Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sosnowiecki Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1 wciąż nie jest upamiętniony!

W artykule "Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1", opublikowanym 10 stycznia 2007r. w serwisie www.sosnowiecfakty.pl napisałem, w oparciu o źródła historyczne, że obecny Stadion im. Jana Ciszewskiego, należący do klubu Czarni Sosnowiec (dawniej stadion Unii Sosnowiec) ma swoją tragiczną historię. Związaną jest ona z eksterminacją sosnowieckich Żydów w czasie II wojny światowej. 12 sierpnia 1942r. w ramach tzw. Wielkiej Deportacji zgromadzono tu 26 tys. sosnowieckich Żydów, obywateli naszego miasta, z których 8 tys. w ciągu kilku następnych dni trafiło bezpośrednio do komór gazowych obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Sądzę, że najwyższa pora, żeby w jakikolwiek sensowny sposób upamiętnić to miejsce. W tym roku przypada okrągła, 70 rocznica tamtych tragicznych wydarzeń. Wygląda na to, że trzeba będzie jeszcze kilka, a być może kilkanaście lat zaczekać! Tablica mogłaby zostać umieszczona w kruchcie (przedsionku) kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika. Proboszcz tej parafii ks. Donat Manterys wyraził już na to zgodę!Na początku 2011 roku potwierdzenie tej informacji znalazłem w książce dr Aleksandry Namysło pt. "Zanim nadeszła zagłada", wydaną w 2009r. przez Instytut Pamięci Marodowej. Na stronie 118 napisała ona m.in, iż: Selekcje w Sosnowcu i Będzinie odbyły sie w dniu 12 sierpnia 1942 r. W Sosnowcu na boisku klubu sportowego "Unia" zgromadziło się 26 tys. osób (...) . Informację tę dr Namysło potwierdziła następnie w rozmowie telefonicznej w dniu 16 lutego br. oraz Michał Wencel z Muzuem w Sosnowcu w oparciu o informacje z dokumentów niemieckich.

Wersję tę wcześniej potwierdził również Adam Szydłowski z fundacji IONA, który w rozmowie ze mną pod koniec 2009r. powiedział, że na pewno chodzi o dawny Stadion Unii, czyli obecny stadion Czarnych Sosnowiec, a nie o stadion Włókniarza.

Przypomnijmy tekst sprzed ponad popięciu lat.
Będzie o historii, tragicznej historii, zwiazanej z terenem dzisiejszego osiedla Rudna 1.

Sosnowiecki Umszlagplatz

Jest takie jedno miejsce na osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu, które śmiało możemy nazwać sosnowieckim Umszlagplatzem, zachowując oczywiście właściwe proporcje. To obecny Stadion Czarnych, a przed II wojną światową Stadion Unii Sosnowiec.

Latem 1942 r. miały tutaj miejsce tragiczne wydarzenia. Otóż, 12 sierpnia 1942 r. urządzono tam punkt zborny niby w celu przeglądu i stemplowania dokumentów. Na godzinę siódmą rano na wezwanie Niemców musiała się stawić tam cała żydowska ludność miasta, około 26000 ludzi. Czy możecie sobie to wyobrazić? Środek lata, upał i to potworne zagęszczenie ludzi na niewielkim obszarze? Wtedy nikt się tym nie przejmował, bo Żydzi to nie byli dla Niemców ludzie. W wyniku selekcji, która przebiegała przez cały dzień, posegregowano zebranych na cztery grupy. Ofiary przeznaczone na "wysiedlenie" stłoczone zostały w opróżnionych domach przy ul. Targowej i Kołłątaja, gdzie czekały na transport do Oświęcimia. Akcja wysyłki zaczęła się 15 sierpnia i trwała do 18. Z 8000 ludzi wywiezionych w tych tragicznych dniach do obozu w Auschwitz - jak pisze Bogusław Ciepiela w książce Żydzi w Zagłębiu Dąbrowskim i okolicy, pozostały tylko popioły. Było to trzecie "wysiedlenie" Żydów Sosnowca, zwane później Wielką Deportacją. Zaczęła się ona na w stadionie, który istnieje do dziś, niedaleko od miejsca, w którym obecnie mieszkam, jakieś 200 metrów. Wtedy jeszcze nikt nie myślał, że będzie tutaj osiedle. Powstało jakieś 10-12 lat później.

25 września 2007r. miałem okazję zweryfikować te smutne, tragiczne informacje. W Będzinie odbyło się uroczyste otwarcie Domu Modlitwy Cukermanów z udziałem ambasadora państwa Izrael Davida Pelega. Wśród zaproszonych gości był Michał Sobelman, Rzecznik Prasowy Ambasady. Pan Michał jest rodowitym Sosnowiczaninem, urodził się naszym mieście w 1953 roku. Tutaj spędził dzieciństwo i młodość. W roku 1969 r. wyemigrował do Izraela. Michał Sobelman jest historykiem, publicystą, tłumaczem oraz scenarzysta kilkunastu filmów zrealizowanych w Polsce i w Izraelu. W latach 1981-92 pracował naukowo na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W latach 1988-93 współpracował z jerozolimskim Instytutem Pamięci Yad Vashem. Począwszy od 1993 pełni funkcję rzecznika prasowego Ambasady Izraela w Warszawie. Miałem przyjemność go poznać. Jedną ze spraw, o które zapytałem, było miejsce Wielkiej Deportacji. Pan Michał odpowiedział, że chodzi o stadion Unii Sosnowiec. Zapytałem się, czy jest tego pewien, czy nie jest to jednak stadion Włókniarza na Starym Sosnowcu (obecnie Stadion Lekkoatletyczny MOSiR), o którym wcześniej napisał jeden z internautów.

Powiedział, że pamięta ten stadion. Leży on na przeciw kościoła. Tym samym uzyskaliśmy pewność, iż sosnowiecki Umszlagplatz jednak znajduje się na osiedlu Rudna 1. Sądzę, że warto to miejsce podobnie, jak inne miejsca związane z historią sosnowieckich Zydów, jakoś oznakować, upamiętnić. Przypominam o kamienicy cadyka Szlom Henoch Rabinowicza mieszkającego przed wojną przy ul. Targowej 12 czy o Synogodze przy ul. Dekerta. Być może należałoby też zastanowić się nad oznakowaniem przynajmniej na mapach turystycznych granic sosnowieckiego getta na Środuli. To są moje propozycje. Być może daleko idące, być może... Na pewno trzeba jak najszybciej pomyśleć by wzorem Będzina obchodzić w naszym mieście Dni Kultury Żydowskiej, a może połączyć siły i zorganizować wspólnie Zagłębiowskie Dni Kultury Żydowskiej. Pytałem o opinię Adama Szydłowskiego z Fundacji Jona, powiedział dlaczego nie!

Piotr Dudała, 10 stycznia 2007r.W dniu 10 listopada 2010r., otrzymałem pismo Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, będące odpowiedzią na dwa moje wnioski: z 18 września 2010r. w sprawie upamiętnienia ponad 20 letniego pobytu w naszym mieście cadyka radomszczańskiego Szlomo Henoch Rabinowicza (ul. Targowa 12) oraz z dnia 16 października w sprawie upamiętnienia miejsca koncentracji, a następnie deportacji części ludności żydowskiej miasta do obozu Auschwitz (Stadion im. J. Ciszewskiego). W piśmie tym Pan Prezydent informuje mnie, że dalsze działania związane z ufundowaniem tablic nastąpią po zajęciu stanowiska przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Katowicach.

Od tamtej pory nic w tej sprawie się nie wydarzyło.

Piotr Dudała


Autor: Piotr Dudała | 14/12/2012
Komentarze
#1 | Robert dnia 15.12.2012 16:45
no dobrze, ale co to ma wspólnego z odpowiedziami na głupie, tendencyjne pytania? dyskusja zakłada jakąś dobrowolność, można zabrać głos w niej albo nie, na pytania odpowiada się ...na przesłuchaniu! nie ma to nic wspólnego z demokracją?
#2 | @ @!!! dnia 15.12.2012 16:18
CYTAT - a dlaczego Redakcja ma odpowiadać w komentarzach na głupie, tendencyjne pytania?

Dlaczego? - to bardzo proste. skończyły się czasy komuny która z urzedu. z za biurek decydowała co jest mądre, głupie a co tendencyjne.
W prywatnej zamkniętej gazetce, tylko dla np. zwolenników teorii że ziemia jest płaska - gospodarz, właściciel decyduje co można a co nie.
Ale jak się wydaje ogólnodostępne medium internetowe, deklarujące w linii programowej że : ◦promowanie idei samorządności i społeczeństwa obywatelskiego
◦stworzenie płaszczyzny wymiany poglądów na wszystkie poruszane w serwisie sprawy, problemy i zagadnienia
" - oraz wielokrotnie redakcja powoływała się na Prawo Prasowe, (między innymi domagając sie odpowiedzi od urzędów i instytucji) - TO WYRAZEM LEKCEWAŻENIA TUTEJSZYCH CZYTELNIKÓW - JEST ZADAWANIE TAKICH PYTAŃ.
Jak się nieee potrafi obronić swych racji to trzeba zająć się pielęgnacją działki.
#3 | Jerzy dnia 15.12.2012 11:52
i tylko nie zapomnij o tabletkach!
#4 | !!! dnia 15.12.2012 11:07
Brawo panie Redakcja, wyraźnie "czuc" starą, "dobrą" platformerską szkołę. Prawie tak jakbym czytał i słyszał ciecia z Zabierzowa. Brakuje mi tylko, że Rząd sie wyżywi a hołota won! Jak mniemam następnym krokiem Redakcji będzie zabranie mi możliwości dodawania komentarzy, tak jak zwykle. No cóż , będę z tym musiał jakoś życ...
#5 | @!!! dnia 15.12.2012 10:59
a dlaczego Redakcja ma odpowiadać w komentarzach na głupie, tendencyjne pytania?
#6 | !!! dnia 15.12.2012 10:56
Pan Dudała bardzo "rzetelnie" kasuje niewygodne mu wpisy zawierające niekiedy o zgrozo pytanie do Redakcji.
#7 | do2 dnia 15.12.2012 10:53
A kim są i jak nazwac tych którzy nie stawiają na każdym kroku, za każdym rogiem, na każdej ulicy tabliczek z napisami "tu stał Polak" , "tamtędy szedł Polak", "tu mieszkał Polak"?
#8 | Dziad dnia 15.12.2012 10:53
Nudne zaczynają być te natrentne popisy w tej sprawie.
Od listopada 2010 brak reakcji, nic to Panu nie mówi.
Za przeproszeniem, Pan ma na ten temat jakąś obsesje. I proszę nie traktować tego jako zaczepkę, tylko jako stwierdzenie faktu.
Pan ani Pańska Redakcja nie ma zwyczaju odpowiadać, polemizować z zamieszonymi tu wpisami - pomijam już to że jest to absolutnym zaprzeczeniem "dziennikarstwa" które Pan podobno uprawia - zastanów się Pan DLACZEGO z takimi inicjatywami nie występują środowiska okoliczne żydowskie, potomkowie tych dla których na sosnowieckim Umszlagplatz rozpoczął się Holokaust?
Czy nie jest zastanawiające dlaczego na miejscu świętym, na Dekerta miejscu ichniejszej światyni, handluje się marchewką i szmatami i to podobno pod Zarządem potomka tych których chce Pan za miejskie pieniądze upamiętniać?
Starzy, ochydni, skażeni antysemizmem ludzie, mówią że ta nacja z ochotą zaakceptuje wszystko co ich upamiętni ale za cudze pieniądze, oni z natury, nie skorzy są sięgać do własnych kieszeni.
A skoro już Pan poczynił wiele stararań w tej sprawie, łącznie ze znalezieniem miejsca na tablicę - to fundnij ją Pan za swoje pieniądze lub ogłoś zbiórkę wśród chętnych... a kasę miejską zostaw Pan w spokoju.
#9 | @!!! dnia 15.12.2012 10:17
Antysemita!!!
#10 | !!! dnia 15.12.2012 09:46
Panie dajże pan już spokój z tymi żydami. W polskich miastach pełno jest tablic, że w tym miejscu to stał żyd, w tamtym mieszkał żyd, w jeszcze innym odjeżdżał żyd, a gdyby tak tablicami upamiętnia miejsca o Polakach, Niemcach, Rosjanach, Francuzach, to nie byłoby już miejsca na nic innego.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney