Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Komunikat Zarządu stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego

Uprzejmie informujemy, że z dniem 01.01. 2013 roku propagowany przez nas od kilku lat herb społeczny Zagłębia Dąbrowskiego ulega niewielkiej, graficznej modyfikacji. Decyzja ta jest wynikiem toczącej się dyskusji w tej kwestii i podjętych formalnych ustaleń. Należy przy tym zaznaczyć, że tego typu modyfikacje są rzeczą zwykłą i dotyczą nawet herbów znacznie „poważniejszych”, by przypomnieć tu tylko kilkukrotne zmiany wyglądu herbu Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego.Rozmowy w sprawie herbu, jego zupełnej zmiany bądź tylko modyfikacji istniejącego wzoru, rozpoczęły się wiele miesięcy temu i były przeprowadzone z inicjatywy Krzysztofa Malczewskiego, Starosty Powiatu Będzińskiego. Inicjatywa ta miała na celu wypracowanie jednolitego stanowiska w obliczu pojawiających się różnych, alternatywnych propozycji wyglądu herbu Zagłębia Dąbrowskiego. W wyniku tych spotkań i rozmów ustalono co następuje:

-Herb Zagłębia Dąbrowskiego nie podpada pod stosowną ustawę o znakach identyfikacyjnych dla jednostek samorządu terytorialnego a tym samym nie podlega ocenie stosownej Komisji Heraldycznej zajmującej się wyłącznie herbami gmin, powiatów i województw, nie może się więc ubiegać o rejestrację w wykazie herbów, w sensie prawnym przewidzianym przez wspomnianą ustawę.

- Znak ten może być zatem tylko i wyłącznie inicjatywą społeczną i jako taki podlega jedynie ocenie i akceptacji szeroko rozumianej przestrzeni społecznej.

- Wśród proponowanych wzorów herbu Zagłębia Dąbrowskiego najwyższe uznanie przestrzeni społecznej posiada ten, który jest autorstwa stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Herb według tego wzoru stosowany jest już od kilku lat przez niektóre stowarzyszenia (np. zagłębiowskich genealogów), kluby sportowe (np. na koszulkach i banerach sosnowieckich koszykarzy), jest zaakceptowany przez środowiska kibiców różnych zagłębiowskich klubów, gdyż jest malowany na muralach poczynając od Sosnowca, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej aż po Zawiercie i Olkusz. Kibice z tych miast wydają także w tysięcznych nakładach liczne materiały promocyjne (w tym kalendarze, naklejki, plany lekcji), których elementem jest także herb opracowany przez FdZD.

Herb ten jest także używany przez niektórych zagłębiowskich działaczy politycznych i to bez względów na przynależność partyjną (PO, PIS, SLD), co samo w sobie jest ewenementem nie tylko w skali naszego regionu, gdyż jest to niejako deklaracja pewnej wspólnoty ponad wszelkimi podziałami politycznymi.

- W związku z powyższym stwierdzono, że właśnie ten wzór herbu, po niewielkiej modyfikacji graficznej powinien być dalej promowany jako herb Zagłębia Dąbrowskiego, jako znak identyfikujący i integrujący nasz region.

- Zgodnie z tymi ustaleniami oraz za akceptacją i zgodą władz Powiatu Będzińskiego dotychczasowy społeczny herb Zagłębia Dąbrowskiego podlega zatem modyfikacji, polegającej na zmianie wizerunku orła (godła) na wzór zgodny z herbem powiatu.

- Celem niniejszej modyfikacji jest nie tylko udoskonalenie graficzne, ale także wzmocnienie uzasadnienia historycznego, gdyż to właśnie powiat będziński, a zwłaszcza historyczny powiat będziński, w skład którego wchodziły największe obecnie miasta regionu (Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza) oraz dzisiejsze powiaty; zawierciański i myszkowski stanowi dzisiaj zasadniczą część Zagłębia Dąbrowskiego.

- Społeczny herb Zagłębia Dąbrowskiego, po wprowadzonej modyfikacji powinien być szeroko i przy różnych okazjach promowany jako dodatkowy wzór graficzny (logo), który może przyczynić się do większej identyfikacji i integracji zarówno mieszkańców poszczególnych miast regionu, jak i w ogóle całego regionu.

Zasadniczy wygląd herbu Zagłębia Dąbrowskiego, jego opis, idea i przesłanie pozostają więc bez żadnych zmian. Liczymy zatem na zrozumienie i akceptację tej decyzji wśród użytkowników i zwolenników dotychczasowego wzoru herbu. Mamy nadzieję, że nowy wzór graficzny herbu zadowoli także dotychczasowych, nielicznych malkontentów tego pomysłu.

Dodatkową i bardzo cenną wartością, wynikającą z wprowadzenia tej modyfikacji, jest uzyskanie instytucjonalnego wsparcia dla idei propagowania herbu Zagłębia Dąbrowskiego, udzielonego przez Starostwo Powiatowe w Będzinie, a ostatnio także przez Urząd Miasta Sosnowiec.

Biorąc powyższe ustalenia pod uwagę zwracamy się do wszystkich z apelem o dalsze, pozytywne propagowanie idei herbu Zagłębia Dąbrowskiego jako znaku graficznego integrującego nasz region.

Zarząd stowarzyszenia regionalnego
Forum dla Zagłębia DąbrowskiegoAutor: Redakcja | 12/12/2012
Komentarze
#1 | Olga dnia 14.12.2012 18:37
Widzę to krecią robotę jakiegoś szczura!
#2 | Karol dnia 14.12.2012 16:43
"fachowcy" zrobili knota, który spodoba się pewnie tylko na Biołorusi, bo najbardziej przypomina tamte klimaty!
#3 | Kola dnia 14.12.2012 14:48
Kolejny bubel heraldyczny w wykonaniu Pana D.Jurka i spółki. Orła poprawili i jest prawie prawidłowy, lecz herb dyskwalifikuje to fatalne tło dzielone w poziomie. Kolejna bezsensowna, nikomu niepotrzebna praca FdZD. A można było spytać fachowców...
#4 | Leszek dnia 13.12.2012 09:22
good work!
#5 | zenek dnia 13.12.2012 00:29
faktycznie - co się w mieście dzieje wiedzą tylko zainteresowani (czytaj: swoi)
Raczej sądzę że Redaktor boi sie w tej sprawie gęby otworzyć aby znów nie wyjść na ....... On nawet ocenzurował (usunął) wpis o Buzku, super znawcy, zamykacza naszych kopalń przy okazji wydania broszur na ten temat.
#6 | @konsument dnia 12.12.2012 19:55
zainteresowni wiedżą o co chodzi!
#7 | Konsument dnia 12.12.2012 19:19
I znowu bezmyślne przedrukowanie komunikatu czytelnego tylko dla grona zorientowanych.
Redakcjo opamiętaj się wreszcie albo publikuj wszystko w języku staroserbskohorwackim - efekt będzie ten sam.
1 - jaki herb
2 - jakie herby
3 - czym się różnią
4 - na czym polegają wspomniane zmiany i różnice
5 - dlaczego argumentem jest to co malują kibole - to jakaś istotna w mieście grupa opiniotwórcza?
6 - gdzie te herby były oficjalnie proponowane, prezentowane społeczeństwu
7 - kto jest personalnie w podpisanym pod tym wszystkim "Zarządzie" Te osoby pochodzą z jakiś wyborów, otrzymali jakiś mandat do działanie i decydowaniu za innych - czy to tylko grupa samozwańców która obdzieliła się funkcjami i władzą.
8 - dlaczego zajmują się tym amatorzy a nie np. zawodowi graficy, plastycy, malarze?
9 - a dlaczego koniecznie herb - czy to nie powinien być np. kolaż z fotografii widoków zagłębiowskich świątyń?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney