Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ks. prof. Włodzimierz Sedlak nie otrzyma honorowego obywatelstwa miasta Sosnowca!

Urodzony w Sosnowcu, wybitny polski uczony ks. prof. Włodzimierz Sedlak nie otrzyma honorowego obywatelstwa miasta, ponieważ według radnych z SLD niewiele dla niego zrobił (sic) i dlatego nie zasługuję na ten zaszczyt.

Mój komentarz: Tak się składa, że wielu wybitnych ludzi sławę i zaszczyty zdobywa poza miejscem swego urodzenia w tzw. świecie i właściwe to nic dla niego robią, poza właśnie tym, że go rozsławiają przez to, że właśnie tam się urodzili, a nie gdzieindziej. To naprawdę wystarczy! To miasto czerpie zaszczyt i honor z tego, że potrafi uczcić i docenić najwybiniejszych swoich synów, a nie ci ludzie, którzy przecież w większości już dawno pomarli! Skoro obecne władze tego nie wiedzą i nie widzą, to znaczy, że nie znają się na pewnych podstawowych rzeczach. Sądzę, że w tym przypadku mogło również chodzić o to, że prof. Sedlak był duchownym, katolickim księdzem. Zarówno SLD jak i PO od pewnego czasu prowadzą bezpardonową, wręcz brutalną walkę z kościołem katolickim i obecnością symboli chrześcijańskich w przestrzeni publicznej. Obawiam się, że może to być jeden z przejawów tego nastawienia. Do sprawy na pewno powrócę, jak zmieni się ta ekipa.

Piotr Dudała
wnioskodawca!Prezydent Miasta Sosnowca
Kazimierz Górski

Przewodniczący Rady Miasta
Mateusz Rykała

Wniosek o nadanie ks. prof. Włodzimierzowi Sedlakowi pośmiertnie Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca w 100 - lecie jego urodzin.

31 października 2011r. 100 lecie urodzin obchodził sosnowiczanin ks. prof. Włodzimierz Sedlak. Polska Agencja Prasowa w newsie dot. rocznicy podała, że prof. Sedlak jest Honorowym Obywatelem Miasta Sosnowca. Niestety nie jest to zgodne z prawdą. Uważam, że należy to szybko zmienić. Ks. prof. Włodzimierz Sedlak należy niewątpliwie do najwybitniejszych uczonych polskich. Urodził się i dzieciństwo spędził w Sosnowcu, o którym wielokrotnie ciepło wspominał. Sądzę, że nadszedł już czas by w naszym mieście godnie uczcić tę wspaniałą postać. Redakcja Serwisu www.sosnowiecfakty.pl. występuje z wnioskiem o nadanie ks. prof. Sedlakowi pośmiertnie Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca. Poniżej przesyłam biogram prof. Sedlaka. Przykład Parku Jacka Kuronia jest dowodem na to, że można działać szybko i nie trzeba czekać latami na stosowne decyzje. Liczę na szybkie Państwa działanie w tej sprawie. Pozdrawiam.

Piotr Dudała
Redaktor Naczelny Serwisu sosnowiecfakty.pl

Ksiądz prof. Włodzimierz Sedlak urodził się w sosnowieckiej dzielnicy Sielec w dniu 31 października 1911r., W Sosnowcu spędził dzieciństwo. Jego rodzina w poszukiwaniu pracy w 1919 roku przeniosła się do Suchedniowa, a następnie do Skarżyska-Kamiennej. Włodzimierz Sedlak, po uzyskaniu matury (1930) wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu i w 1935 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Jako prefekt pracował w Ćmielowie i Siennie, gdzie podczas II wojny światowej prowadził tajne nauczanie.

Po wojnie podjął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uzyskując dyplomy magisterskie z antropologii i pedagogiki. Doktoryzował się w 1951 roku rozprawą p.t. "Zmienność organizmu jako podstawa biologiczna wychowania".

W 1952 roku przeniósł się do Radomia, następnie w 1960 roku rozpoczął pracę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskując w 1966 roku stopień doktora habilitowanego. W roku 1974 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1980 roku profesorem zwyczajnym. Zmarł w Radomiu 17 lutego 1993.

Droga naukowa księdza Sedlaka była bardzo oryginalna. Zajmował się geologią i paleontologią Gór Świętokrzyskich, pochodzeniem życia czy paleobiochemią. Ksiądz Sedlak jednak najbardziej znany jest z bioelektroniki, uważany jest nawet za jednego jej prekursorów. Napisał na ten temat ponad 100 artykułów i kilka książek. Według bioelektroniki reakcje chemiczne i procesy elektroniczne w organicznych półprzewodnikach są związane zależnościami kwantowo-mechanicznymi, co można przedstawić na modelu posiadającym dwie nierozdzielne i jednakowo ważne strony - chemiczną i elektroniczną. Ksiądz Sedlak wzmiankował również o możliwości istnienia bioplazmy - piątego stanu materii obecnego jedynie w organizmach żywych.

Staraniem wielu ludzi dobrej woli, m.in. Piotra Dudały (redaktora naczelnego portalu www.sosnowiecfakty.pl ) oraz Fundacji im. Jana Kiepury, ksiądz profesor nie został zapomniany w swoim rodzinnym mieście: w 2003 roku, z okazji dziesiątej rocznicy śmierci ks. Sedlaka w kościele p.w. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu - Pogoni odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której w obecności biskupa Ordynariusza ks. Adama Śmigielskiego odsłonięto tablicę pamiątkową w przedsionku kościoła. Na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego odbyła się sesja naukowa, a Biblioteka Miejska przygotowała okolicznościową wystawę.

28 sierpnia 2008 roku Rada Miasta przyjęła uchwałę o nadaniu nazwy drodze pomiędzy osiedlem Rudna 1, a osiedlem przy ul. Kilińskiego (wzdłuż torów kolejowych) imienia Ks. Włodzimierza Sedlaka.

Autor: Piotr Dudała | 16/10/2012
Komentarze
#1 | Boroni dnia 21.10.2012 08:18
A czymże zasłużeni dla Sosnowca są dotychczaswoi Honorowi Obywatele miasta?: Andrzej Strug, Tomasz Arciszewski, Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły, Iwan Terentowicz Korownikow, Bogdan Suchodolski, Janusz Ziółkowski, Marta Eggerth, Jan Kiepura (pośmiertnie), Edward Gierek (pośmiertnie), Francesco Cimminelli, Adam Śmigielski.
#2 | Mateusz dnia 19.10.2012 19:25
Panie Bańbuła, dzieci robią przeważnie kupę i siku!
#3 | cdn dnia 19.10.2012 07:16
Tradycja agenturalności w krajach na wschód od Odry jest stara. Włodzimierz I. Uljanov (ps.: ?tow. Lenin?) był agentem wywiadu niemieckiego. Józef Piłsudski (ps.: ?tow. Ziuk?) był agentem wywiadu niemieckiego ? a także austriackiego i japońskiego; cała czołówka legionowa to byli masoni (dopiero prez. Ignacy Mościcki, objąwszy prezydenturę wbrew ostatniej woli Komendanta, w listopadzie 1938 masonerię rozwiązał). Agentami NKWD byli Bolesław Bierut, Aleksander Zawadzki i (jak mi zdradził jeden z najwyższych rangą członek PolitBiura PZPR) był nim, jeszcze w Belgii, Edward Gierek... W tej skali bycie agentem wywiadu PRL (który to wywiad nie działał przecież przeciwko interesom Polski; interesy Polski i PRL były w zakresie wywiadu bardziej zbieżne, niż rozbieżne) jest nawet dość pozytywne...

Tylko musimy mieć świadomość, że zamiast polityków mamy marionetki.

Janusz Korwin Mike
#4 | lotto dnia 19.10.2012 06:13
co sie dzieje w glowie Pana Dudały na starość to niezbadane jest
#5 | Kris dnia 19.10.2012 06:01
Przez wiele let honorowym obywatelem Sosnowca był agent NKWD Marszałek Michał Rola Żymierski. Towarzyszom to specjalnie nie przeszkadzało!
#6 | Leszek dnia 19.10.2012 04:26
ja myślę, że też jest jeszcze jeden aspeky sprawy, a mianowicie zemsta. Tow. Bańbuła na pewno wciąż nie może zapomnieć,, że red. Dudała złożył wniosek o pozbawienie jego idola Edwarda Gierka tytułu honorowego obywatela Sosnowca.
#7 | Komuchy kłamali i dalej kłamią dnia 18.10.2012 20:40
Z Gierkiem to i tak jest kłamstwo bo tak naprawdę to on nawet nie urodził się w Sosnowcu tylko na pod zagórskiej wsi w powiecie będzińskim którą włączono do Sosnowca dopiero jak był już na tronie, pewnie po to pewnie aby miał w papierach że jest z miasta Grin
#8 | Towarzyszu Bańbuła dnia 18.10.2012 20:13
Idąc ,,rozumowaniem" tow. Bańbuły i przew. Rykały to Kiepura też niepowinien byc honorowany w Sosnowcu bo tylko sie tu urodził. Dla Towarzysza Bańbuły tylko Tow. Gierek jest honorowym Sosnowiczaninem bo razem należeli do jednej PZPR przy KWK Sosnowiec dawnej KWK Stalin.
#9 | Wiktor dnia 18.10.2012 20:09
pamiętajmy też o tym, że w upamiętnienie postaci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka przez wiele lat zaangażowana była Fundacja im. Jana Kiepury i jej pierwszy Prezes śp. Ludwik Kasprzyk!
#10 | @@Mateusz dnia 18.10.2012 14:10
ani czerwoni, ani czarni, władzę w mieście trzeba odebrać partiom i przekazać...mieszkańcom ich przedstawicielom!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney