Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Galeria Wybitnych Zagłębiaków "Filary Pamięci" w Parku Sieleckim w Sosnowcu zamiast...parku linowego

Od kilku lat staram się popularyzować na łamach serwisu www.sosnowiecfakty.pl sylwetki wybitnych postaci pochodzących z Zagłębia Dąbrowskiego. Jedną z ciekawszych koncepcji, która pojawiła się już w 2009 roku jest powstanie Galerii Wybitnych Zagłębiaków. Rozważałem różne lokalizacje, ale ostatecznie uważam, że najlepszą lokalizacją dla tej Galerii byłaby aleja, jeden z głównych ciągów spacerowych, w Parku Sieleckim w Sosnowcu, na przedłużeniu ul. Legionów. Powstanie jej świetnie korespondowałoby z powstaniem nowej Sali Koncertowej przy Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury i jednocześnie byłoby jedną z form obchodów 110 lecia urodzin jej patrona, który oczywiście kwalifikuję się by być jedną z głównych postaci Galerii. Z takim wnioskiem zwróciłem się 20 marca 2011r. do Przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusza Chęcińskiego (obecnie Pierwszego Zastępcy Prezydenta Sosnowca) oraz Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego. Do dzisiaj w tej sprawie nie otrzymałem żadnej oficjalnej odpowiedzi!

Ostatnio tenże Arkadiusz Chęciński zgłosił publicznie propozycję powstania w tymże Parku Sieleckim parku linowego po to, żeby spragnieni ruchu i adrenaliny młodzi mieszkańcy naszego miasta mogli pochodzić sobie po drzewach. Nie wiem, czy w tym Parku jest to właściwa lokalizacja? Być może tak, być może nie? Jest wiele argumentów za, ale są i przeciw. Park jest co prawda duży i niejedno pomieścić może. Mam nadzieję, że park linowy nie powstanie w rejonie nowej sali koncertowej, w najstarszej części parku. Ta cześć parku powinna zachować jakąś powagę i pozostać oazą ciszy i spokoju. Pamiętajmy, że z parku korzystają również ludzie starsi, którzy przychodzą tam właśnie po to, żeby ten spokój odnaleźć, czy matki z małymi dziećmi. Uważam również, że stare, piękne drzewa, z których wiele jest pomnikami przyrody, powinny podlegać, zgodnie z obowiązującymi przepisami, szczególnej ochronie. W ten klimat wpisuje się za to świetnie Galeria Wybitnych Zagłębiaków. Decyzję podejmą radni, ja jednak chciałbym, żeby ten mój głos, artykułowany już 4 rok na łamach serwisu sosnowiecfakty.pl był dostrzeżony i rozważony. To że panowie, którzą są, jak to sie mówi" u koryta" jeszcze nie oznacza, że wolno im łamać dobre obyczaje i chyba jednak pewne przepisy (KPA, Prawo Prasowe), które nakazują udzielania odpowiedzi na wnioski zgłaszane przez obywateli tego miasta, również i tych, którzy prowadzą swoje blogi, o zwykłej kulturze nie wspominając. Pozdrawiam.
Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
www.SosnowiecFakty.plWracając do Galerii Wybitnych Zagłębiaków. Dlaczego w Sosnowcu? Po pierwsze jest to największe miasto Zagłębia Dabrowskiego, ośrodek nauki, kultury i szkolnictwa wyższego, o którym mówi się, że jest jego stolicą. Po drugie, sądzę że właśnie z tego powodu z Sosnowca wywodzi się najwięcej wybitnych postaci, wpisujących się w to co, nazywamy zagłębiowską tożsamością. Po trzecie, ktoś musi być pierwszy!

Kto mógłby znaleźć się w Galerii Wybitnych Zagłębiaków? Myślę, że kandydatów nie brakuje. Z Sosnowca kandydatów jest wielu, wymieńmy najbardziej znane nazwiska: pierwszy biskup sosnowiecki ks. Adam Śmigielski, poeta Konstanty Ćwierk, sprawozdawcy sportowi Ryszard Dyja czy Witold Dobrowolski, wspomniany wyżej Jan Kiepura, kandydatka na ołtarze Matka Teresa Kierocińska, malarz Marian Malina, profesorowie: Władysław Szafer, Janusz Ziółkowski, Bohdan Suchodolski, Michał Reicher, Alfred Jarosz-Korczyński, sławny polski baryton, czy wreszcie kompozytor i pianista w jednym, czyli Władysław Szpilman. Na pewno wśrod nich powinni znaleźć się również "wybitni" związani z Będzinem, kardynał Jean Maria Lustiger, czy malarz prof. Jan Świderski oraz pochodzący z Sosnowca, twórca Teatru Dzieci Zagłębia, Jan Dorman. Nie wykluczam, również postaci wybitnego parlamentarzysty, posła Grzegorza Dolniaka, który zginął pod Smoleńskiem. Z Dąbrowy Górniczej świetnymi kandydaturami byliby prof. Karol Adamiecki czy prof. Bolesław Świętochowski, Pierwszy Arcybiskup Wileński ks. dr Jan Cieplak, i rzecz jasna kompozytor Michał Spisak. Z Czeladzi nie powinno zabraknąć Czesława Słani, prof. Janusza Mazura oraz gen. Włodzimierza Potasińskiego. Proszę traktować tę listę jako otwartą.

Ostatecznie o tym, kto znajdzie się w Galerii w danym roku powinna zadecydować komisja powołana przez Prezydenta Miasta złożona z sosnowieckich radnych oraz wybitnych przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki, ale już z całego Zagłębia. To ona powinna rozpatrzeć wszelkie propozycje, które do niej wpłyną i wybrać te najlepsze. Uważam, że Galerię powinno zainagurować od 3 - 5 postaci, potem co roku "dokładano by" kolejną osobę - filar. Można również, w określonych przypadkach np. szczególnie wybitna postać czy okrągła ważna rocznica, ogłaszać dany rok, rokiem tej właśnie osoby. Nie wykluczam partycypowania w kosztach przez miasta, z którego postać zyskałaby uznanie komisji i została wytypowana do uczczenia w danym roku.

Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 24/11/2012
Komentarze
#1 | @zagórzanka dnia 11.12.2012 11:33
nazwiska są tylko przykładowe :-)
#2 | Zagórzanka dnia 30.11.2012 15:28
Do tej listy niejeden komentujący dorzucił nazwiska w poprzednich artykułach na ten temat.Ale nie uwzględniono ich w powyższym artykule.Dlaczego??????????Więc nie będę się powtarzać.Angry
#3 | PAWLO dnia 28.11.2012 21:28
Oj, P. Dudała znowu usuwasz wpisy nie wygodne dla siebie. Prawda, twoja prawda i tylko twoja prawda . A, może zamiast Sosnowiecfakty.pl to DUDAŁAfakty.plJAMEN
#4 | @Pawlo dnia 26.11.2012 06:37
to jest przecież oczywiste! jak byś miał swój portal, to byś robił to samoSmile !
#5 | Internauta dnia 25.11.2012 14:07
Jak się jest właścicielem i redaktorem, decydentem ogólnodostępnego portalu miejskiego - to jest się osobą publiczną. A jak się jest osobą publiczną to z tekstami krytycznymi a nawet złośliwymi, podejmuje się polemikę a nie dokonuje się tylko ich usuwania. Chyba że tylko udaje się redaktora, osobę publiczną, potęgę medialną portaliku... a wprowadzenia obowiązku logowania się przy wpisach, Pan się obawiasz bo jasne że nic sie tu wtedy dziać nie będzie, przestaną pojawiać się nawet ci od jajcarskich wpisów. A to tylko oni robią tu trochę powietrza przyciągającego czytelników.
A wiesz Pan Panie Dudała jaka jest różnica pomiędzy cenzorem a żabą?
(cenzor nie kuma)
#6 | PD dnia 24.11.2012 15:28
słusznie!!!
#7 | Ocalały z watahy dnia 24.11.2012 14:42
Mając świadomośc specyfiki Sosnowca, pewnych kandydatur lepiej nawet nie proponwac. Przypominam, że już po 89 r. pewne skrzyżowanie nazwano rondem i do tego Gierka, że są radni którzy proponowali przeznaczy najpiękniejszy zabytek Sosnowca na instytut gierka, że w Sosnowcu ciągle jest pomnik "najlepszych synów Sosnowca, utrwalaczy władzy ludowej". Lepiej nawet nie wywoływac wilka... bo jeszcze się spodoba pozostałym kapusiom SB których ciągle wielu tutaj mieszka.
#8 | @Ocalały z watahy dnia 24.11.2012 14:07
kandydatów jest wielu, trzeba ich jakoś "prześwietlic" i wybrać najlepszych! nie przesądzam, być może Ciszewski nie powinien trafić na cokół, być może!
#9 | to jest wniosek! dnia 24.11.2012 14:04
wniosek oznacza:

1. przemyślenie, wynik rozumowania;
2. twierdzenie wynikające z przesłanek;
3. postulat;
4. projekt zgłaszany pod obrady ciała kolegialnego
#10 | Ocalały z watahy dnia 24.11.2012 13:22
Ciszewski był niewątpliwie wybitnym komentatorem, ale jako były współpracownik SB nie powinien byc upamiętniany żadnym pomnikiem. Sorry ale warto byc człowiekiem!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney