Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Diecezja Sosnowiecka istnieje już 20 lat

Z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp Celestino Migliore i metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo 25 marca br. w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbędą się uroczystości dwudziestolecia powołania do życia diecezji sosnowieckiej. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 12.00.

Uroczystości te zainugurują również peregrynację po diecezji obrazu Miłosierdzia Bożego i relikwii krwi bł. Jana Pawła II.Diecezja sosnowiecka została powołana do istnienia 25 marca 1992 r. przez Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Wydzielona terytorialnie z diecezji częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej, została przydzielona do metropolii częstochowskiej.

Utworzona została z dekanatów: Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Łazy, Sączów, Sosnowiec, Siewierz (z diecezji częstochowskiej); Olkusz, Pilica (niektóre parafie), Sułoszowa (niektóre parafie), Wolbrom (z diecezji kieleckiej); Jaworzno (z archidiecezji krakowskiej). Na stolicę diecezji wybrano miasto Sosnowiec, a kościołem katedralnym stała się świątynia parafialna pw. Wniebowzięcia NMP. Patronami diecezji sosnowieckiej zostali: św. Albert Chmielowski oraz św. Rafał Kalinowski. Ojciec Święty na pierwszego biskupa sosnowieckiego mianował ks. Adama Śmigielskiego SDB, inspektora Prowincji Wrocławskiej Salezjanów w Polsce. Biskupami pomocniczymi zostali: biskup pomocniczy diecezji kieleckiej ks. bp Piotr Skucha oraz ks. prałat Tadeusz Pieronek. W skład nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej weszło wówczas 97 parafii z diecezji częstochowskiej, 44 parafie z diecezji kieleckiej i 11 parafii z archidiecezji krakowskiej, co w sumie dało 152 parafii (plus dwa wikariaty terenowe z własnymi duszpasterstwami). Po reformie administracyjnej w Polsce od 1 stycznia 1999 r. terytorium diecezji sosnowieckiej weszło w skład województwa śląskiego i małopolskiego. Powierzchniowo diecezja sosnowiecka zajmuje ok. 2000 km kwadratowych, a jej maksymalna rozciągłość z zachodu na wschód wynosi ok. 70 km, z północy na południe ok. 45 km. W granicach diecezji znajduje się 12 miast, w tym 3 duże aglomeracje liczące ok. 100 tys. mieszkańców (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Jaworzno) oraz 15 gmin wiejskich. Według danych statystycznych parafii za 2010 r. ludność miejska liczy 84,27% wszystkich mieszkańców diecezji, a ludność gmin wiejskich 15,73%. Po kanonicznym objęciu diecezji pierwszy biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB w czerwcu 1992. powołał Kurię Diecezjalną, której siedzibą został Dom Katechetyczny parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu (ul. Wawel 19). 4 czerwca 1992. erygowane zostało Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie przy ulicy Bernardyńskiej 3, w budynku przekazanym do użytkowania przez metropolitę częstochowskiego, Stanisława Nowaka. 30 czerwca 1992. powołany został Sąd Biskupi.

Do ważniejszych wydarzeń historii diecezji należą prace I Synodu Diecezji Sosnowieckiej, który rozpoczął się 24 marca 2001 (trwał do 11 grudnia 2004). Do najważniejszych dat należy zaliczyć również wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II 14 czerwca 1999. w Sosnowcu, podczas VII Pielgrzymki do Ojczyzny. W historię diecezji sosnowieckiej od 1995. wpisuje się Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Jest to największy tego typu festiwal w Polsce. Wśród działań, mających na celu pracę z młodzieżą, na uwagę zasługują organizowane od 2009. Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej, będące kontynuacją odbywających się od 1993 r. tzw. Forów Młodzieży, które gromadziły w wybranych częściach diecezji tysiące młodych ludzi.

Po śmierci bp. Adama Śmigielskiego SDB nowym biskupem sosnowieckim został ks. prał. Grzegorz Kaszak. Nominacja została ogłoszona 4 lutego 2009 r. Z jego inicjatywy od 25 marca do 25 listopada 2012 r. potrwa peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II we wszystkich parafiach diecezji. Peregrynacja rozpoczęła się w bazylice katedralnej w Sosnowcu, a zakończy procesją z obrazem z Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce do parafii pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Będzinie.

kjk / ktz (KAI)Autor: Piotr Dudała | 21/03/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney