Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Nasi błogosławieni

Diecezja Sosnowiecka jest jedną z najmłodszych diecezji w Polsce. Powstała w 1992 r., erygował ją Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus w dniu 25 marca 1992 r. Ma więc zaledwie 20 lat. Być może dlatego nie ma ona, jak do tej pory, żadnego „własnego” świętego czy błogosławionego. Pierwszą i jedyną oficjalną kandydatką do chwały ołtarzy jest Matka Teresa Kierocińska, ale w drodze na ołtarze towarzyszą jej też inne postacie. Z ks. Tomaszem Zmarzłym o błogosławionych i Sługach Bożych związanych z diecezją sosnowiecką, rozmawia Piotr Lorenc z Tygodnika Niedziela.PIOTR LORENC: – Najbardziej znaną kandydatką do chwały ołtarzy z naszej diecezji jest sł. Boża Matka Teresa Kierocińska…

KS. TOMASZ ZMARZŁY: – Jej proces jest najbardziej zaawansowany. W grudniu ub.r. odbyła się dyskusja konsultorów-teologów, czyli rozpoczął się etap rzymski. Po tej dyskusji przekazano informację, że konsulatorzy odnieśli się pozytywnie do heroiczności cnót założycielki Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Następny etap jaki czeka sprawę to dyskusja 20 kardynałów – członków Kongregacji ds. Świętych, którzy otrzymają positio oraz pisemne opinie konsultorów. Dopiero ich zdanie oraz głosowanie zadecyduje o dalszych losach beatyfikacji. Jeśli opinie i głosowanie kardynałów będzie pozytywne dla sprawy, wówczas prefekt Kongregacji ds. Świętych uda się do Benedykta XVI z prośbą o wydanie dekretu o heroiczności cnót.

– Mamy także 2 błogosławionych kapłanów, którzy zginęli podczas II wojny światowej…

– W granicach obecnej diecezji sosnowieckiej pełnili posługę duszpasterską 2 błogosławieni kapłani: ks. Ludwik Roch Gietyngier, który urodził się 16 sierpnia 1904 r. w Żarkach oraz ks. Maksymilian Binkiewicz, który urodził się w 1908 r. we wsi Żarnowiec. Obydwaj pracowali na terenie Zagłębia. Ks. Gietyngier po otrzymaniu święceń kapłańskich został wikariuszem w parafii NSPJ w Strzemieszycach, a w latach 30. XX w. przez 5 lat pracował jako prefekt w parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Ks. Binkiewicz natomiast decyzją bp. Teodora Kubiny od 7 czerwca 1933 r. pracował jako prefekt w kilku gimnazjach Sosnowca – żeńskim im. E. Plater, w męskim im. B. Prusa, w Prywatnym Gimnazjum Żeńskim P. Rzadkiewiczowej i w Państwowej Szkole Zawodowej. Obydwaj zginęli śmiercią męczeńską w Dachau. Zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. Oprócz nich, do grona 108 błogosławionych męczenników polskich z czasów II wojny został zaliczony o. Narcyz Turchan, związany z Pilicą i istniejącym tam klasztorem Zakonu Braci Mniejszych – Franciszkanów Reformatów.

– W Pilicy, na zamku 2 sierpnia 1875 r. przyszła na świat Magdalena Maria Epstein…

– Dziś jest ona Sługą Bożą. Choć związana jest bardziej z Krakowem to trzeba nadmienić, że w Pilicy spędziła dzieciństwo. Jej ojciec po utracie części majątku i ataku paraliżu sprzedał dobra pilickie i rodzina przeniosła się do Krakowa, gdzie zakupiono pałacyk przy ul. Sławkowskiej. Maria otrzymała staranne wychowanie. Z domu wyniosła głęboką religijność i patriotyzm. Znała biegle francuski i niemiecki, grała na fortepianie, w domu była bogata biblioteka. Wraz z grupą kilku młodych kobiet zorganizowała zakład ambulatoryjny w pomieszczeniach klasztoru Sióstr Miłosierdzia, a następnie salkę operacyjną i szpitalik, gdzie obsługiwała bezpłatnie chorych i ubogich. W 1910 r. utworzyła Szkołę Pielęgniarek Zawodowych Stowarzyszenia Pań Ekonomek św. Wincentego á Paulo. Po 56 latach życia, 24 marca 1931 r. wstąpiła do klasztoru Sióstr Dominikanek w Krakowie. Jako s. Magdalena Maria rozpoczęła nowicjat zakonny i 4 września 1936 r. złożyła profesję wieczystą. W 1942 r. uległa paraliżowi, a po 5 latach, 6 września 1947 r. zmarła. Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się 30 września 2004 r.

– Tajemniczą postacią jest sł. Boży Świętosław Milczący ze Sławkowa…

– Urodził się w Sławkowie najprawdopodobniej na początku XV w. Był ceniony za pracę duszpasterską, troskę o biednych i chorych oraz cnotę milczenia. Miał łaskę widzeń nadprzyrodzonych. Uważany jest za patrona dobrej spowiedzi. Był pomysłodawcą pierwszej w Krakowie Katolickiej Wypożyczalni Ksiąg. Spoczywa w kościele mariackim w Krakowie. Jego proces kanonizacyjny otworzono 22 stycznia 1998 r. Wśród wyniesionych na ołtarze świętych i błogosławionych jest również profesor Akademii Krakowskiej św. Jan Kanty. Przez kilka miesięcy, na przełomie 1439 i 1440 r. był proboszczem olkuskim. Obecnie w miejscu, gdzie mieszkał w Olkuszu znajduje się kaplica, w której odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

– Powszechnie znanym kandydatem na ołtarze jest abp Jan Cieplak…

– Z Dąbrowy Górniczej pochodzi pierwszy metropolita wileński sł. Boży abp Jan Cieplak. Urodził się 17 sierpnia 1857 r. w Dąbrowie Górniczej, a ochrzczony został w kościele Świętej Trójcy w Będzinie. W 1908 r. otrzymał sakrę biskupią jako sufragan mohylewski. Od 1914 r. był administratorem największej na świecie archidiecezji. Jako biskup prowadził działalność duszpasterską, charytatywną i patriotyczną w trudnych latach I wojny światowej. W 1919 r. został arcybiskupem tytularnym i zarządzał diecezją w imieniu nieobecnego arcybiskupa Edwarda Roppa. Wielokrotnie szykanowany, w 1920 r. trafił na krótko do więzienia pod zarzutem sprzeciwiania się państwowym zarządzeniom. W 1923 r. na procesie pokazowym w Moskwie skazany został wraz z 14 innymi duchownymi na karę śmierci. Pod naciskiem światowej opinii publicznej karę tę zamieniono na 10 lat więzienia. Ostatecznie w 1924 r. wydalono go z ZSRR. Zmarł 17 lutego 1926 r. w Passaic w USA. Pius XII na prośbę kardynałów (m.in. Hlonda, Kakowskiego, Wyszyńskiego i Sapiehy) ogłosił w 1952 r. rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego.

– Mamy także wśród kandydatów na ołtarze 2 osoby świeckie…

– Z Sosnowcem związana jest sł. Boża Wanda Malczewska i Marcjanna Grzanka. Malczewska część swojego życia spędziła w Klimontowie. Jednym z jej duchowych wychowanków był ks. prał. Grzegorz Augustynik, pierwszy jej biograf, budowniczy bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Mieszkańcy Klimontowa nazwali ją „świętą panią”, ponieważ wspierała biednych, zakładała szpitale polowe i jak tylko mogła pomagała powstańcom w czasie powstania styczniowego. Z jej inicjatywy w klimontowskiej kaplicy zaczęto odprawiać nabożeństwa majowe, które później stały się popularne w całej Polsce. Starania o jej beatyfikację rozpoczęto przed II wojną. Proces wstępny przeprowadzono w latach 1929-30, ale po wojnie nie odnaleziono akt procesowych. W 1992 r. zostało złożone w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kilkusetstronicowe dzieło, zawierające kompletną dokumentację w sprawie heroiczności jej cnót. W opinii świętości zmarła też Marcjanna Grzanka, zwana Marcysią z Sosnowca, która urodziła się 18 czerwca 1882 r. w Krzywopłotach – obecnie parafia Cieślin. Nie uczęszczała do szkoły, a sztukę czytania i pisania zdobyła w starszych latach. Wcześnie straciła rodziców. Jako młoda dziewczyna pomagała siostrze przy gospodarstwie domowym, służyła w różnych miejscach, przez 14 lat pracowała w dwóch fabrykach, Schona i Dietla w Sosnowcu. Należała do różnych stowarzyszeń kościelnych, jak Apostolstwo Modlitwy, Żywy Różaniec, ale przede wszystkim była gorliwą członkinią III Zakonu św. Franciszka.

źródło: Tygodnik Niedziela, Edycja sosnowiecka 17/2012Autor: Piotr Dudała | 06/05/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney