Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu? Dlaczego nie!

Arkadiusz Chęciński, Pierwszy Z-ca Prezydenta Sosnowca ma pomysł utworzenia w Pałacu Schoena Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego, które byłoby współfinansowane z budżetu województwa. Pomysł jest godny poparcia, tym bardziej, że tak jak do tej pory żadna regionalna instytucja kultury z przymiotnikiem "zagłębiowska/zagłębiowski" nie znalazła uznania władz województwa i nie jest przez nie finansowana.

Przypomnijmy, że obecnie mamy 20 jednostek kultury, finansowanych z budżetu województwa śląskiego kliknij tu, a więc i z naszych "zagłębiowskich" podatków, z czego 12 jest "'śląskich" w nazwie i jest na Śląsku, 5 kolejnych nie ma w nazwie Śląska, ale jest na Śląsku, 3 są poza obszarem Śląska, z tego dwie w Bielsku-Białej (dla wielu Podbeskidzie to też Śląsk). Jedna z nich znajduje się natomiast w Częstochowie (chodzi o Regionalny Ośrodek Kultury). W listopadzie 2007r. w serwisie www.sosnowiecfakty.pl napisałem, iż uważam, że trzeba podjąć przemyślane, długotrwałe i skordynowane działania by na tej liście znalazły się wszystkie cztery "zagłębiowskie" instytucje kultury, czyli Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia i Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Napisałem też wtedy, że dla tej akcji potrzebne jest wsparcie społeczności lokalnych miast, gmin i powiatów Zagłębia, mediów, w tym internetowych i polityków, zarówno tych lokalnych, wszystkich szczebli samorządowych oraz naszych parlamentarzystów. Kilka miesięcy temu napisałem, że do listy tej należałoby również dołączyć kolejną naszą instytucję kultury: Zagłębiowskie Centrum Kultury im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Dotychczasowa nazwa Energetyczne Centrum Kultury im. Jana Kiepury w Sosnowcu niezbyt dobrze będzie oddawać jej regionalny charakter.

Cieszę się, że ten temat został twórczo podjęty przez Prezydenta Chęcińskiego. Uważam, że idea jest dobra. Uważam, że sprawą drugorzędną jest to, która z "zagłębiowskich" instytucji kultury będzie pierwszą na marszałkowskiej liście, gdyż od czegość trzeba zacząć. Sytuacja, z którą obecnie mamy do czynienia nie jest całkiem normalna. "Śląskie" instytucje kultury fiansowane są z budżetu województwa, podczas gdy "zagłębiowskie" finansują wyłącznie samorządy lokalne. Trzeba to jak najszybciej zmienić. Wydaje się, że pomysł Prezydenta Checińskiego świetnie wpisuje się w tą logikę. Być może warto pomysleć by przy okazji połączyć nowe Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego z istniejącym już Muzeum Zagłębia w Będzinie, by stworzyć jedną, prężną, regionalną instytucję muzealną. Każda z jej części "specjalizowałaby się" w innym okresie historycznym, tworząc razem ciekawą całość. Zapraszam do dyskusji.Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
sewrisu sosnowiecfakty.plPierwotny tekst z 2007r.: kliknij tuAutor: Piotr Dudała | 16/12/2012
Komentarze
#1 | Mateusz dnia 20.12.2012 07:56
Muzeum musi być nowoczesne, multimedialne, wyposażone w ciekawe eksponaty, które zaintersują dzieci i młodzież! poza tym powinno miec w kiosk z pamiątkowymi gadżetami, gdzie mozna kupić pocztówki, ksiązki czy flagę Zagłebia!!
#2 | Leszek dnia 20.12.2012 05:43
wesołych!!!
#3 | @ @gostek dnia 19.12.2012 18:4 dnia 19.12.2012 18:45
- a ja ci zyczę szczęścia pomyślności, wesołych świat, szczęśliwego nowego roku i spełnienia wszelkich marzeń a przede wszystkim spokoju ducha i zdrowia, powrotu do kościoła powszechnego oraz do zasad wyznawanej w nim wiary.
#4 | @gostek dnia 19.12.2012 17:45
a ty jesteś gł..i ci ul!
#5 | gostek dnia 18.12.2012 15:36
ten ludek ztym pseudo wice prezydentem to jakies peoskie szambo
#6 | @Manolo dnia 18.12.2012 13:09
Muzeum wykreuje miejsca pracy dla: dyrektora, kasjerki, sprzątaczki, urzędniczki i ciecia.
BRAVO!!!
#7 | @@Manolo dnia 18.12.2012 11:58
ale są kraje, gdzie muzea nakręcają koninkturę! pewnie nie KOR-u ani innej partii, ale np. natury, techniki, malarstwa!
#8 | @Manolo dnia 18.12.2012 11:09
Rekomenduje ogólnie dostępne dane o stanie i frekwencji w Muzeach Polskich - nie wyłaczając tych najbardziej reprezentatywnych (Wawel, Wilanów, Wojska Polskiego, Powstania Warszawskiego) Gdyby nie wysokie dotacje z budżetu to wszystkie one padły by dawno na pysk - taki to biznes można robić w Polsce na Muzeach,
#9 | Manolo dnia 18.12.2012 07:34
Ciekawe muzeum może przyciągać ludzi, nakręcać biznes i kreować nowe miejsce pracy!
#10 | Karol dnia 18.12.2012 04:59
good a idea!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney