
Na tzw. liście białoruskiej znajduje się sosnowiczanin Konstanty Leon Strzelecki, nadkomisarz policji państwowej, w czasie okupacji hitlerowskiej dowódca obrony cywilnej Sosnowca. Po aresztowaniu w 1940r. przez Rosjan w Białymstoku, zostaje zamordowany w Mińsku na Białorusi (Kuropaty). Od ponad roku walczę o to, żeby nowa ulica obok b. KWK "Sosnowiec" nosiła jego imię. Rodzina Strzeleckich przed wojną mieszkała w pobliżu, na ul. św. Barbary na Sielcu. Mój wniosek popiera Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939. Wniosek w tej sprawie przesłałem 6 kwietnia 2009r. mailem na adres Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Daniela Miklasińskiego. Kilka miesięcy temu dowiedziałem się od Przewodniczącego RM Arkadiusza Chęcińskiego (obecnie I - z-cę Prezydenta Miasta), że wniosek został negatywnie zaopiniowany przez Kolegium Kierownictwa sosnowieckiego Urzędu, ponieważ Konstanty Leon Strzelecki został uznany za... antysemitę. Może czas wrócić do sprawy i spojrzeć na nią bardziej wnikliwie jeszcze jeden raz?
Jak to jest możliwe? Otóż, w biografii Konstantego Leona Strzeleckiego opracowanej przez jego wnuka Krzysztofa Konstantego Strzeleckego na podstawie wspomnień swojego ojca, zmarłego niedawno Jana Strzeleckiego znajduje się fragment o żartach, które lubił robić., który zaczyna się tak; "Był służbistą a będąc człowiekiem z natury bardzo wesołym lubił robić różne kawały i psikusy". Dalej opisano m.in scenkę, w której śmiał się w pociągu z pewnego Żyda, z jego ubioru i wyglądu. Działo się to na trasie z Sosnowca do Katowic... Żyd pobiegł w Szopienicach na Policję, krzycząc to jest rozbój. Po chwili zjawił się posterunkowy, który wylegitymował... Nadkomisarza Policji w cywilu w osobie Konstantego Strzeleckiego w towarzystwie Prezydenta Sosnowca Artura Michaela i Starosty Będzińskiego Czesława Kowalskiego. Policjant przeprosił i odszedł. "Sąd w Sosnowcu" w osobach członków Kolegium Kierownictwa sosnowieckiego Urzędu orzekł pośmiertnie, że Strzelecki jest antysemitą i w Sosnowcu ulicy ten męczennik sowieckich kaźni mieć nie powinien! No cóż, jak widać nie wszyscy znają się na żartach.
W Polsce można śmiać się z Prezydenta, z Premiera, ale nie z anonimowego przedstawiciela Narodu Wybranego, bo grozi to tym, że nawet osoba zasłużona po prawie stu latach poniesie za to surową karę. Pytanie, czy zasłużoną? Obawiam się, że nie. Sprawę znam z przekazu Przewodniczącego RM Arkadiusza Chęcińskiego. Jestem nią zbulwersowany, ale i zasmucony, ponieważ to ja, jako wnioskodawca, przekazałem ten rodzinny materiał na temat Konstantego Strzeleckiego. Nie muszę chyba dodawać - nie widząc w opisanych tam trzech "psikusach" nic złego. Nigdy bym nie przypuszczał, że ten dokument może być w ten sposób odczytany! No cóż, nie jestem osobą, którą obecne władze miasta lubią.
Pani Anna Strzelecka, wnuczka Konstantego Leona Strzeleckiego, rozmawiała już w sprawie tej jakże krzywdzącej opinii z Prezydentem Górskim. Być może po tej rozmowie zmieni on zdanie, podobnie jak całe Kolegium. Mam też nadzieję, że ten bohater narodowy znajdzie w naszym mieście w końcu należne mu uznanie!
Piotr Dudała, 6 czerwca 2011r.
Konstanty Strzelecki przed II wojną światową był znany m.in. z tego, że aresztował sowieckiego agenta, przyszłego Prezydenta Polski Bolesława Bieruta oraz Aleksandra Zawadzkiego, przyszłego Przewodniczącego Rady Państwa.
Strzelecki Leon Konstanty (1886 - 1940)
Nadkomisarz PP Konstanty Leon Strzelecki - ur. 10.03.1886 r. w Kawęczynie pow. konecki. Uczył się w Pińczowie i dalej w Piotrkowie Trybunalskim. Podjął studia w Wyższej Szkole Leśnej we Lwowie, które w 1907 roku przerwał. Następnie zamieszkał w Sosnowcu.
W 1914 roku wstąpił do tworzącej się Straży Obywatelskiej. W grudniu 1918 roku został komendantem Milicji Miejskiej, a następnie Policji Komunalnej miasta Sosnowca.
W 1919 r w stopniu kapitana przeszedł do służby w Straży Kolejowej. Po włączeniu Straży Kolejowej w struktury Policji Państwowej, został kierownikiem komisariatu Granicznego w Sosnowcu oraz I komisariatu PP w Sosnowcu. Był kolejno mianowany 01 lutego 1920 roku komisarzem, a następnie 01 czerwca 1929 roku nadkomisarzem Policji Państwowej. W 1922 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym Główną Szkołę Policji Państwowej w Warszawie. Od 30 maja 1926 roku pełnił funkcję Komendanta Powiatowego w Będzinie. Przeniesiony do Brześcia n. Bugiem, gdzie od 25 kwietnia1927 roku służył jako oficer inspekcyjny
w Komendzie Wojewódzkiej Policji Państwowej. 31 października 1929 roku został przeniesiony w stan spoczynku.
Przed wybuchem wojny Konstanty Strzelecki został mianowany na stanowisko Komendanta obrony cywilnej w Sosnowcu, lecz już 2 września 1939 r musiał wraz z rodziną ewakuować się na wschód. W listopadzie aresztowany przez NKWD na dworcu w Białymstoku, został osadzony w tamtejszym więzieniu.
Zamordowany wiosną 1940 roku w Mińsku – Kuropatach.
źródło: http://panstwowa.policja.pl/portal/pp/20/91/Strzelecki_Leon_Konstanty_1886__1940.html