Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


5 rocznica śmierci pierwszego Biskupa Sosnowieckiego

W dniu jutrzejszym, tj. 7 października 2013r. przypada piąta rocznica śmierci pierwszego Biskupa Sosnowieckiego, salezjanina, księdza dr Adama Śmigielskiego. Biskup Śmigielski był ordynariuszem diecezji sosnowieckiej w latach 1992–2008. W wigilię tej uroczystości warto przypomnieć sobie o tej już historycznej postaci, jakże ważnej dla kościoła powszechnego, ale również dla całej społeczności Zagłębia.Adam Śmigielski urodził się 24 grudnia 1933 roku w Przemyślu. W wieku 18 lat wstąpił do seminarium Towarzystwa Salezjańskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 czerwca 1957 roku w Lublinie. Teologię i filozofię studiował w Krakowie, Lublinie, Warszawie, w Instytucie Biblijnym w Rzymie i w L'Ecole Biblique w Jerozolimie. W 1979 roku obronił doktorat. W latach 1975–1981 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego i przełożonym wspólnoty salezjańskiej w Krakowie. W latach 1982–1986 był dyrektorem Zakładu Salezjańskiego im. Jana Bosko w Oświęcimiu. Potem pełnił funkcję inspektora Inspektorii Salezjańskiej św. Jana Bosko we Wrocławiu.

Biskupem sosnowieckim został mianowany przez Papieża Jana Pawła II 25 marca 1992 roku. Konsekrowany został przez Kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski., 30 maja 1992 roku w katedrze sosnowieckiej pw. Wniebowzięcia NMP. Uroczysty ingres do katedry i uroczyste objęcie diecezji nastąpiło 30 maja 1992 roku. Jego zawołanie biskupie brzmiało : „Da mihi animas” („Daj mi dusze”), które jest dewizą salezjanów.

Będąc pierwszym biskupem sosnowieckim, biskup Adam Śmigielski organizował od podstaw diecezjalne struktury i jej agendy takie jak: kuria diecezjalna, wyższe seminarium diecezjalne i instytut katechetyczny, a także diecezjalną Caritas oraz sąd diecezjalny. Podkreślał, że w 16.letniej historii diecezji sosnowieckiej najważniejszym wydarzeniem była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II. 14 czerwca 1999 r. papież wylądował w Sosnowcu i spotkał się z wiernymi młodej diecezji. Przed Sługą Bożym dał świadectwo umiłowania ziemi, która od 1992 r. stała się Jego małą ojczyzną oraz wiary wiernych, których był pierwszym Arcypasterzem. Tak wtedy jak wcześniej i później lubił się odnosić do pejoratywnego skądinąd określenia jakie przylgnęło do Zagłębia Dąbrowskiego, o którym mawiano „Czerwone Zagłębie. Zagłębie jest owszem czerwone – mówił Biskup Adam Śmigielski - ale z miłości do Boga.

Zmarł 7 października 2008 roku. 11 października 2008 roku został pochowany na placu kościelnym obok sosnowieckiej bazyliki katedralnej.

opracował: Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 06/10/2013
Komentarze
#1 | Stanisław Iż dnia 08.10.2013 10:14
Określenie "Czerwone Zagłębie" pochodzi od bardzo silnej tradycji PPS-owskiej, ruchu niegdyś bardzo silnego na tym terenie, jeszcze w okresie zaborów.To tutaj, w okręgu uprzemysłowionym dochodziło do walki robotników o podstawowe ich prawa, a kulminacja tej walki była masakra 39 ludzi pod Hutą katarzyna (ich zbiorowy grób znajduje się na cmentarzy przy ulicy Zuzanny). Ten ruch również był bardzo silny w okresie międzywojennym. Po wojnie komuniści przywłaszczyli sobie to okreslenie, chociaz z ruchem komunistycznym nie miało prawie nic wspólnego - chociaż w międzywojniu działała tutaj również, ale w bezporównania mniejszej skali, KPP.
#2 | @pawlo dnia 08.10.2013 09:47
chyba rondo?
#3 | PAWLO dnia 07.10.2013 17:06
„Czerwone Zagłębie. Zagłębie jest owszem czerwone – mówił Biskup Adam Śmigielski - ale z miłości do Boga" nie do Boga, tylko od KRWI ROBOTNIKÓW którzy zginęli 1905 roku, a i wcześniej i później !!! A, i dobrze że Gierek, tez Ma swoja ulice.
#4 | Sławek dnia 07.10.2013 14:50
Cieszy fakt że w Sosnowcu mamy ulicę imienia śp. ks.biskupa Adama Śmigielskiego.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney