Czytanie na dziś

Pomoc dla Pawła

Święty Ojciec Pio

Gloria TV


WikiZagłębie


SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na Google

SosnowiecFakty na twitterze


Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy prawica w Polsce się zjednoczy?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Św. Jakub Apostoł

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Ks. Michael McGivney


Benedykt XVI: musicie się zdobyć na "szaleństwo krzyża"

"Nie bój się mała trzódko, w tym znaku krzyża zwyciężysz” – powiedział Benedykt XVI w przemówieniu z okazji podpisania adhortacji apostolskiej. Miało to miejsce w ramach liturgii słowa w melchickiej bazylice św. Pawła w Harissie. Ojca Świętego podejmował melchicki patriarcha Grzegorz III Laham. Nawiązując do dzisiejszego święta Podwyższenia Krzyża Papież przypomniał postać Konstantyna Wielkiego, którego matka św. Helena, odnalazła krzyż Chrystusa, a on sam wyprowadził chrześcijan z okresu prześladowań ku wolności. Zanim się to stało, kiedy był jeszcze pogrążony w nocy niewiary, miał widzenie krzyża i usłyszał głos: „W tym znaku zwyciężysz”. Za miesiąc przypadnie 1700. rocznica tej wizji – przypomniał Papież.Benedykt XVI zauważył, że w świetle chwalebnego krzyża można interpretować całą adhortację apostolską, przypomina on bowiem, że cierpienia Chrystusa należy zawsze łączyć z Jego zmartwychwstaniem. „Bez tego wywyższenie krzyża oznaczałoby usprawiedliwianie cierpienia i śmierci”. Zgromadzenie synodalne, którego owocem jest adhortacja, było natomiast okazją do rozważenia cierpień chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie ukazało ono ich piękną postawę: wytrwałość i odwagę w wierze.

„Pochylając się nad obecną sytuacją Kościołów na Bliskim Wschodzie, Ojcowie synodalni mogli zastanowić się nad radościami i cierpieniami, lękami i nadziejami uczniów Chrystusa żyjących na tym obszarze. W ten sposób cały Kościół mógł usłyszeć krzyk niepokoju i dostrzec rozpaczliwe spojrzenie tak wielu mężczyzn i kobiet, znajdujących się w sytuacjach trudnych po ludzku i materialnie, przeżywających silne napięcia w lęku i niepokoju, i którzy chcą iść za Chrystusem – Tym, który nadaje ich życiu sens – ale którym często jest to uniemożliwiane. Jednocześnie Kościół mógł podziwiać to, co jest w Kościołach obecnych na tych ziemiach piękne i szlachetne. Jakże nie dziękować nieustannie Bogu za was wszystkich, drodzy chrześcijanie Bliskiego Wschodu! Jakże nie uwielbiać Go za waszą odwagę w wierze? Jakże Mu nie dziękować za płomień Jego nieskończonej miłości, który nadal podtrzymujecie, by trwał i był żarliwy na tych terenach, które jako pierwsze przyjęły Jego wcielonego Syna?” – mówił Benedykt XVI.

Papież podkreślił, że tamtejsi chrześcijanie muszą się zdobyć na „szaleństwo krzyża”, to znaczy przekształcać swoje cierpienia w wołanie miłości do Boga i miłosierdzia względem bliźniego. „Nie chodzi tu tylko o alegorię, ale o pilne wezwanie do podjęcia konkretnych działań, które upodabniają coraz bardziej do Chrystusa; działań podobnych do tych, które podejmował cesarz Konstantyn. Umiał on świadczyć i wyprowadzić chrześcijan z dyskryminacji, aby im pozwolić publicznie i swobodnie żyć wiarą w Chrystusa” – powiedział Benedykt XVI.

źródło: www.radiovaticana.plAutor: Redakcja | 14/09/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:


Wpisz kod potwierdzający:

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Hospicjum 1%


Przenajświętsze Oblicze

Znajdź nas na Facebooku

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec