Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Indiańska Madonna w stolicy diecezji

W październiku 2011 r. rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej z Guadalupe wśród Rycerzy Kolumba w Polsce. Od tego momentu wizerunek „indiańskiej Madonny” nawiedził m.in. rady rycerskie w diecezji radomskiej, sandomierskiej, archidiecezji lubelskiej i łódzkiej. W sumie podczas peregrynacji odwiedzi ponad 30 polskich rad tego największego na świecie stowarzyszenia katolickiego tylko dla mężczyzn. 14 kwietnia przybyła do sosnowieckiej Rady Rycerzy Kolumba.Wizyta wizerunku Matki Bożej obejmie swoim zasięgiem wszystkie rady lokalne Rycerzy Kolumba w naszym kraju. Na każdą radę przypada tydzień obecności obrazu. Czas peregrynacji Rycerze Kolumba pragną połączyć z obszernym programem działań na rzecz obrony życia, ponieważ to Maryja z Guadalupe jest Obrończynią i Patronką życia poczętego. Prawdę tę wyakcentował dobitnie bł. Jan Paweł II w 1999 r. w Guadalupe, w czasie swej podróży apostolskiej do Meksyku, zawierzając Maryi sprawę życia poczętego. Powiedział wtedy: „Pod Jej macierzyńską opiekę oddaję życie i niewinność dzieci, zwłaszcza tych, którym zagraża niebezpieczeństwo śmierci zanim się narodzą”.

Odpowiedzialność za życie

Obraz „indiańskiej Madonny” w stanie błogosławionym, depczącej głowę węża, jest wezwaniem do pokojowej ewangelizacji oraz szacunku do życia. Zatem szczególnie dziś Matka Boża z Guadalupe staje się wyraźnym symbolem obrony każdego ludzkiego życia, od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. We współczesnym świecie, w którym coraz bardziej stara się dominować „cywilizacja śmierci”, peregrynacja obrazu Matki Bożej z Meksyku ma uwrażliwić wszystkich na szacunek do życia i przyczynić się do tego, by szczególnie katoliccy mężczyźni poczuli się bardziej za to życie odpowiedzialni. Ma być także impulsem do nowej ewangelizacji i odnowy wiary w przeżywanym w Kościele Roku Wiary.

Powrót do korzeni

Od 15 lat Rycerze Kolumba na całym świecie organizują peregrynacje kopii świętych obrazów. W 1979 r. zorganizowali pierwszy taki program, również na cześć Matki Bożej z Guadalupe. Na przestrzeni lat Matka Boża była czczona przez Rycerzy pod różnymi tytułami. Były programy modlitw na cześć Niepokalanego Poczęcia, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Wniebowziętej, Pani Różańca i Matki Bożej Miłosiernej. Obecna peregrynacja to powrót do korzeni. Dzięki niej rozpoczął się jeszcze jeden Program Modlitw Maryjnych Rycerzy Kolumba na cześć Pani z Guadalupe.

Przesłanie miłości

Wszystkie kopie obrazu różnią się od tych, które były używane w poprzednich latach. Nie tylko są pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI, ale każdą z nich dotknięto oryginalnego wizerunku Matki Bożej z Guadalupe odbitego na tilmie św. Juna Diego, kiedy 1 czerwca Najwyższy Rycerz Carl Anderson i Najwyższy Sekretarz Emilio Moure odwiedzili Miasto Meksyk. Każda kopia nosi podpis Rektora Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe i posiada pieczęć z odrobiną ziemi z pierwszego Kościoła na Wzgórzu Tepeyac – z miejsca, w którym prawie 480 lat temu indiańska Madonna objawiła się św. Juanowi Diego.
Guadalupe to miejsce XVI-wiecznego objawienia Maryi, zatwierdzonego przez Kościół. Matka Boża objawiająca się ubogiemu Indianinowi, przyczyniła się do masowej chrystianizacji Ameryki Łacińskiej, która dokonała się w ciągu zaledwie kilku lat. Św. Juan Diego był pokornym, świeckim człowiekiem, którego Bóg wybrał, by przekazał potomnym przesłanie i wizerunek Matki. Prawie 500 lat później współcześni Rycerze są powołani, by jak św. Juan Diego, stać się zwiastunami Nowej Ewangelizacji, niosąc piękny wizerunek meksykańskiej Maryi i jej przesłanie miłości do każdej jurysdykcji.

Rycerze w naszej diecezji

Rycerze Kolumba obecni są w Polsce od 2005 r. Na całym świecie prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów w sprzęt dla niepełnosprawnych. W parafiach zachęcają młodych do akcji charytatywnych, organizują imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. Rycerzy Kolumba sprowadził do Polski abp Zygmunt Zimowski. Decyzja o utworzeniu struktur organizacji w naszym kraju zapadła w sierpniu 2005 r., podczas obradującego w Chicago 123. zgromadzenia Rycerzy Kolumba. Pierwsze Rady powstały w 2006 r. w Krakowie, Radomiu i Starachowicach.
Rycerze Kolumba w diecezji sosnowieckiej pojawili się razem z przybyciem do nas nowego Pasterza bp. Grzegorza Kaszaka, który, jak wszyscy wiemy jest honorowym członkiem tego Stowarzyszenia. Zadanie tworzenia struktur Zakonu w naszej diecezji zostało powierzone ks. Wojciechowi Kowalskiemu – diecezjalnemu koordynatorowi ds. Rycerzy Kolumba. Obecnie Rycerze Kolumba działają bardzo prężnie w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, św. Maksymiliana w Olkuszu i św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. W marcu 2011 r. powstała Rada w Sosnowcu u Księży Sercanów. Są także plany powołania nowych Rad w Jaworznie, Dąbrowie Górniczej, a także w Czeladzi.

Służba dla życia

Podstawową i zarazem najważniejszą komórką organizacyjną w Zakonie Rycerzy Kolumba jest Rada, która musi liczyć co najmniej 30 członków. Na jej czele stoi Wielki Rycerz. Wszystkie Rady lokalne podlegają pod Delegata Rejonowego, a na czele polskich struktur stoi Delegat Stanowy. Cały Zakon podlega pod Najwyższego Rycerza ze Stanów Zjednoczonych – Carla Andersona. Idea jaka przyświeca Rycerzom Kolumba to pomoc drugiemu człowiekowi i Kościołowi. Zakon jest bratnią organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn. Początkowo, w myśl założyciela – ks. McGivneya, Rycerze mieli sobie pomagać wzajemnie w chwilach trudnych, jak choroba, bieda, śmierć najbliższej osoby. – Obecnie służymy Kościołowi i ludziom w potrzebie, otwieramy się na potrzeby społeczeństwa, stajemy w obronie życia i pokrzywdzonych przez los. Mamy nadzieję, że nawiedzenie wizerunku matki Bożej z Guadalupe jeszcze bardziej przyczyni się do naszej służby na rzecz życia – podkreśla Wielki Rycerze Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba Sławomir Korczyński.


źródło: Agnieszka Lorek, www.niedziela.plAutor: Redakcja | 18/04/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney