Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sławomir Bohdan Matusz

Sławomir Bohdan Matusz (ur. 5 grudnia 1963 w Sosnowcu) – polski poeta, krytyk literacki, dziennikarz; używał pseudonimów w prasie lokalnej Barnaba i Barnaba Szczęsny. Uczył się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa.

Debiutował w 1981 na łamach „Wiadomości Katowickich”. W latach 1992-1995 komisarz Mysłowickich Tygodni Poezji. Od 1996 prowadzi nieformalną „Prywatną Szkołę Pisania” wspomagającą przyszłych pisarzy, należy do Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Publikował m.in. w czasopismach Śląsk”, Twórczość”, „Opcje„FA-art”, „Czas Kultury”, „Topos”, ”Migotania, przejaśnienia”, ”Akcent”, „Portret”, „Undergrount”.Wydał zbiory wierszy: „Nie podaję nikomu ręki” (1985, Sosnowiec, Piwnica Literacka „Remedium”), „Mistyka zimą” (1990, Gliwice, Wyd. „Wokół nas”), „Szare mydło” (1993, Katowice, Tow. Zachęty Kultury), „Podtrzymanie, podniesienie” (1994, Mysłowice, Wyd. „Przesłanie”), „Wakacje” (1995, Mysłowice, Wyd. „Przesłanie”), arkusz „Świadectwo urodzenia” (1998, Katowice, Kawiarnia „Szmyrowata”), „Przewrotka aniołów” (1999, Bydgoszcz, Inst. Wyd. „Świadectwo”), dwujęzyczny wybór wierszy „Elegia transgeniczna. Transgenische Elegie” – w tłumaczeniu wybitnego niemieckiego poety Kurta Drawerta i Gizeli Kurpanik-Malinowskiej, z jej posłowiem (Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie) i „Mięśnie twarzy. Wybór wierszy z lat 1983-2001” (Jaworzno 2002), „Serdeczna mammografia. Erotyki, wiersze rodzinne i miłosne” (2003, Dąbrowa Górnicza, Wyd. „Adore”) – ze wstępem Krystyny Kłosińskiej, tom prozy pt. „Narkoeseje” (2004, Katowice, Wyd. „KOS”). „Cycek Boży” (2006, Gliwice, Wyd. „Opcjon”), „531 Ojciec Konrad” (Kutno 2008) i najnowszy tomik „Pieśni odejścia i powrotu” (MAMIKO, Nowa Ruda 2010.

Redaktor serii wydawniczej Ogrody Poezji w Marchołcie, w której ukazały się wybory wierszy Szymona Babuchowskiego Drzewo pomarańczowe (Katowice, 2011) z przedmową Piotra Wiktora Lorkowskiego oraz Mężczyzna i kobieta przed kremacją (Katowice, 2011) Barbary Gruszki-Zych z przedmową Krzysztofa Łęckiego.

Wielokrotnie antologizowany: „Śląski Almanach Poetycki” (1989, Katowice, Wydawnictwo „Śląsk”), „Macie swoich poetów” ( wszystkie edycje, Warszawa, Wyd. Lampa i Iskra Boża), „Antologia nowej poezji polskiej” (2000, Kraków, Wyd. „Zielona Sowa”), „Zagłębie poetów” (wydana na 100-lecie Sosnowca; 2002, Katowice, Wyd. „Gnome”), „Poeci Częstochowy i okolic. Antologia przyjaciół” (2003, Częstochowa, Wyd. WSP), „Páté. Dny poezie” (2004, Broumov; Czechy), „Zderzenia poetyckie 2008” (Sosnowiec 2009).

Współpracował z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Częstochowie – gdzie jest współautorem kilku książek z zakresu eseistyki naukowej: „Tradycja i współczesność w edukacji dzieci i dorosłych” (2001-2002), „Wokół archeologii słów i ich funkcjonowania” (2001), „Przyzywanie głębi do kręgu słów, myśli, idei i działań” (1999-2001) oraz z magazynem „Teraz” w Filadelfii, w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejszymi wątkami jego twórczości pozostają związki z synem Barnabą i temat rodziny, komentowany w artykułach dotyczących jego poezji i podejmowany w pracach naukowych i magisterskich; między innymi w pracy Edyty Antoniak Po stronie ojca. O poezji Sławomira Matusza, obronionej w 2006 r. na Uniwersytecie Śląskim, pod kierunkiem prof. Aleksandra Nawareckiego, a także w artykułach prof. Krystyny Kłosińskiej.

Jego wierszom poświęcono wiele artykułów w prasie w całej Polsce – między innymi pisali o nim Piotr Bratkowski („Po Prostu”), Janusz Drzewucki („Rzeczpospolita”), Bożena Budzińska („Twórczość” – 10/2000) i Tadeusz Kijonka. Obszernie piszą o nim Marian Kisiel w książce o najciekawszych współczesnych poetach pt. „Świadectwa, znaki. Glosy o poezji najnowszej” (3 rozdziały o poecie) i Marcin Hałaś „Requiem dla pokolenia” (rozdział „Zbiegły”), a także Karol Maliszewski, Piotr Bratkowski, Paweł Sarna, Krystyna Kłosińska, Edyta Antoniak, Magdalena Baran, Jarosław Jakubowski, Maciej Szczawiński, Jerzy Suchanek, Artur Daniel Liskowacki, Tadeusz Kijonka, Jakub Winiarski i inni.

Dr Artur Nowaczewski z Uniwersytetu Gdańskiego napisał o nim: „Sławomir Matusz jest, co dzisiaj rzadkie, poetą, któremu poezja nadal służy do samopoznania. Dzisiaj można o nim śmiało napisać: poeta-mistyk, mistrz konfesji, autor zmysłowej prowokującej i uwodzącej swoją urodą liryki. Poeta-mistyk smaku. A w smaku jest wszystko: zarówno włókna duszy, jak i chrząstki sumienia„.

Laureat Nagrody Artystycznej Wojewody Katowickiego w dziedzinie literatury (1994) i Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowiec w 2012 roku; odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2012).

źródło: http://wikizaglebie.pl/wiki/S%C5%82awomir_Matusz
Autor: Piotr Dudała | 31/03/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney