Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Henryk Majchrowicz: powinniśmy modlić się o wyniesienie Sługi Bożego na ołtarze

Ks. Arcybiskup Jan Cieplak urodził się 17 sierpnia 1857 roku w Dąbrowie Górniczej w Polsce (wówczas pod zaborem rosyjskim) z ojca Jacka, górnika i z Julii z Bugajskich. W trzecim roku życia umarła mu matka, na wychowanie wziął go kuzyn ks. Jan Bugajski. Od 1869 do 1873 r, uczęszczał do gimnazjum w Kielcach i tam wstąpił do Seminarium Duchownego, będąc jednym z najlepszych i naj pilniejszych alumnów. Jako zdolnego i wzorowego kleryka władze duchowne wysłały Cieplaka do Akademii Duchownej w Petersburgu, stolicy carskiej Rosji, na wyższe studia, Bowiem polityką carskiej Rosji było odseparowanie kleru katolickiego od Rzymu, osłabienie Kościoła katolickiego i stopniowe zniszczenie go. Wysyłanie kleryków katolickich do Rzymu było surowo zakazane przez prawosławnych carów.Ks. Cieplak święcenia kapłańskie otrzymał 24 lipca 1881 r., a w następnym roku został profesorem Akademii Duchownej, gdzie przez 26 lat uczył Pisma Św. liturgii, teologii moralnej i dogmatycznej, W 1901 r, otrzymał stopień doktora teologii, Papież Pius X mianował ks. Cieplaka biskupem i sufraganem Mohylewskim w dniu 10 czerwca 1901 r.

W rok po nominacji ks. biskup Cieplak wyruszył na wizytację pasterską na Syberię. Na ogromnych obszarach syberyjskich w tym czasie na 17 milionów mieszkańców było ponad 200 tysięcy katolików. Byli to przeważnie wygnańcy (deportowani) z Polski, Litwy, Łotwy i Białorusi celowo przez rząd carski porozrzucani po całej Syberii, W 1910 i 1914 już jako arcybiskup przeprowadził wizytacje na Białorusi i Rosji Środkowej. W okresie I wojny światowej ustępujące carskie wojska pod naporem armii niemieckiej i austriackiej w 1915-16 wysiedliły z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy tysiące ludności cywilnej. Arcybiskup stał się dla nich opiekunem, żywicielem i obrońcą.

Po rewolucji bolszewickiej (1917,18) do władzy w Rosji doszedł Lenin, ateista i komunista, nienawidzący wszystko co boże, wypowiedZiał walkę każdej religii postanowił zniszczyć szcze-
gólnie Kościół katolicki. Arcybiskup nieugięcie i nieustraszenie bronił praw Kościoła przed konfiskatą majątków kościelnych, świątyń i kosztowności kościelnych. Z niezwykłą odwagą bronił praw Kościoła do nauczania religii w myśl zasady św. Piotra Apostoła, że "więcej trzeba słuchać Boga, aniżeli ludzi."

W 1920 r. (w Wielki Czwartek) arcybiskupa aresztowano i wtrącono do więzienia w Petersburgu, gdzie przebywał w potwornych warunkach przez dwa tygodnie. Odważna demonstracja miejscowej ludności zmusiła bolszewików do zwolnienia go z więzienia,
Arcybiskup wraz z 14 kapłanami został ponownie uwięziony i tym razem przewieziony do Moskwy (w marcu 1923 r.). Tutaj odbył się "proces" na mocy którego został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie; wraz z Arcybiskupem ks. prałat Budkiewicz, który został wkrótce rozstrzelany, innych kapłanów skazano na długoletnie więzienia. Silne protesty rządów europejskich i Stanów Zjedn. sprawiły, że Arcybiskupowi karę śmierci zamieniono na 10 lat więzienia. Przeszło rok Arcybiskup przesiedział w więzieniu na Butyrkach, a później na
Łubiance. - Na podstawie tajnej uchwały bolszewicy na Kremlu postanowili zwolnić z więzienia Arcybiskupa i wydalić go z granic Rosji sowieckiej, wywożąc go do Łotwy. Łotysze znali Arcybiskupa z poprzedniej działalności i pomogli mu materialnie, 12 kwietnia 1924 r.

Arcybiskup przybył do Polski, do Wilna, gdzie olbrzymie tłumy wiernych zgotowały mu religijną manifestację, Najwspanialszego przyjęcia i owacji'doznał męczennik i obrońca wiary katolickiej w Warszawie. W maju 1924 r. udał się do Rzymu, aby przedstawić sytuację Kościoła w Rosji sowieckiej Papieżowi Piusowi X.

Już w listopadzie 1924 r. Sługa Boży przyjechał do Nowego Jorku, gdzie witany był owacyjnie. Tutaj, podjąl się misji duszpasterskiej, odwiedzając polskie parafie i wyglaszając wzniosłe i patriotyczne przemówienia oraz kazania, szczególnie w Chicago, Detroit, Milwaukee, Podczas wytężonej pracy duszpasterskiej w ciągu zimy Arcybiskup Cieplak nabawił się zapalenia płuc. W pierwszych dniach lutego 1926 r. otrzymał wiadomość o nominacji na Arcybiskupa Wileńskiego. Natomiast w środę 17 lutego 1926 Arcybiskup Cieplak zmarł w szpitalu Matki Boskiej w mieście PASAlC, N,J. W marcu 1926 doczesne zwłoki Sługi Bożego przewieziono do Polski, gdzie po uroczystościach pogrzebowych złożono je w Katedrze Wileńskiej.

Ks. Arcybiskup Jan Cieplak był uważany za SŁUGĘ BOŻEGO. Ten tytuł otrzymują katolicy, którzy umierają w opinii świętości czyli tytuł ten należy się tym, którzy w swoim życiu
naśladowali Jezusa Chrystusa w stopniu heroicznym. Niezwykła dobroć, wielka pobożność i uprzejmość, gorliwość w wykonywaniu swych obowiązków, duże poczucie sprawiedliwości i idealny patriotyzm, troska o dusze młodzieży, bohaterska odwaga i poświęcenie dla bliźnych - czyniły Sługę Bożego doskonałym wychowawcą, najwyższym wzorem kapłana i misjonarza. Można powiedzieć, że Arcybiskup Cieplak był prekursorem ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i Papieża Jana Pawła II. Ciężkie miał życie Sługa Boży nigdy nie przestał być tułaczem, tułał się bowiem po świecie przez okres 46 lat aż do samej śmierci. Był nie tylko tułaczem, był też pierwszym męczennikiem polskim w Rosji sowieckiej (jako duchowny wyższego stopnia). Od kilkunastu lat toczy się w Rzymie proces informacyjny Sługi Bożego. Powinniśmy modlić się o wyniesienie Sługi Bożego na ołtarze, aby proces ten doprowadził do beatyfikacji i kanonizacji w możliwie krótkim terminie.

Henryk Majchrowicz, Wileńskie Rozmaitości w Bydogoszczy, lipiec-październik 2007r.Autor: Piotr Dudała | 19/03/2012
Komentarze
#1 | Olga dnia 20.03.2012 11:00
to bardzo dobry pomysł Grin!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney