Stanisława i na Wawelu, a kończy się na "orlim gnieździe" Jasnej Góry. Przy tym szlaku mieszkają ludzie Zagłębia, żyją pośród tego wielkiego szlaku dziejów Ludu Bożego na naszej ziemi, dziejów zbawienia na naszej ziemi.”

Metropolita Krakowski nawiązując do ciężkiej pracy mieszkańców Zagłebia, kontynuował : "Nie wolno nam tylko przywiązywać człowieka do ziemi. Praca nie jest po to, ażeby człowiek był wpatrzony w ziemię, ażeby człowiek tylko dla niej i tylko jej służył. Wówczas byłaby ona poniżeniem człowieka (...) Dlatego w szczególny sposób ludziom pracy trzeba coś orlego i opatrznościowa to chyba rzecz, że to największe Zagłębie polskiej pracy powstało tutaj wokół tego szlaku, który jest szlakiem orlich gniazd...".

Jak pisze dalej Czesław Ryszka, Arcybiskup Krakowa zakończył swoje przesłanie, nawiązując do sytuacji panującej wokół tej uroczystości, mówiąc: "Wdzięczni jesteśmy Tobie, drogi nasz Bracie, Biskupie Częstochowski Stefanie (Biskupem był wtedy ks. Stefan Bareła, że nas tu dzisiaj mimo tych wszystkich trudności, przeszkód niesamowitych, zaprosiłeś na uroczystość do Sosnowca, gdzie znaleźliśmy się na szlaku orlich gniazd i gdzie dostrzegliśmy, jak tym szlakiem od grobu św. Stanisława prowadzi nas sama Matka, Bogiem sławiona Bogurodzica dziewica Maryja".

Od 25 marca 1992r. z chwilą powstania diecezji sosnowieckiej kościół staje się jej główną światynią - katedrą, kościołem biskupa diecezjalnego. Decyzją papieża Jana Pawła II zostaje nim ks. Adam Śmigielski SDB. W 1999 roku, w 100-lecie istnienia parafii, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych jej przez Jana Pawła II, ogłosiła nadanie kościołowi katedralnemu pw. Wniebowzięcia NMP tytułu bazyliki mniejszej.

W nawie głównej po prawej stronie na wysokości ambony znajduje się figura św. Piotra, wierna kopia tej z Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Św. Piotr trzyma w lewej ręce dwa klucze, prawą zaś błogosławi. Na postumencie figury widnieją słowa św. Ambrożego: ,,Gdzie Piotr Święty tam prawdziwy kościół Chrystusowy". Ołtarz główny jest wierną kopią ołtarza z kościoła Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu z 1634 roku.

Na placu katedralnym, po stronie południowej 11 października 2008 r. został pochowany pierwszy ordynariusz diecezji sosnowieckiej ks. bp. Adam Śmigielski SDB.

16 października 2009r. ks. bp Grzegorz Kaszak poświęcił pamiątkową tablicę poświęconą abp Karolowi Wojtyle na pamiątkę jego obecności w katedrze w czasie obchodów Millenium Chrztu Polski.

1 maja 2011 roku na placu Św. Piotra w Rzymie odbyła się uroczysta beatyfikacja Jana Pawła II.


Autor: Redakcja | 09/03/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney